Lilie?



host - 242.46 (?)
4.5.2010 12:49

To, co popisujete mi nejvíce připomíná liliun kandidum - lilie bělostná u nás také josefofská lilie. Ta tvoří nad zemí listovou růžici z které pak vyrazí květní stvol. U nás na severní Moravě díky kyselým dešťům takřka vymizela. To znamená, že potřebuje zásaditou půdu (starou omítku, drcený vápenec). 

Pepa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 162.1 (?), 18.6.2009 22:23, zobrazeno: 8453x

Dobrý den, prosím o radu, asi před čtyřmi roky jsem dostal hlízy prý "zlaté lilie".Zasadil jsem je, každý rok na jaře vyrazí několik listů a to je vše.Zasadil jsem je asi 5 cm pod zem, ale časem se "vyklubaly"ven, takže teďˇ koukají ze země.Nevím co vyžadují, jakou půdu, zálivku.Mám je na jižním svahu, celý den na slunci.Díky za radu, Jarda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.98 (?), 10.7.2009 8:00

Pokud je to zlatá lilie, tak potom teda Lilium auratum. Je to hodně teplomilná kytka, která roste lépe ve skleníku nebo foliovníku v mobilním plastovém kyblíku 10litrů max tři cibule do něj(lépe jednu) a asi 10 - 15 cm hluboko. Substrát rašelina s pískem a drenáž. Je to vápnostřežná lilie z Japonska!
 Jedna z nejhezčích. Ale lidi jsou schopní říkat zlatá lilie asi čemukoliv, i kdyby to lilie nebyla...

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.146 (?), 30.7.2009 19:52

Nevím co myslíte po pojmem hlíza, ale obecně -lilie mají šupinaté cibule. Píšete listy - lilie má stvol nebo stonek, který je kolem dokola olistěn,  pokud je cibulka maličká, tak pak vyroste jeden lístek maximálně 10 cm vysoký. Z vašeho popisu bych spíše odhadovala, že jste dostal prastarou odrůdu denivky Hemerocallis fulva, kterou mnoho lidí nazývá zlatá lilie. Ta má takové ztlustlé kořeny (skoro by se mohly přirovnat ke hlízám jiřin) a listy jsou cca 2 cm široké a tvoří jakousi plochou růžici - jako hvozdník nebo klivie. Omlouvám se nejsem botanik, ale lépe to popsat neumím. Tahle prastará denivka je nesmírně vitální a dokáže regenerovat, nebo narůst i z maličkého kousku kořenu a vytvoří bohatý trs cca 70 cm vysoký, květ je oranžovohnedý se žlutým hrdkem a skládá se ze 6 dlouhých plátků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.124 (?), 19.1.2010 15:12
moze to byt aj lalia zlatohlava lilium martagon botanicky druh a ta v zahradnych podmienkach rastie dost zle inak je to chranena rastlina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 242.46 (?), 4.5.2010 12:49

To, co popisujete mi nejvíce připomíná liliun kandidum - lilie bělostná u nás také josefofská lilie. Ta tvoří nad zemí listovou růžici z které pak vyrazí květní stvol. U nás na severní Moravě díky kyselým dešťům takřka vymizela. To znamená, že potřebuje zásaditou půdu (starou omítku, drcený vápenec). 

Pepa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika