Mrazové trhliny u jabloně



host - 7.42 (?) 
11.7.2021 15:51, zobrazeno: 872x

Velký rozdíl v teplotě kmene mladých jabloní letos v zimě způsobil prasknutí kůry a její odchlípnutí v rozsahu celé výšky kmene. Kmen jsem omotal celý provazem, aby se kůra přihojila, to se povedlo pouze částečně.

Zůstala široká mezera v kůře, kterou jsem zatřel stromovým balzámem. Je nějaký desinfekční a hojivý prostředek, kterým by šel kmen ošetřit?

Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.73 (?), 11.7.2021 22:35

Ten balzám i hojí. Nebo postaru se dával kravinec s jílem a ovázat jutou.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 12.7.2021 7:31

Nejprve bych dal pryč ten provaz. Pak bych kmen ostříkal čistou vodou. Zajistil bych odtékání vody-dešťové do půdy pod stromem-i třeba odříznutím části odchlíplé kůry, která případně dělá jakousi kapsu. Nátěr balzámem bych opakoval až do zhojení-i vícekrát ročně, podle stavu a vývoje. Dbal bych na kvalitní agrotechniku-kypření půdy, s tím spojené pletí+zálivka, hnojení, bílení. Stejně postupuju u zdravých, tím spíš je to nutné u pacientůcheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.122 (?), 17.7.2021 12:47

Mohu se zeptat čím bílíte? V prodeji existuje kyblík s bílým nátěrem na kmeny. Dřív jsem na kmen dával plastový chránič proti okusu a vše bylo v pořádku. Teď jsem jednou nedal a několik kmenů prasklo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 18.7.2021 10:08

V poměru cena-výkon stále vítězí vápenný hydrát ze stavebnin. Bílý plastový chránič taky ujde, u stromů, které mají větší průměr kmene jej lze nastavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 38.180 (?), 2.5.2022 18:04

Může plastový děrovaný chránič kmene zůstat po celý rok (i přes léto)? Nedošlo by případně k přehřívání kmene? Nebo chránič vždy na jaře odstranit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 2.5.2022 20:24

Raději překonat lenost a odstranit. Než přehřátí více hrozí růst konkurujících plevelů, kořenových výmladků, nechtěných výrustků z kmene, úkryt škodlivých breberek, mravenců, plísní a hnilob-je toho dost, proč pod ten chránič nahlédnout, viďte? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika