Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ještě bych se vrátil ke "starým" odrůdám, degustacím a podobným tematům.V roce 2007 jsme v Uh.Ostrohu degustovali 44 odrůd jabloní, z toho 5 starých odrůd, Car Alexandr, Krasokvět, Kanadská reneta, Kalvil bílý a Skořicová reneta.Výsledek 39 Goldstar 41,6 bodu,40 Car Alexandr 38,5 bodu následovaný Krasokvětem, Kanadskou renetou, Kalvilem bílým a Skořicovou renetou.Hodnocení prováděno podle metodiky ÚKZÚZ.Degustace v Hořicích 2011 - 43 vzorků-43 Cherry Cox.V říjnu loňského roku jsme byli na zahrádkářské výstavě v Rakouském Klosterneuburgu/mimochodem podle nás stánek ČZS byl nejlepší/,kde byla možnost ochutnat mošty z různých odrůd jablek a taky jablka.Ochutnali jsme Pinovu, Jonagold a jeho mutace a další odrůdy, mimo jiné i Coxovu renetu.Bylo nás7 a shodli jsme se na tom, že Jonagoldy I Pinova byly o třídu lepší než Coxova.Tím nechci říct, že staré odrůdy jsou špatné, každý má možnost pěstovat odrůdu podle své chuti, protože tady ja jihu Moravy jsou školky, které se zabývají rozšiřováním a prodejem starých odrůd, ve Velké nad Veličkou je genofondový sad starých odrůd jablní, hrušní a švestek, takže je z čeho vybírat.Sám jsem za 45 let ovocnaření začínal Smiřickým, Parménou,Gdanským hranáčem a renetami, pak jsem přešel na palmety s Jonathanem, Goldenem,Bláhovou, Parménou,Dukátem a pak dalšími odrůdami.Odhaduji, že mně přešlo rukama za tu dobu přes 250 odrůd jabloní.V současné době pěstuji jabloně v zahradě štíhlá vřetena a sloupové, mimo zahradu vysokokmeny většinou na A2.Někdo se tady zmiňoval o vysokokmenech rezistentů. Vroce 2003 jsem vysadil 25 stromků odrůd Rubinola, Topaz,Melodie a Goldstar na podnoži A2 a MM106.Za 10 let jsou to krásné stromy bohatě plodící výběrová jablka.Já už se nedočkám toho, abych poreferoval o tom, jak se budou chovat a vypadat za 20 let, ale snad bude někdo pokračovat. a dá vědět. Na zahradě mám většinou nové odrůdy, hlavně rezistenty, štíhlá vřetena a sloupové, jabloně,dále Melrose, Doris,Mantet, Jonadel,Šampion a další, mimo zahradu ze starších odrůd pěstuji pouze Idared, RubínJonagold a jejich mutace.Nakonec jedna zkušenost z loňského roku, kdy z vřeten jsem sklidil pár kusů jablek deformovaných mrazem, vysokokmeny -úroda krásná bez škod.Přeji všem lepší letošní rok bez jarních mrazů a krupobití.  Tonda

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 10.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika