Rezistentní nenáročná jabloň - polokmen - výběr odrůdy



host - 248.215 (?)
5.11.2021 14:55

Mám ráda Rajku (rezistent, plodí spolehlivě, mám čtvrtkmen na M7). Chutná a vzhledově pěkná, uskladnit lze.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
thesilen - (15) - 50.226 (?), 5.11.2021 10:49, zobrazeno: 1850x

Dobrý den, mám zdejší fórum v posledních týdnech přečtené odshora dolů a zpět, ale už se v tom trochu ztrácím, a proto chci vás zkušenější poprosit o radu. Mám v zahradě místo na jeden dominantnější strom a rád bych zde vysadil nějakou zimní jabloň ve tvaru polokmene. Mám vysazeno ještě pár sloupovek a Braeburn jako zákrsek, na víc jabloní bohužel už místo nemám. Měla by to být tedy jabloň, jejíž plody je možné uskladnit, ale netrvám na nějaké zázračné délce skladování. Taky bych rád, aby to byl tzv. rezistent, tedy se zvýšenou odolností strupovitosti a padlí a celkově co nejméně náročný strom, aby bylo možné postřiky omezit na nezbytné minimum. Možná bude pro mě lepší, pokud bude strom dávat jablka sice průměrné chuti, ale odpustí mi mé pěstitelské prohřešky, než když budu mít strom, který by sice dokázal dát skvostnou úrodu, ale já nebudu schopen této vlastnosti využít a výsledek bude bídný. Původně mě zaujala odrůda Admiral, ale kvůli náchylnosti k pihovitosti jsem jej vyloučil – můj Braeburn měl letos první plody a většina pihovitostí trpěla, takže nechci riskovat. Kdybych sázel třeba 10 jabloní, tak jej zkusím, ale u jednoho kusu bych raději něco jistějšího. Zaujal mě pak Merkur, zdá se dle fóra odolnější, líbí se mi, že jsou jeho plody jedlé brzy po sklizni, ale přitom jdou i uskladnit, také mi vyhovuje vzhledově. Manželka by raději chtěla červená jablka, nebo alespoň s líčkem, takže jsem předběžně vyřadil odrůdy Sirius, Orion, Luna. Prosím o váš názor, zda je Merkur vhodná volba nebo prosím o doporučení dalších odrůd (zvažoval jsem ještě třeba Angold), které by bylo vhodné pěstovat jako větší, ne příliš náročný strom. Poloha 190 mnm, Jižní Morava, půda nějaká jílovitá navážka, nic moc. Mockrát děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.26 (?), 5.11.2021 12:25

Ten Merkur vypadá dobře, z vlastní zkušenosti bych mohl doporučit Rubinolu. Pro větší strom a jílovitou půdu volte vzůstnější podnož jako je A2, M111, M25.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 222.40 (?), 5.11.2021 12:41
Merkur je moja najobľúbenejšia odroda, je veľmi chutný a šťavnatý. Je to najzdravší strom v záhrade. Akurát rast je slabší, takže súhlasím, že potrebuje bujnejší podpník. Inak za mňa super voľba.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.3 (?), 5.11.2021 13:24

Nezlobte se, ale já nechápu jak si někdo můžete vybírat jablka podle vzhledu. K čemu mi bude krásné jablko když mi nebude chutnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
thesilen - (15) - 50.226 (?), 5.11.2021 13:33

Já ale rozhodně nevybírám jablka podle vzhledu, své požadavky jsem přece popsal jasně a vzhled je pouze jeden z mnoha parametrů, navíc na něm úplně nelpím, proto i píšu, že žlutoplodé odrůdy jsem vyřadil předběžně. I mezi červenými jablky se dá přece najít mnoho chutných odrůd, tak v čem je problém? Navíc vzhled taky částečně ovlivňuje chuť, i když je to asi ryze subjektivní. Rozhodně nechci krásné jablko na úkor chuti - ten Merkur jsem vybral právě proto, že si jeho chuť lidi pochvalují. V chuti se však žel musím spolehnout na mínění ostatních, protože pravděpodobně se mi nepodaří tyto novější odrůdy jen tak někde ochutnat osobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.215 (?), 5.11.2021 14:55

Mám ráda Rajku (rezistent, plodí spolehlivě, mám čtvrtkmen na M7). Chutná a vzhledově pěkná, uskladnit lze.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
thesilen - (15) - 50.226 (?), 5.11.2021 17:22

Děkuji, přečetl jsem zdejší vlákno o Rajce a vypadá taky velmi zajímavě, mimo jiné je to jeden z rodičů mnou předvybraného Merkuru. Můžu se zeptat, jak je náročná na pěstování a jakou péči ji věnujete? Kolik jakých postřiků atd... Ve Fytosu píšou "pěstitelsky nenáročná, bez vyhraněných požadavků", to zní dobře... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.215 (?), 5.11.2021 20:10

Jabloně nestříkám vůbec wink. Jen má udělanou misku pod korunou, v létě zamulčovanou posekanou trávou. Zjara dávám cererit, v létě zalévám a po odkvětu protrhám plody... Takže pohoda...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika