Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Admiral - trochu kritiky. Odroda Admiral (Mira x Bohemia) je zo všetkých strán chválená, a treba uznať že prevažne oprávnene. Vynikajúca chuťovo a výnimočná dĺžkou skladovateľnosti (tu treba dodať že pri zachovaní kvality a sviežosti, pretože zošúverené jablká v pivnici v máji dokážu poskytnúť aj iné odrody, ale shelf-life Admiralu je naozaj niečo neuveriteľné). Dokonalá odroda ale (pochopiteľne) neexistuje, a preto sa pozrime na Admiral aj z hľadiska jeho negatív. Často sa spomína jeho sklon k pehovitosti plodov, tu musím konštatovať že u mňa ňou netrpí. Nemá teda slabinu? Jednu by som predsa len našiel. Admiral rodí prevažne na pomerne krátkych a silných rodivých tŕňoch (foto 1), aspoň u mňa je to tak, hoci sa traduje že rodí najmä na "dlhom dreve". Z kvetnej ružice väčšinou vznikne zhluk najmenej troch, ale nezriedka aj viacerých plodov (foto 2). Problémom je, že plody Admiralu majú dosť krátku stopku a preto si pri raste začnú v takomto zhluku prekážať (týmto sa Admiral podobá na inú českú odrodu - Jonalord). Dôsledkom je zvyčajne vytlačenie jedného či viacerých plodov, teda inak povedané už pomerne veľké a zdravé plody skončia na zemi. Preto je dôležitá prebierka, ja ponechávam z ružice plôdikov len jeden, nanajvýš dva. Ďalej - krátka stopka niekedy spôsobí že plod sa pri raste tlakom o "kolegu" alebo o konár na ktorom rastie trochu tvarovo zdeformuje (čo je skôr len estetický defekt). Keďže Admiral často preplodzuje a nemá (na rozdiel napr. od Bohemie) dostatočnú schopnosť autoregulácie násady, väčšinou býva potrebná prebierka. Na foto 3,4 je Admiral s pôvodnou násadou plodov, na foto 5 po prebierke. Samotné preplodzovanie za nedostatok odrody (pokiaľ nealternuje) nepovažujem, ale vytváranie zhlukov plodov pri súčasne ich krátkych stopkách a následné vzájomné vytláčanie resp. deformácia tlakom o seba či konáriky istým malým mínusom tejto celebritnej odrody predsa len sú. IH (P.S.: Ja si vôbec neželám, aby raz niekto vypestoval dokonalú odrodu, ktorú by potom pestovali všetci. Prišli by sme o nádhernú odrodovú pestrosť našich záhrad a vzrušujúce skúšanie rôznych odrôd).
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika