Degustace vlastních nebo kupovaných plodů jádrovin



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?)
25.2.2024 13:51

z novějších mám teď odrůdy Admirál, Allegro,Angold, Blaník, Bonita,Gala Schnitzer, Ghiva, Lambada,Lucy, Luna,Lyra, Merkur,Opál, Orion,Orange Crisp, Red Topaz, Rozela, Rubelit,Rumba, Sirius,Topaz. Většinou jsou to mladé stromky v stáří od pár měsíců (Lyra, Red Topaz) do 4 let, které ještě žádnou úrodu nedaly, jen pár jablíček na ochutnání. Trochu více jablek bylo z Blaníku, Orionu, Siria, Gala Schn..Nejvíc, asi přes 30kg daly Opály. Zajímavé je, že jakmile Opály na M9 vstoupily do plodnosti, není už na nich prakticky nic vhodného na rouby, všechno je to poměrně tenké dřevo, taky větviček vhodných k roubování z Admirálu, Lyry, Merkuru, Topazu Orange Crisp, je málo. Přitom zrovna tyhle odrůdy mi vedle Opálu chutnají nejvíc. Z Bonity mám zatím jen pár oček, nic víc a ještě jsem jí ani neochutnal. Zbytek odrůd mě zatím nějak zásadně svou chutí nezaujal. Ale může se to ještě změnit, záleží, jak se vypořádám s obaleček a kolik toho v jaké kvalitě sklidím. Vše je teprve na počátku. Každopádně nákup velkoprostorové lednice určené výhradně k skladování jablek měl smysl, především v teplých podzimech předchozích roků jsem nikde nedokázal uchovávat jablka při teplotě jen +3° a zbytečně mi předčasně dozrávala.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 10.2.2024 21:59

Velká škoda. U mě bez sazovitosti, v žádném případě fádní, mírně nasládle aromatická chuť. Přitom bez ideálního oslunění. Pro mě osobně velké překvapení. Soused také nedá na Melrose dopustit. Horší je na tom Gloster, ale věřím ve zlepšení. Zima u nás není, aby byl takový jako letos. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 11.2.2024 11:54

Gloster je dobrá odrůda s velkými pěkně vybarvenými jablky, stromy u mě netrpí ani strupovitostí, ani sazovitostí. Tuto odrůdu si zatím určitě ponechám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.2.2024 13:35

Je zajímavé, pane Waltere, že i když máte pro Melrose pravděpodobně mnohem lepší stanoviště než já tady, navíc jsem do všech kolmých větví na vrcholu narouboval další Meteor, Admirál a Anderu, a zdálo se, že nezůstalo na počet plodů dostatečné množství listů, přesto je kvalita jablek velmi dobrá. A věřte, že bych žádnou "jalovinu" nechválil a napsal bych to tak, jak to ve skutečnosti je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.2.2024 0:23

Disponujete Rozelou, pane Waltere? U mě je stále dobrá. Sice už měkčí, ale šťavnatá, sladká "rubímovka". Evelíny z roubu nakonec špatné nejsou, dužnina stále poněkud tuhá, ale zdá se aromatičtější. Zvonkové po takových odrůdách nelze hned jíst, jelikož ho prakticky necítíte. Opál snad fakt nejlepší kříženec Goldenu, ten se povedl, viďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.2.2024 20:25

Jak jste na tom, pane Waltere? Přikládám fotky plodů Melrose s optimální chutí i konzistenci dužniny a Evelíny (z roubu), které jsou tužší, ale pro mě překvapivě dobré. Stejně tak dobré jsou i Pink Lady, které jsou ovšem uvnitř sušší. Existují desítky odrůd, které v obchodě neseženete, tak proč pěstovat odrůdy, které se dají běžně koupit, říkal jsem si při roubování Evelíny, ale nyní jsem s prvními plody spokojen. Z hrušek mám pár posledních Erik. Plody hrušek Erika, Bohemica a Nela mají všechny rozdílnou chuť, což je také potěšující. Skladování všech jádrovin nemám optimální (+10°C). Propastný rozdíl je v Topazu z Vysočiny a Topazu místního. Jako by se jednalo o dvě různé odrůdy, přitom je to ten samý Topaz. U Topazu z Vysočiny ta nadměrná kyselost nezmizí ani kdyby plody vysely na stromě do Vánoc.

Melrose
Melrose
Melrose
Melrose
Evelína
Evelína
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 18.2.2024 22:30

máte, pane Petře, moc pěknou úrodu. Já každopádně už budu skladovat jen v lednici, jablka v ní sice taky postupně dozrávají a někdy i přezrají, ale to ji spíš mojí chybou, že jsem je nevyskladnil dříve, například Orion. Jinak například Golden mi při obvyklém skladování ve sklepě už přezrál a zkrabatěl, takže si na něm pochutnávají králíci, ale Golden z lednice je stále v pohodě. V ní jsou jablka uložená v mikrotenových taškách a zjevně jim takové uložení prospívá. Posledního Admirála jsme snědli minulý týden a opravdu musím říci, že je to chuťová jednička. Navíc to skvělé zjištění, že Admirál naroubovaný do jiného stromku neměl hořkou pihovitost. Doufám že to není jen náhoda a že takto vypěstované plody budou bez pihovitosti i letos. Jinak si budu muset v té lednici udělat pořádek, bohužel se mi pár odrůd pomíchalo a protože jsem je ještě nikdy předtím nechutnal, tak najednou mám chutná jablka, která nedokážu přiřadit ke konkrétní odrůdě.

Opál
Opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.2.2024 19:30

Úroda byla veliká u Kidd´s Orange a Tanga. Kidds je stále ve slušné kvalitě, pane Waltere. Na to kolik ho tam bylo a při jaké teplotě je skladován to je dobrý výkon. Na přímý konzum chuťovka, ale řekl bych, že do štrůdle jsou vhodnější kyselejší jablka. Do Admirála vkládám naděje, a těch zdejších asi pět plodů to jen potvrdilo. Na roubu byly čisté bez hořké skvrnitosti, neošetřované vápníkem na list. Ty Opály mě tady nahrazují Golden Delicious Reinders, které tady u mě mají daleko do Goldenů té nejlepší kvality. Příliš náročná odrůda na můj vkus. Přitom Opály jsou sladké a "plné", žádná jalovina. Pokud zklame Rubelit, tak zajímavou chuť má Rubimeg, pane Waltere, doufám, že tomu tak bude i zde. Má zajímavě mírně aromatickou koncovku, zřejmě po Megumi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.2.2024 11:07

Oslovuji pana Waltera, protože jediný komunikuje. Tak tedy pane Waltere, v této sezóně mě nejvíce zaujaly ty moje vyfocené malé plody Evelíny. Nečekal jsem, že komerční marketová odrůda může být z vlastních roubů takto dobrá. Stále pevná konzistence i při vyšších teplotách při skladování, dobrá šťavnatost a hlavně aromatická sladká až sladce navinulá chuť. Klobouk dolů. Na stejném stromě Delor ve stejnou dobu sklizený docela nečekaný propadák. Mám na několika místech naroubovanou Bonitu, tak jsem zvědavý, jestli bude po sklizni také tak dobrá jako tato Evelína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.41 (?), 25.2.2024 13:29
Trochu sa pripojím do Vašej diskusie pán Peter.. Teší ma že máte s Evelinou takú dobrú skúsenosť..viete ju prosím porovnať nejako aj s Pinovou? Či tam vidíte nejaký rozdiel..sadil som na jeseň 3 stromky Pinovi.ak je to tu niekde už spomínané, tak sa ospravedlňujem.ďakujem Peb.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 25.2.2024 13:51

z novějších mám teď odrůdy Admirál, Allegro,Angold, Blaník, Bonita,Gala Schnitzer, Ghiva, Lambada,Lucy, Luna,Lyra, Merkur,Opál, Orion,Orange Crisp, Red Topaz, Rozela, Rubelit,Rumba, Sirius,Topaz. Většinou jsou to mladé stromky v stáří od pár měsíců (Lyra, Red Topaz) do 4 let, které ještě žádnou úrodu nedaly, jen pár jablíček na ochutnání. Trochu více jablek bylo z Blaníku, Orionu, Siria, Gala Schn..Nejvíc, asi přes 30kg daly Opály. Zajímavé je, že jakmile Opály na M9 vstoupily do plodnosti, není už na nich prakticky nic vhodného na rouby, všechno je to poměrně tenké dřevo, taky větviček vhodných k roubování z Admirálu, Lyry, Merkuru, Topazu Orange Crisp, je málo. Přitom zrovna tyhle odrůdy mi vedle Opálu chutnají nejvíc. Z Bonity mám zatím jen pár oček, nic víc a ještě jsem jí ani neochutnal. Zbytek odrůd mě zatím nějak zásadně svou chutí nezaujal. Ale může se to ještě změnit, záleží, jak se vypořádám s obaleček a kolik toho v jaké kvalitě sklidím. Vše je teprve na počátku. Každopádně nákup velkoprostorové lednice určené výhradně k skladování jablek měl smysl, především v teplých podzimech předchozích roků jsem nikde nedokázal uchovávat jablka při teplotě jen +3° a zbytečně mi předčasně dozrávala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika