kosatce - reznou listy



host - 97.152 (?)
31.5.2007 23:01
Stáňo, napadají mě dvě možné choroby:
1) Bakteriální hniloba kosatců - jestli je to ona, poznáš podle těchto příznaků: vějíře listů žloutnou, vyvracejí se, oddenky jsou v poslední fázi plné mazlavé smrduté kašovité hmoty. Zkus nějaký odumírající vějíř listů vyrýt i s oddenkem a pořádně prozkoumej oddenek jestli není zhnilý.

nebo by to mohlabýt suchá skvrnitost listů - zpočátku droubné olejovité tečky na listech, které se postupně zvětšují, reznou a čepel listu od špičky postupně usychá

Vzhledem k tomu, že tento problém máš koncem dubna, tak bych hádal spíš na bakteriální hnilobu. Samozřejmě mohla by to být i jiná choroba, ale tyto dvě jsou u kosatců ty nejběžnější. Bakteriální hniloba je někdy u kosatců VELKÝ problém. Jednoduchý recep jak ji zastavit nexistuje. Je způsobena několika faktory: příliš hluboké zasazení oddenků, dlouhodobě mokrým počasím, pomrznutím oddenků přes zimu, nevhodným stanovištěm - zamokřená půda, stín, nadbytkem dusíku v půdě, příliš husté trsy. Aby se to zlepšilo, chce to hodně sluníčka a málo vody v půdě a dle mých skušeností po napadnutí rostlin k rychlému postupu hniloby přispívá i vysoká teplota. Pokud je napaden celý trs a hrozí že příjdete o celou rostlinu, nezbývá než nouzově rostlinu přesadit - odstranit veškeré napadené části oddenků, nejépe dezinfikovat rány nebo namočit celý oddenek  - hypermangan, nebo v nějakém fungicidu.

Mnoho zdaru přeje
HONZA
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 26.141 (?), 20.4.2007 18:41, zobrazeno: 10453x
Dobrý den. Začaly mi u některých kosatců reznout listy. Neusychají, jsou spíše takové měkké, ale je vidět, že odumírají. Kosatce jsou na zahradě nyní druhým rokem, první rok mi nekvetly, prý protože jsem je měla příliš hluboko. Tak jsem je teď povytáhla a oni mi začaly na oplátku takto reznout. Neví někdo, co by mohlo být příčinou a jak zjednat nápravu? Děkuji mnohokrát za rady a přeji pěkný den. Stáňa
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 242.46 (?), 3.5.2007 9:06

Dobrý den. Pokud slunečné počasí posledních dnů žloutnutí listů nezastavilo, doporučuji následující postup: napadené vějíře listů odřízněte až u hrizonu. Pokud není řez čistý je třeba ránu vyčistit jak od případných hnědých skvrn, tak od případné měkké hniloby. Zasypat prachem z dřevěného uhlí a nechat zaschnout. Jinak při pěstování kosatců doporučuji všechny práce (pletí, odstranění starých listu atd.) provést na podzim a na jaro až do doby kvetení do nich moc nezasahovat

Pepa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 97.152 (?), 31.5.2007 23:01
Stáňo, napadají mě dvě možné choroby:
1) Bakteriální hniloba kosatců - jestli je to ona, poznáš podle těchto příznaků: vějíře listů žloutnou, vyvracejí se, oddenky jsou v poslední fázi plné mazlavé smrduté kašovité hmoty. Zkus nějaký odumírající vějíř listů vyrýt i s oddenkem a pořádně prozkoumej oddenek jestli není zhnilý.

nebo by to mohlabýt suchá skvrnitost listů - zpočátku droubné olejovité tečky na listech, které se postupně zvětšují, reznou a čepel listu od špičky postupně usychá

Vzhledem k tomu, že tento problém máš koncem dubna, tak bych hádal spíš na bakteriální hnilobu. Samozřejmě mohla by to být i jiná choroba, ale tyto dvě jsou u kosatců ty nejběžnější. Bakteriální hniloba je někdy u kosatců VELKÝ problém. Jednoduchý recep jak ji zastavit nexistuje. Je způsobena několika faktory: příliš hluboké zasazení oddenků, dlouhodobě mokrým počasím, pomrznutím oddenků přes zimu, nevhodným stanovištěm - zamokřená půda, stín, nadbytkem dusíku v půdě, příliš husté trsy. Aby se to zlepšilo, chce to hodně sluníčka a málo vody v půdě a dle mých skušeností po napadnutí rostlin k rychlému postupu hniloby přispívá i vysoká teplota. Pokud je napaden celý trs a hrozí že příjdete o celou rostlinu, nezbývá než nouzově rostlinu přesadit - odstranit veškeré napadené části oddenků, nejépe dezinfikovat rány nebo namočit celý oddenek  - hypermangan, nebo v nějakém fungicidu.

Mnoho zdaru přeje
HONZA
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika