Řez hrušně konference



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
12.4.2013 9:29

Ak by to bol môj stromček, ja by som si najprv povedal, čo z toho chcem mať, a ja by som si vybral niečo medzi štvrť- a polokmeňom. Vybral by som si jeden výhon z tých troch rastúcich dohora, Určil by som si výšku korunky, a založil ju patričným skrátením vybratého letorastu. Ostatok by som odstránil. Ale to je len môj odhad podľa výšky palety, a zároveň, by som sa zmieril s oddialením úrody.
Alebo:  V prípade, že by majiteľovi nevadilo tak nízke rozkonárenie, tak by som si z horných 3 terminálov vybral jeden, možno ten s 2-mi výhonmi, tieto by som zakrátil na vonkajší púčik, alebo by som sa pozrel na DSR-rez a rezal by som na vnútorný púčik. Terminál by som skrátil asi 20 cm nad skrátením nasledujúcich dvoch letorostov.  Spodnejšie- podľa sklonu horizontálne, by som ponechal bez rezu, vertikálnešie by som dal na vonkajší púčik, alebo DSR. Bajas. (A možno je ešte množstvo iných lepších spôsobov.)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 167.77 (?), 11.4.2013 16:04, zobrazeno: 8163x

Dobrý den, poradí mi někdo, jak ostříhat hrušeň Konference, je sázená r. 2011 na jaře. Děkuji B


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 167.77 (?), 11.4.2013 16:05

2.FOTO


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 12.4.2013 9:29

Ak by to bol môj stromček, ja by som si najprv povedal, čo z toho chcem mať, a ja by som si vybral niečo medzi štvrť- a polokmeňom. Vybral by som si jeden výhon z tých troch rastúcich dohora, Určil by som si výšku korunky, a založil ju patričným skrátením vybratého letorastu. Ostatok by som odstránil. Ale to je len môj odhad podľa výšky palety, a zároveň, by som sa zmieril s oddialením úrody.
Alebo:  V prípade, že by majiteľovi nevadilo tak nízke rozkonárenie, tak by som si z horných 3 terminálov vybral jeden, možno ten s 2-mi výhonmi, tieto by som zakrátil na vonkajší púčik, alebo by som sa pozrel na DSR-rez a rezal by som na vnútorný púčik. Terminál by som skrátil asi 20 cm nad skrátením nasledujúcich dvoch letorostov.  Spodnejšie- podľa sklonu horizontálne, by som ponechal bez rezu, vertikálnešie by som dal na vonkajší púčik, alebo DSR. Bajas. (A možno je ešte množstvo iných lepších spôsobov.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.4.2013 11:13

Tak já jsem se tedy pokusil něco naznačit. Na prvním obrázku je vidět, že "virtuální" stromek po řezu bude mít terminál a čtyři kosterní větve. Doufám, že ty, které jsem vybral, jsou ve skutečnosti obvodově rovnoměrně rozmístěny. (Zadní větvička je na fotce špatně vidět). Tato čtveřice základní kostry může být v reálu snížena na i trojici, podle fotky se to špatně hodnotí. Ostatní větve pryč. Na ponechaných je naznačen řez - na vnější pupen. Na druhém obrázku doporučuji dotvarovat korunku vyvázáním terminálu do svislé polohy s pomocnou tyčkou, ale hlavně zajistit odklonění kosterních větví od terminálu pomocí rozpěrek. Větev vlevo je už dost silná, odklánět proto opatrně, třeba postupně, aby se neodlomila. Je nutno ji odklonit co nejvíce (± 45°), aby přestala konkurovat terminálu. Uvedený tvar je základ pro budoucí klasické vřeteno s terminálem.  Nevím jestli bude vyhovat výška kmínku, z tohoto návrhu by vycházel zákrsek až čtvrtkmen. Jsou samozřejmě i jiné možnosti a variace.

Korunka po řezu
Korunka po řezu
Dotvarování korunky
Dotvarování korunky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 167.77 (?), 12.4.2013 12:58

děkuji za rady, budu se snažit... Mám tady ještě prosbu o řez letní jabloně Piros.ta je zas pokousaná od zvěře a polámaná..můžete mi pomoct i s ní, mnohokrát děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.4.2013 15:00

No jo, vy to nějak ostřiháte podle grafického plánku nějakého klávesového rádce zde, dejme tomu, že slušně, ale co dál??? Co budete dělat dál? Vždyť přece tímto prvým výchovným řezem péče o tvar koruny stromku nekončí, ale naopak začíná! On ten stromek na provedený řez nějak zareaguje a začne dál rašit a růst. A nemusí růst úplně ideálně a předpisově. Co nemusí - on nebude růst ideálně, bude růst zase tak nějak blbě (což je celkem normální). A to je onen kámen úrazu. Budete vědět, co s tím dál? Proto byste dle mého neměl žádat o další návodné obrázky "jak podle fotky ostřihat okousanou jabloňku", ale snažit se sám to celé pochopit a pak se i sám rozhodovat. Povídání o řezu stromků tady najdete habaděj, je to vlastně pořád stejné, stejné principy pořád dokola, nic složitého. Jen do díla!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 167.77 (?), 12.4.2013 18:36

No jo vám se to řekne, když už to umíte... já se to učím a bojím se toho..tak to mám nechat tak??? Ležím v knížkách a houby je mi to platné, přijdu ke stromku a ted nevím... co můžu, co né..ostříhat? Jak se to mám naučit, neznáte nějakou dobrou, jednoduše popsanou literaturu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 12.4.2013 13:14

Na prvním snímku Wimpiho je silná boční vělévka svírající s terminálem velmi ostrý uhel, který se pravděpodobně nepodaří dostatečně odklonit, a je riziko, že bude přebírat dominanci svou silou , která náleží terminálu.Proto bych ji podřídil zakrácením na krátko, nebo bych ji odstranil,protože hrozí odlomením při pokusu o dostatečný odklon.Jinak bych taky vyvázal terminál do svislé polohy, a ostatní kosterní do tupějších uhlů.

2)další možnost- odstranit celý spodní obrost,a zapěstovat korunku výše,viz obrázek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika