Neurčené odrůdy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 14.170 (?) 
7.6.2016 21:30

Při pohledu na 1 mě napadá odrůda Aurora. Cca před 10 lety mi ji ukazoval S. Boček v sadu na Kunštátsku. Pamatuji si ji ale jen matně.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 189.156 (?), 8.6.2016 9:23

Aurora by to být mohla, tomu by napovídala i ta průměrná chut. Aurora vypadá v podstatě jako Gd.hranáč, ale je výrazně větší a vydrží déle. Má stejně i ntenzo barvu slupky a i se výrazně zmastí... Chut hranáče by se určitě průměrnou nazvat nedala, naopak je výtazně intenziní, originální, tolik odlišná od většiny současných odrůd, které jsou- ano, průměrné...

Cox Pomona- s tou zkušenosti nemám a obávám se že nikdo tady v Čechách, takže bych ji netipoval, ony ty obrázky ve Vankovi mohou být zavádějící.. Každpádně pokud bývá slupka fakt hodně, hodně mastná, ta Aurora je pravděpodobná...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 8.6.2016 9:27

Druhé jablko bych tipoval Black Ben, to je odrůda vyloženě podprůměrná co se chuti týče, hlavně konzistence dužniny, je jakoby pískovitá... Strýmka je oproti ní lahůdka! Vydrží podobně jako Strýmka, výrazně převislá koruna... Gustavovo ne, probůh! Je snad podprůměrné chuti?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 12.141 (?), 17.12.2020 9:23

Dobrý den,

i když je tohle vlákno staré čtyři roky, chci se s vámi podělit o určování odrůdy na prvním obrázku z prvního příspěvku. Shodou náhod mám naprosto stejnou odrůdu doma, v nedávno získaném polozarostlém sadě, jsou naprosto stejná jako ty na fotce. Loňský podzim, když jsem je objevil, byli opravdu výborná, myslel jsem si, že lepší jablko jsem nejedl, ale letos jsem byl sklamán, jablka byly suchá a bez jakékoli chuti, zkrátka jen na štrůdl. 

Strom je starý asi padesát až šedesát let, roste značně bujně a vytáhl se až do výšky třešně, která mu jinak stíní. Bohužel každý rok přináší pouze deset až dvacet plodů, což může být tím zastíněním a utiskováním třešní. Jelikož jsou jablka až na vršku, což je asi 15 metrů, tak můžu posbírat pouze padanky. 

Plody jsou celkem velké, výrazně žebernaté, krásně zbarvené, zvláště ty osluněné jsou úplně krvavé. Problém je, že jsou hodně křehké a každé zmáčknutí zahnívá.

Co se určování týče, v úvahu připadají tyto odrůdy: 

  • Gdaňský hranáč
  • Car Alexandr
  • Kardinál červený (vybarvenější variace Kardinálu žíhaného)
  • Grávštýnské červené
  • Řehtáč soudkovitý

Některé mi sedí více jiné méně, ale nepodařilo se mi to určit. Zmíněná Aurora to nebude, jelikož má velmi mastnou slupku, ale tohle jablko je na omak naprosto suché.

Na určení budu dále pracovat.

VF

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr Zehnálek - (35) - 47.41 (?), 8.6.2016 10:29

Děkuji za názory. 

1) Aurora je zřejmě dobrý kandidát, tu ověřím.

2) Black Ben byl i jeden z našich tipů. Ale v mezičase mi přišel do ruky na tuty určený a posléze jsme ho našli v podobě několika stromů v jedné aleji. Jak píšete, je to jablko, které spadne o Vánocích a ještě v únoru na zemi vypadá zachovale. To naše neurčené takový držák není.

Jinak to hodnocení chuti může být hodně subjektivní a ovlivněné třeba špatnou dobou "sklizně". Ta "Aurora" už byla určitě za zenitem. Snad letos budou znovu.

PZ 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 94.165 (?), 17.12.2020 18:07

Pan VF,

zajímavý výběr. Řehtáče co vypadají jako Hranáče jsem ještě neviděl. Těch hranatých červených je podstatně víc. Navíc padesátiletý strom už může být "modernější" odrůda. Chce to alespoň foto.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
verousek - (19) - 82.109 (?), 17.12.2020 15:39

1. Aurora (pokud je na omak mastná)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika