okousané kosatce



host - 5.98 (?)
23.6.2008 1:41

Jednoznačně potvrzuji slimáky. Máme u nás úplnou invazi "velkých zrzků" a kosatce úplně zlikvidovali. Hlemýždi s ulitami na kosatcích neškodí, ale občas si na nich přes den schrupnou (přilepí se na list) a večer odejdou na něco jemnějšího. Slimáci jsou úplná pohroma a přestože nejsem zrovna fanda do chemie, tak sypu granule Vanishe kam to jde. Jen potom ten pohled na zcela oslintaný záhon...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 156.235 (?), 5.6.2008 19:16

TAKY mi něco okusuje kostace. Hlavně listy, už druhým rokem. Já ovšem pachatele vidím, ale nedokážu ho identifikovat. Popis: asi 2-3 cm dlouhá šedá hladká housenka. A ne jedna, jsou jich stovky, ohlodávají, lezou a spousta se jich válí pod kosatci v hlíně. Nevím co je to zač a jak proti nim zasáhnout.Poradí někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.44 (?), 6.6.2008 11:12

Já teda okousané kosatce nemám, ale něco vám povím k těm slimákům: mám opravdu dobře vypozorováno, že slimmáci vylézají z úkrytů přesně v okamžiku kdy zapadá slunce a zalézají při východu. Proto je přez den nevidíte. Tedy pukud není deštivo - v tom případě jsou aktivní celý den. Je to neuvěřitelné, ale jediný slimák j schopen za noc přehryzat i stonek statné slunečnice nebo spořádat polovinu afrikánu 10 cm velkého.Zkuste asi půlhodinu po západu slunce projít zahradu s baterkou a uvidíte odkud kam slimáci míří a budete mít jsno. Já jsem každý večer po dobu jednho týdne takhle na ně číhal a ničil jsem je přestřihnutím nůžkami. první večer jsem jich měl kolem deseti na 1 metr čver. a na konci týdne jich bylo zanedbatelně.

B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.98 (?), 23.6.2008 1:41

Jednoznačně potvrzuji slimáky. Máme u nás úplnou invazi "velkých zrzků" a kosatce úplně zlikvidovali. Hlemýždi s ulitami na kosatcích neškodí, ale občas si na nich přes den schrupnou (přilepí se na list) a večer odejdou na něco jemnějšího. Slimáci jsou úplná pohroma a přestože nejsem zrovna fanda do chemie, tak sypu granule Vanishe kam to jde. Jen potom ten pohled na zcela oslintaný záhon...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.100 (?), 8.6.2008 20:04

Problém se šedými (a velmi žravými) housenkami znám také. Navíc žerou jen od večera do rána, ve dne je skoro nevidět, zalézají asi do půdy. Poradil jsem si s nimi běžným postřikem proti žravému hmyzu. Loni jsem použil Mospilan, letos Decis flow. ale těchto přípravků je celá řada, jsou běžně dostupné a na housenky zabírají velmi rychle.

Sám ale nevím, co s larvami, které nějaký hmyz klade do poupat. Poupata se nevyvinou a vysloveně zahnijí. Při rozlomení je v každém jeden bílý červ do cca 1 cm délky. Napadají přitom jen velkokvěté kosatce kvetoucí až ve druhé půli května. Dříve kvetoucí kosatce a odrůdy s menšími květy nežádoucímu zájmu hmyzu unikají. Může někdo poradit, kdy a čím kosatce ošetřit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 103.116 (?), 10.6.2008 23:14

S housenkami jste si dobře poradil, jde o pilatku kokoříkovitou, postřik proti savému či žravému hmyzu spolehlivě kosatce ochrání, jen je třeba na přítomnost housenek přijít co nejrychleji. Na jaře je možho na lisech kosatců pozorovat i samičky pilatek, vypadají jako černé mouchy, ty nakladou do listů vajíčka a znich se vyklubou housenky. Pak lze čekat housenky.

Ty larvy co o nich píšete, že zničí ještě nerozvinuté poupata kosatců, tak to je květilka kosatcová, larvičky vyžerou květní obaly, při zmáčknutí puku z něj vytéká zahnívající tekutina. Stačí krátce po vyrašení poupat postřik proti savému hmyzu se systémovým účinkem - mě se odvědčil Sumithion super, 2 - 3 x postřik zopakovat po jednm či dvou týdnech a bude problém květilky spolehlivě vyřešen.

HONZA

pilatka kokoříková
pilatka kokoříková
květilka kosatcová
květilka kosatcová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 156.235 (?), 18.6.2008 10:09

to jsou ty housenky. Bohužel kosatce už jsou okousány až k zemi. Ale příště hned na jaře zakročím. Děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.100 (?), 23.7.2008 19:31

Se zpožděním velice děkuji za informace. Pro příští sezónu budu již bdělý a vybaven :-)

Dík, V.F

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika