Špatně založená ovocná stěna?



host - 81.144 (?)
26.3.2024 20:45
Jak se říká, čert spolky začal, ale nemiloval je. A nebo také, pozdaleky, ale zadobře. Já si v každém případě někde vystačím pouze s pozdravem. ;-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 81.144 (?), 26.3.2024 20:45
Jak se říká, čert spolky začal, ale nemiloval je. A nebo také, pozdaleky, ale zadobře. Já si v každém případě někde vystačím pouze s pozdravem. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 25.3.2024 11:06

Já se nyní ještě vrátím k dotazu paní tazatelky. Na internetu lze dohledat a zobrazit snímky pěkně vedených vodorovných palmet, chcete-li špalírů. Někde jsou opravdu pěstované v těsné blízkosti hranic se sousední nemovitostí. K tomu je ale třeba relativně dost zkušeností s celosezónním zapěstováváním stromků, násilným ohýbáním větviček do vodorovné polohy, odstraňováním svisle rostoucích výhonů, přiroubováním obrostu na větvičky, které vyholují, atd. Stromky v podstatě stále mají tendenci růst vzhůru do nebe a vy je musíte neustále ohýbat a přivazovat do vodorovné polohy. Přiznám se, že podobný sen, jako máte vy, jsem v mládí nosil v hlavě také. S přibývajícími léty a zkušenostmi ohledně pěstování ovocných stromků jsem postupně od toho záměru upouštěl. Prostě jsem uskutečnění toho snu nedokázal dát tolik času, kolik potřebuje. Je to celé běh na dlouhou trať. Než takový špalír vyroste, trvá to i přes 20 let. Třeba na fotce ovocného špalíru z portálu zahradaapříroda je vidět řada přísně tvarovaných jabloňových palmet opravdu vysazených v těsné blízkosti sousedova plotu a některé stromky podle tloušťky kmenu jsou opravdu starší 20 let. Sadař, který tohle zvládne, i s tím časem, který tomu musí věnovat, je u mě kumštýř. Přesto jsem nikde neviděl špalír dohromady ze tří druhů ovocných stromů. Vždy jde o špalír jednoho ovocného druhu, většinou jabloní, případně hrušní. Nechci se dotýkat vašich zkušeností, třeba jich máte na rozdávání, potom bych ale dostatečně nerozuměl vašemu dotazu. Pokud zkušenosti nemáte, svěřte péči o špalír od výběru odrůd a podnoží až po zapěstovávání odborníkům, chcete-li rodinnému zahradníkovi, který vám o palmety bude roky pečovat až do dospělosti. Jinak bych si dovolil vám doporučit pěstovat méně složité tvary, například tvar štíhlé vřeteno, na zákrskových podnožích, jak už jsem psal v mém prvním příspěvku, nejvhodněji na jabloních na podnoži M9 nebo ještě méně vzrůstné podnoži, stromky vzdálené od sebe 100cm, vzdálené od plotu také 100cm. Právě u jabloní seženete nejsnáze odrůdy na vhodných podnožích a právě tvar štíhlého vřetene odpustí nejvíce případné nedostatky v zapěstování a je nejrozšířenější v intenzivním pěstování ovoce. Takto vedené stromky vám zhruba do 7-10 let také vytvoří pěknou ovocnou stěnu, průměr štíhlého vřetene stromku většinou nepřesáhne jeden metr a stromky si nekonkurují, přitom mohou dosáhnout spolehlivě věku i 20 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika