Moravská Jadernička - opad



host - 91.196 (?)
2.9.2020 12:18

Na jaké je Vaše j.podnoži, v jaké poloze ji pěstujete, jak je ve svém věku velká, jesti a jak ji řežete-stříháte, jaký je podíl červivých plodů, co má stromek pod sebou-půda-typ, hnojení, vláhové poměry, je tam u Vás větrno, netřese někdy někdo či něco stromkem-máte jej na očích?...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 56.75 (?), 1.9.2020 13:02, zobrazeno: 1625x

Před osmi lety jsem koupil ve školce Moravkou jaderničku. Vloni začala rodit, stromek měl plno plodů.Bohužel koncem srpna vše spadlo na zem. Letos to samé. Z mého dětství jsem měl dojem, že jsme je trhali až koncem září a jablíčka vydržela   dlouhop (mam dojem až do května) Nikdy neopadala držala na stromku.

Muže mi někdo odpovědět?

  1. co je příčinou opadu 
  2. kdy se trhají
  3. do kdy vydrží uskladnění.

Jabloně pěstuji dvacet let, ale s touto jaderničkou si nevím rady.Původně jsem si myslel, že mně ve školce prodali omylem něco jiného. Vzal jsem si rouby od kamaráda a je to totéž. Děkuji za všechny rady. R.V.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 2.9.2020 12:18

Na jaké je Vaše j.podnoži, v jaké poloze ji pěstujete, jak je ve svém věku velká, jesti a jak ji řežete-stříháte, jaký je podíl červivých plodů, co má stromek pod sebou-půda-typ, hnojení, vláhové poměry, je tam u Vás větrno, netřese někdy někdo či něco stromkem-máte jej na očích?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 2.9.2020 22:27

Jen jednu otázku bych položil:
Jsou opadané plody zralé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 56.75 (?), 6.9.2020 13:12

Jak jsem uvedl, jeví se mi, že do zralosti jim moc nechybí a po uložení by asi dozrály úplně. 

Jen bych dodal, že v její okolí mám dalších pět jabloní-Rajku, Melodii James grive, Bohemii Lunu, Angold. Ty neopadávají.Po sklizni vydrží ve sklepě některé až do května.Ve sklepě mám studnu, Samozřejmě je postupně konzumujeme.Ale i jablka, které tam dovezu z druhého sádku 250m.n.m.  Topaz, Rubinola Luny Idared, Floriny mnohé z nich beru i v červnu. Jistě v té době již nejsou chuťově výborné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.75 (?), 6.9.2020 12:57

Ve školce bylo uvedeno, že podnoží je jadernička, pěstuji ve450m.n.m. asi 20km od Zlína. Jelikož po prvním roce bylo hodně sněhu, ohryzali mi ji v koruně úplně zajíci založil jsem novou.Nyní je výška celeho stromu 2,5-3m koruna je rozložitá, půda je kamenitá.V loňském roce zarodila prvně poměrně dost ale spadaná jablka byla hořká. Letos hořká nebyla a dalo by se říci, že zralá byla.Jen mi připadá dívné, že by se měly sklízet v srpnu. Vedle mé chaty žil starousedlík a ten měl starý strom jadernička(odhaduji 40 let)tam jablka držely a trhal je konec září, vydržely mu do května..  Domnívám se proto že mé by tak nevydržely.Červivost je minimální..Nejsem tam trvale, ale prší tam častěji než ve Zlíně kde bydlím. Nezdá se mi že by tam bývalo často větrno.. Je to vlastně na pasekách, proto si nemyslím, že by tam se stromkem někdo třásl. děkuje Rudolf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 6.9.2020 13:38

Jadernička je časněpodzimní až pozdněpodzimní odrůda vhodná pro přímý konzum, moštování a na zakládaní kvasů jablečné pálenky. Určitě není zinmím jablkem. To si asi pletete se strýmkou, která v krechtu vydržela do května, v dobrém sklepě správně sklizená a uložená až do nové sklizně.

Protože jde o semenou podnož, tak jistá variabilita v populaci je, ale nikdy nezraje před vinobraním a nevydrží do Martina.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.191 (?), 7.9.2020 9:55

Jadernička je typická právě tím, že ji lze jíst ihned po sklizni, stejně jako dlouho po Novém roce. Do nové sklizně ani do května asi nevydrží, ale do března v pohodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 7.9.2020 13:38

s tím po Novém roce nesouhlasím, ale to je tak možná vše co s tím mohu dělat.

Rozhodně si raději do sklepa uložím jablka, která vydrží do května a sním je v únoru, než abych je prohnal moštárnou a v lednu splakal nad močnatými jaderničkami.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.243 (?), 7.9.2020 21:23

Jaderničky na vyskokmenu jsem pěstoval asi do roku 1990 na Valašsku. Sad po tchánovi. Je zajímavé, že v dobách minulých si tuto odrůdu s oblibou ve velkém kupovali i lidé z blízkého Slovenska. Jadernička u nás vydržela dobře púoživatelná do těch velikonoc. I po této době se dala ale už slupka byla "grabatá". Že by mučnatěla slyším prvně. Je to jediná odrůda (kterou znám), která se při přípravě rychlého kompotu k obědu nerozvaří a nerozpadne jako jiné. Jederničky se zásadně u nás česaly až po sv. Václavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 56.75 (?), 8.9.2020 19:45

Přesně stejné zkušenosti mám já.Včetně toho sklízení po Václavavu.Pamatuji si to tak protože sv. Václav byl patron u nás a byly hody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika