Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Na podpníku dula by mohla rodiť skôr a tvoriť mänší strom ak ste však vo vyžšej polohe ako 500 m. n. m. prípadne chudobnejšia suchšia pôda, určite je lepší podpník plánka/semenáč/kaukazská

Tento plod na fotke je z lepších podmienok v L. Mikuláši. Inák ako zo starých odrôd másloviek sú za zváženie ešte aj napr. Clappová (letná ostatné vrátane Hardyho jesenné) Esperenová, Merodová a iné. len sú dnes už ťažko zohnatelné.  Toto sú hrušky ktoré boli v starých pomológiach a kedysi aj ľuďmi označované za máslovky. Je však pravda pravda že výborné korenisté sladké hrušky sa nájdu aj medzi tými, ktoré sa nerátali medzi pravé máslovky. Hardyho je však hruška nad ktorej kvalít niet pochýb. Je univerzálna: stolová hruška prvého rádu, dobrá na mušt, pálenie, sušenie, kompotovanie a t. d. Je dobrým opelovačom pre iné odrody. Má otužilé drevo aj proti silným mrazom v kotlinách aké napríklad Boscova, Williamsová až tak ľahko neznesú. Ako vysokokmeň štepený na plánke je dlhoveká a tvorí silné veľké stromy. Riadne zozbierané vydržia aj zo tri týždne skladovania. Tu vo vyžších polohách ju chuťov prokonajú v korenistosti a ľahodnosti snáď len o málo Avranšská, a Solanka. Ak ste vo vyžšej polohe by som na vášom mieste neváhal ani nad Avranšskou, začne plodiť skôr, radí sa medzi hrušky ruselety. V nižších polohách by sa dalo odporúčiť ďaleko viac odrôd (aj zimných másloviek). Ja sa zaoberám starými odrodami, z novších vám neviem až tak poradiť ale medzi klasické máslovky sa radia len niektoré staré odrody. Pýtali ste sa na máslovky preto takto... Hardyho je podľa mňa najlepšia medzi máslovkami aj spolu zo Solankov, ta druhá však rodí často až po desiaich rokoch, ťažko zohnatelná (len cez internet)  a je to letná hruška. Ochutnal som dosial asi okolo 20 starých odrôd tu v chladnejších polohách.     S pozdravom Martin z Východnej.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika