Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Nie som vzťahovačný, p.J.R., aj keď ma dosť prekvapuje, na základe akých informačných zdrojov ste vyhodnotil moju finančnú situáciu? Myslím si, že človek môže byť bohatý aj bez množstva peňazí. Nemusíte sa mi teda za "navážení" ospravedlňovať, viac ma však mrzí, že sa stále zo mňa snažíte robiť prísneho ekológa a protichemizačného strašiaka. Zrejme nečítate moje príspevky do fóra, kde už celé roky sympatizujem s tými, ktorí si všímajú krehkých vzťahov medzi prirodzenými predátormi v záhradke a prípadnú nerovnováhu rieša chemickým zásahom až po rozumnej úvahe. Preventívne striekanie (pre istotu zásahu) napr. zmesou fungicídov proti jednej a tej istej hube nepovažujem za rozumné a ohľaduplné... Ale vráťme sa ku kravskému hnoju a organicky viazanému dusíku: Ak chcete spolu s p.PP porovnávať, či sa pri výrobe hnoja spáli viac alebo menej nafty či inej energie ako pri jednoduchej granulácii hnoja, potom byste nemal stavať domy z pálených tehál a betónu, ale vrátiť sa do doby železnej- k drevostavbám. Klasický hnoj má aj svoje nevýhody. Pretože stavy HD stále klesajú, je už dnes často problém zohnať maštalný hnoj a jeho cena výrazne vzrástla. Keďže poľnohospodári majú veľakrát hlboko do vrecka, nájdete často nekosené a nestriekané úvrate plné burín. Semená sa dostávajú prostredníctvom zeleného krmiva do hnoja a klíčia Vám v zahrádke dlhé roky po vyhnojení. Pri výrobe organických či organominerálnych granúl sa materiál prechodom cez matricu krátkodobo zahreje a klíčivosť burín sa zničí. V záhradke používam vlastný kompost, ktorý vďaka chýbajúcim burinám semená neobsahuje. Chýbajú mu však stopové prvky a výroba kompostu netrvá chvíľu- často až 2 roky. V tomto momente sú granule nezastupiteľné a pohotovo dostupné počas celého roka, napr. pri výsadbe kontajnerových rastlín. Vo vlhkom prostredí granuľovaný hnoj niekoľkonásobne zväčší svoj objem a môže sa ihneď zapojiť do tvorby humusovo- ílovitého komplexu, ktorý plynule uvoľňuje pre potreby vlasových korienkov potrebné živiny. Z "mrtvej" hmoty sa bleskovo stáva živý komplex. Vďaka prídavku minerálií pri výrobe tých niekoľko granúľ veru dokáže nahradiť aj lopatu hnoja. Preto nie je potrebné do záhradky kupovať metrák peliet. Ceny hnoja a granúl sú v tomto prípade porovnateľné. Kultúra a pohodlnosť hnojenia je neporovnateľná. Je to smutné (či úsmevné?), že najväčšiu antireklamu často robia "odborníci", ktorí si v živote nekúpili ani sáčik granúl, ale vedia o nich všetko.

K dotazu pána 22.251: Priemyslové dusíkaté hnojivá aplikované na jeseň, najmä v nitrátovej forme, sa bleskovo dostanú do pôdneho roztoku a odtiaľto do spodných vôd. Dnes už je často problém nájsť po dedinách studňu s kvalitnou vodou. Organické hnojivá dusík viažu a spolu s ílovitými minerálmi ho uvoľňujú postupne a plynule. Preto môžete napr. organominerálnymi granuľami či peletovaným hnojom hnojiť počas celej sezóny. Maštaľný hnoj Vám cez leto v horúčavách vyschne. Čerstvý by sa nemal dávať, jeho vyzretie je dôležité. V ľahkých piesčitých pôdach môžete hnojiť aj každým rokom, v ílovitej pôde druhým rokom nájdete zvyšky nevstrebaného hnoja. Preto u ťažších pôd stačí hnojiť každým 3.-4. rokom.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika