Přeroubování starší jabloně, poraďte



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
3.1.2020 19:53

Jsem rád, že se tu najdou i optimisté, kteří úspěšné přeroubování připouštějí. Taky bych to zkusil, i když respektuji výše diskutovaná rizika. Já přeroubovávám vzrostlé stromy mnohem méně často oproti mladým podnožím. Takže zkušeností mám méně. Asi tak 2 až 3 stromy za rok. Jsem si vědom toho, že se to nemusí vydařit. Proto k tomu vybírám zcela beznadějné poškozené stromy s nejedlým ovocem. Ano, někdy je to běh na dlouhou trať. Na snímku přikládám slivoň, kterou jsem mírně zmladil a štěpoval jsem do vlků meruňky a mandloně s různou afinitou. Slivoň měla navíc částečně zahojenou mrazovou prasklinu podél celého kmene (jižní strana). Po štěpování jsem asi na 6x pomalu odstraňoval původní dřevo. Ránu na kmeni každoročně zatírám vápnem a pomalu se zaceluje. Na nových větvích jsem po 3 letech sklidil 10 kg meruněk různých odrůd a hrstku mandlí. Podobně jsem postupoval i s několika dalšími slivoněni, hrušněmi a jabloněmi. Rychlého odstranění původních větví se bojím, ale je možné, že by to jabloň vydržela také.

Poškozená slivoň 1 po přeštěpování koruny
Poškozená slivoň 1 po přeštěpování koruny
Zničená slivoň 2 po přeroubování vlku meruňkou
Zničená slivoň 2 po přeroubování vlku meruňkou
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 2.1.2020 16:22

s prevrublovanim znizite korunu o meter co aj tak nebude o vela lepsie a neziskate nic. jablon je zapestovana ozaj len na zber padaniek. 

skuste prerezat, presvetlit, pohnojit a 2 roky/urody vydrzat. mozno tie padanky nebudu az take zle a nakoniec ich ocenite. ako napisal pan MV, nechutne jablka sa nesadili a pokial aj napriek starostlivosti nebudete spokojny, budete mat vyhnojenu podu a zasadite nejaku kostkovinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.243 (?), 2.1.2020 16:44

Dá se přeroubovat i takováto jabloń ale je to běh na "dlouhou trať". Dělal jsem to tak, že jsem všechno zakrátil na zhruba polovinu délky kostrových větví a vyprovokoval mohutný mladý obrost a až na dvouletém obrostu jsem jednotil a přeroubovával. Při tom radikálním řezu se pozná jak strom na omlazení reaguje. Pokusy dělat hlubší zmlazení a hned přeroubovat se mne neosvědčilo. Rouby se sice přijaky ale po dvou letech byla napadena kůra stromu (něčím) a slezla doslova a bylo po parádě. Strom jsem vykopal. Silné zmnlazení v jenom kroku má za následek odumření mnohého pletiva a to včetně kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vosma - (4) - 233.71 (?), 3.1.2020 15:57

Zdravím a zdraví přeji. Jak vidíte z názorů na vlákně, vše je možné. Můj názor:  Pokud máte děti (vnoučata) ve věku 4-7 let, nechte jim strom na lezení. Pokud trváte na přeroubování, potom radikálně. Tzn. Teď v zimě odřezat 3 nejnižší boční větve u kmenu. V dubnu (květnu) zbylé větve (mimo jedné tažné) oříznout na 0,5 m pahýly ve vyšce cca 160 cm a naroubovat je za kůru. Budete potřebovat hodně roubů, 3 až 5 na větev. Příští zimu odříznout tažnou větev. Čeka vás velká práce s udržením vzhledné koruny, ale je to jabloň, ta vydrží dost a bude krásná.

Jsem příznivcem Angoldu. Bezúdržbové jablko vhodné k uskladnění. Do 500 mnm je vhodné, mám jej v 515 mnm.   Mnoho úspěchu   Vašek 8

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.1.2020 19:53

Jsem rád, že se tu najdou i optimisté, kteří úspěšné přeroubování připouštějí. Taky bych to zkusil, i když respektuji výše diskutovaná rizika. Já přeroubovávám vzrostlé stromy mnohem méně často oproti mladým podnožím. Takže zkušeností mám méně. Asi tak 2 až 3 stromy za rok. Jsem si vědom toho, že se to nemusí vydařit. Proto k tomu vybírám zcela beznadějné poškozené stromy s nejedlým ovocem. Ano, někdy je to běh na dlouhou trať. Na snímku přikládám slivoň, kterou jsem mírně zmladil a štěpoval jsem do vlků meruňky a mandloně s různou afinitou. Slivoň měla navíc částečně zahojenou mrazovou prasklinu podél celého kmene (jižní strana). Po štěpování jsem asi na 6x pomalu odstraňoval původní dřevo. Ránu na kmeni každoročně zatírám vápnem a pomalu se zaceluje. Na nových větvích jsem po 3 letech sklidil 10 kg meruněk různých odrůd a hrstku mandlí. Podobně jsem postupoval i s několika dalšími slivoněni, hrušněmi a jabloněmi. Rychlého odstranění původních větví se bojím, ale je možné, že by to jabloň vydržela také.

Poškozená slivoň 1 po přeštěpování koruny
Poškozená slivoň 1 po přeštěpování koruny
Zničená slivoň 2 po přeroubování vlku meruňkou
Zničená slivoň 2 po přeroubování vlku meruňkou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mazar - (3) - 212.24 (?), 4.1.2020 12:28

Všem moc děkuji za rady. Jelikož je vidět, že názory na vhodnost i úspěšnost přeroubování u tohoto konkrétního stromu se různí, nepůjdu do toho. Koruna je opravdu velice vysoko a při velkém sesazení by tažné větévky prostě nebyly. Přeci jen nechceme riskovat ztrátu stromu, který tady roste 40 let a ještě přímo uprostřed zahrady, na které hospodaříme ani ne dva roky. O jabloň se tedy zatím postaráme prosvětlením koruny + trochu opravím tvar a zapěstuji terminál, přihnojíme atd. Minulý rok odpočívala, tak to letos bude dobré. Pokud se nám opět odvděčí horou svých jablíček, štrůdlů sice tolik nenapeču, ale máme nedaleko palírnu, tak to by snad šlowink. Prostě tu zatím jako strom zůstane.

PS: Mimochodem, je vůbec možné, aby se takové jablko dobrou péčí výrazně zlepšilo na chuti?

Po té delší nepéči to byla moučná, spíše kyselejší jablíčka, která tak divně drhla na patře, odrůdu bohužel neznáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika