Nemoc jabloně?



host - 236.1 (?)
22.6.2022 21:13

Padlí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Margarit - (9) - 32.136 (?), 22.6.2022 11:53, zobrazeno: 1680x

Dobrý den, prosím o pomoc. Máme druhým rokem jabloň, napadali ji mšice (stříkali jsme Mospilanem), pak měla černé skvrny na listech až začaly opadávat, mysleli jsme že je to strupovitost (stříkali jsme Talentem). Letos je na tom ještě hůř, vypadá to že nic z toho nepomáhá, pár květů měla a opadaly, neroste... Co myslíte že to je a co by jí mohlo pomoci? Děkuji



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 22.6.2022 14:32

Ty květy asi sežehla monilie. Fota celého stromku by bylo možno ukázat? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 22.6.2022 21:13

Padlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 22.6.2022 14:50

Mám vysezené mladé jablonky a i přes postřiky proti mšicím tato havět poškodila některé mladé lístky a výhony tak, že zaschly a při dotyku se rozdrolily na tabák...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.18 (?), 22.6.2022 22:43

Mne spíš zaráží, že stromek druhým rokem tolik kvete, ale přírústky žádné. Vypadá to, že po výsadbě nebyl řezaný, ani letos zjara. Tak to chtělo aspoň oštípat veškeré květy už v poupatech a zjara pohnojit, aby začal růst. Jakmile takhle zababčí, je pak problém ho přimět k růstu.           Lída   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 22.6.2022 23:23
Tak to paní Lído neznáte nové odrůdy... Sice je pravda, že mám zkušenosti hlavně se švestakama v tomto směru, které kvetou klidně druným rokem po zaštěpování. Dost mě letos překvapily mladé jablonky starých odrůd na A2, které bohatě zakvetly také. Jsem zvědavý jestli na tom místě v zahradě za potokem porostou, a nebo to s nima dopadne jako s merunkama, které tam zababčily z důvodu poškození kořenů hlodavci. Ale pokud je ořežete a zbavíte listové plochy, dopadne to jako v jednom sadě u nás Pod Olšovcem. Já sklízel metráky a tam si doposud ani neškrtli... Sice je pravda, že můj sad po povodni značně osiřel a o druhý sad už jsem přišel z rodinných důvodů, ale garantuju vám, že mnou nově podsazené stromy pokud nebudou podežrány budou mít za pár let lepší výnos, než Pod Olšovcem. A tak to není jen se stromy, ale i s révou. Můje životní chyba byla poslechnout návod na pěstování révy a po výsadbě jít jen na jeden výhon. U všeho čím víc listové plochy ze začátku tím lepší kořeny a bez těch korunku k růstu nepřimějete. Dvakrát měř jenou řež...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.18 (?), 23.6.2022 12:04

Neříkám, že některé odrůdy (ale je to dáno spíš podnoží) nekvetou brzy, ale čerstvě nasazený mladý stromek musí především růst a na fotce nic takového vidět není. Ty plodonoše jsou na větvičkách, které tam musely být už při výsadbě a loňské přírůstky (prodloužení kosterních větví) nevidím žádné.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 23.6.2022 13:41
U mých štěpovaných švestek je podnož myrobalán a špičáky na některých odrůdách druhý rok tak kvetly, že to bylo až neuvěřitelné. Když jsem kupoval stromy různě ze školek a po vysazení je zástříhal podle předpisu, vyrazila pouze spousta květů a listy potom téměř žádné. Nebylo z čeho zakládat korunky, žádná lisová plocha. Tohle je "prokletí" některých nových odrůd z Německa, nejvíc na to doplácí z těch co znám Topper. Já u jabloní na A2 zasazených loni na podzim taky nemám zatím nic moc žádné přírustky. Navíc v určitých okamžicích bylo dost sucho plus mšice. S jabloněmi které mám to bylo ale složitější. Vysadil jsem je do sadu jako špičáky dvacet kusů. Na jaře bylo skoro všechno podežrané. Musel jsem je všechny vykopat, přesadit na zahradu a dva roky je z toho léčit. Loni jsem je vysadil znovu. Spolu s nimi nějaké švestky a merunky. Když chodím zalívat musím sešlapávat chodby, kterých havět kolem stomečků nadělá za pár dní kvanta. :-(A místní venčířka dvojpejskařka má ohromnou radost, když může štěkotem psů strašit naše kočky, které se pak bojí přes obecní cestu jít ze zahrady do sadu... Dneska naše nejstarší kočka Miný spadla ze střechy, přežila, zalezla si někam na půdu, ale do ví jak to s ní dopadne, bylo to hodně vysoko. :-(
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 23.6.2022 14:54

Založil jsem v několika klidnějších částech sadu vzdušné kopky z ořezů větších stromů a po dvou letech jejich existence u nás výrazně ubylo myšovitých. Mám vypozorováno, že tyto chýše užívají ježci-i k zimnímu spánku, lasičky, užovky-i ke kladení vajec... Taky nám nejbližší kočka přes den odpočívá ve štosu dř.palet a večer se odtamtud vydává na hlavní lovcheeky, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 23.6.2022 17:24
Pane SPCH, jednu dobu když jsem přes den pracoval v sadě, dost často celá naše kočicí smečka přišla a když vidíte jak chytají před váma doslova jednu za druhou a během hodinky je klidně o 5 škůdců méně, je to radost pozorovat. Pochválíte je dáte jim pamlsek za odměnu a ještě se příjdou pohladit. Postavil jsem si na zahradě takovou blbůstku malou hradní rozhledničku a přilákalo to poštolky z mého bývalého pracoviště, kde už nyní po stavebních úpravách asi nemohou hnízdit. A hledají si jiná místa. Třepotají se nad sadem a už jsem vypozoroval, že myši chytají. Jen přemýšlím jak jim udělat prostor na hnízda, ta rozhledna by pak kvůli trusu a vyvrhnutým zbytkům byla přes letní měsíce neobyvatelná, ale aspon by těch škůdců ubylo. Kolem sadu z venkovní strany kde už to není moje je v délce 50 metrů někde až 10 metrů široký pás džungle, popadané kmeny stromů, kupky větví také, vysoká tráva. Poštolky chytí i hady, tak ti mají nyní smůlu...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika