Degustačná zrelosť



Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?)
2.6.2014 21:02

Zdravím, sice trocha neskoro ale predsa.

Fuji je zaujímavá odroda tým, že výhonky vypadajú ako napadnuté múčnatkou.(Aspoň u nás)

Takže aby som len nekecal...

Topaz (Rubín x Vanda)- dužina je krémová, pevná, dosť štavnatá. Chuť skôr taká sladšia, aromatická. Ide o rezistentnú odrodu s vysokou odolnosťou k múčnatke. U nás je skladovatelná do konca marca v lepšom prípade do pol apríla.

Melrose (Jonathan x Red Delicious)- Túto odrodu som vybral práve preto, lebo sa skladovateľnosťou vyrovná Idaredu. Má pevnú dužinu, a taktiež sladšia, aromatická. Asi jediné čo sa Vám bude vadiť bude stredná odolnosť voči múčnatke.

Dúfam že som aspoň trocha pomohol. Jakub

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 204.145 (?), 27.5.2014 10:42

Ja tiez hladam nejaku vhodnu a dobre skladovatelnu odrodu do teplej oblasti, nie nevyhnutne rezistent, ale musi byt odolnejsia mucnatke a netrpiet fyziologickou skvnitostou. Mala by byt skor sladsia a mat hustu duzinu. Oberat by sa mala co najneskor.

Mne sa v podobnych podmienkach - okolie Trnavy, 150 m.n.m z doteraz vyskusanych odrod javi najlepsie Fuji. Je sice viac nachylnejsie na chrastavitost, ale pise sa, ze je silne odolne mucnatke. Asi to plati skor pre chladnejsie polohy, z mojich skusenosti by som odolnost oznacil skor za strednu. mam sklad zapusteny meter do zeme, je sucastou vacsej hospodarskej budovy, takze az na severnu stenu su jeho steny vnutorne. Pocas teplej jesene je vhodny len na kratkodobe skladovanie na max par tyzdnov, Sampion musim zberat zaciatkom septembra, a po cca 2 tyzdnoch v sklade uz nie je chrumkavy, a ziskava blatovu konzistenciu.  Fuji vsak oberam az pred prichodom mrazov, kedy uz je sklad aspon ako tak chladny. Velmi dobru konzistenciu si Fuji v tychto podmienkach udrzi tak do marca - aprila, potom straca vyznamnejsie na chrumkavosti, ale stale je este dobre. Tiez pre sladku a hustejsiu duzinu sa mi osvedcilo na susenie. Strom sa dobre tvaruje, pekne obrasta a na M9 ma vdaka silnejsiemu rastu tak akurat vitalitu. Zatial jedinym vacsim nedostatkom, ktory som zaznamenal, je vacsi sklon k striedavej rodivosti aj pri mensej urode v minulom roku a relativne slabsia kvetna nasada. Ale mozno robim nieco zle a nie je to vlastnost odrody. Stromov tejto odrody mam 12 ks.

Granny Smith sa mi neosvedcil, aj v mojej teplej polohe su jablka kyslejsie, strom zle obrasta a v sklade sa po istej dobe jablka pokryju mastnym povlakom.

Braeburn trpi silne fyziologickou skvrnitostou, stromy na M9 velmi slabo rastu, aj ked nemaju plody. Tento rok dostane poslednu sancu ukazat sa pri zvysenej starostlivosti

Golden Delicous - co sa tyka nachylnosti na choroby, pride mi mierne nachylnejsi na chrastavitost aj mucnatku nez Fuji. Jablka su na jesen ale asi tie najlepsie, v sklade mi ale rychlo vadne, straca chrumkavost. Ked zvadne, tak jablka nasususim a su vyborne.

Goldstar - na pocudovanie vobec som za 10 rokov u neho nezaznamenal fyziologicku skvrnitost. Jablka su kyslejsie, ale na jesen chutne a chrumkave. V sklade ale relativne rychlo duzina ziska blatovo-mucnatu konzistenciu. Mozno je to ale tym, ze ich asi oberam prilis neskoro.

Tento rok som kompletne presiel na biopostreky, Po raseni 1x Kuprikol, 2x Alginure, po kvete zatial 2xVitiSan+Thiovit. Chrastavitost som zatial nasiel len na par listoch Golden Delicious, co napriek relativne dazdivemu pocasiu za posledny mesiac povazujem za potvrdenie, ze aj bez tvrdej chemie to ide. S mucnatkou je to horsie - pred kvetom som nepouzil Thiovit, co bola asi chyba, takze Idared bol silne napadnuty mucnatkou a par vyhodnov sa naslo aj na inych odrodach. Sira po kvete to asi mierne stopla, ale Idared aj tak na jesen vyhodim, na nic ine ako skoru jarnu signalizaciu mucnatky nie je vhodny. Jablka su na moj vkus kyselsie, maju riedku duzinu, celkovo nijak vyraznu chut. Kratko vydrzi, rychlo hnije. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 2.6.2014 21:02

Zdravím, sice trocha neskoro ale predsa.

Fuji je zaujímavá odroda tým, že výhonky vypadajú ako napadnuté múčnatkou.(Aspoň u nás)

Takže aby som len nekecal...

Topaz (Rubín x Vanda)- dužina je krémová, pevná, dosť štavnatá. Chuť skôr taká sladšia, aromatická. Ide o rezistentnú odrodu s vysokou odolnosťou k múčnatke. U nás je skladovatelná do konca marca v lepšom prípade do pol apríla.

Melrose (Jonathan x Red Delicious)- Túto odrodu som vybral práve preto, lebo sa skladovateľnosťou vyrovná Idaredu. Má pevnú dužinu, a taktiež sladšia, aromatická. Asi jediné čo sa Vám bude vadiť bude stredná odolnosť voči múčnatke.

Dúfam že som aspoň trocha pomohol. Jakub

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika