Denivky



jarmila - (19) 
8.9.2005 20:27, zobrazeno: 14304x
Potřebovala bych poradit s pěstováním denivek,protože se každý rok rozrostou v mohutné trsy,které zabírají na záhoně spoustu místa.Koupila jsem si několik odrůd a je to skoro u všech stejný problém.Chtěla bych vědět jestli se nemají třeba vyřezávat výhony aby nebyly tak husté nebo víc hnojit,a ještě jeden problém, než začnou kvést tak plno poupat odpadne,je to tím,že jsou v nich malé housenky,neví někdo jak se proti nim bránit?Dík za radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
javra - (2), 17.9.2005 17:47
Denivky jsou nejpěstovanější trvalkou světa, nejpěstovanější jsou v USA. Vzrůstnost je dána odrůdou, většina kultivarů starších odrůd je typická mohutným odnožováním, u novějších je někdy opačný problém. Aby trs zůstal malý jsou dvě možnosti: buď každoročně dělit rostlinu nebo zvolit jinou odrůdu. Já pěstuji na své zahradě přes dvěstě odrůd a proto vím, že nejlepší je dát denivce dostatek místa a ponechat ji na mistě několik let. Co se týká škůdce jde patrně o květilku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
javra - (2), 18.9.2005 14:43
Včera jsem psal, že se jedná o škůdce: květilka, ale nedalo mi to a podíval jsem se do literatury a patrně se jedná o Contarinia quinguenotata - česky nevím přesně buď plodomorka nebo bejlomorka. Budu rád když mi to někdo upřesní, také mám tohoto škůdce na svých denivkách. J. Vintera
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host, 22.9.2005 22:14
jde o bejlomorku, velmi typický škůdce na denivkách, pomůžete si od nich třeva mospilanem, populace se dá ale účinně regulovat i sběrem a pálením napadených poupat. poupě zakrní a dá se včas rozeznat. květy ale jinak uštipuje i ptactvo nebo žerou srny. nedivím se jim, řada jich je velmi chutných.
problém s rozrůstáním poněkud nechápu. proto přeci trvalky máme, aby se nám rozrostly v dospělé trsy a bohatě kvetly... pokud nemáte na danou odrůdu místo, zvolte jinou, jsou od 20cm do dvou metrů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.111 (?), 8.2.2007 13:45
dobrý den, je únor a právě jsem dostala denivku. Začíná rašit. Mám jí zasadit do květináče a na jaře do záhonu, nebo ji mám uskladnit k jiřinám a počkat se zasazením do jara? Děkuji za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.46 (?), 15.2.2007 13:41

proboha, kde jste v únoru vzala sazenici denivky ? Já bych ji zasadil do květináče a pokud nemrzne tak ji nechal venku a zasadil až v době, kdy začnou rašit ostatní denivky.

Pepa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.65 (?), 16.2.2007 8:58

Ony ale už i ty venkovní raší... Mně už na konci ledna začala obrážet výhony. Holt je teplo.  Jen doufám, že nepřijdou mrazy a všechno nepomrzne.

Taky bych tu sazenici dala asi do květináče a až bude pravděpodobnost, že ty mrazy už nepřijdou, přesadila bych ji ven.

Mám moc ráda denivky, takže nechápu, proč někdo potřebuje redukovat jejich krásný trs trávovitých listů. Mně se líbí spíše přírodně vyhlížející květy, nemám moc ráda ty vyšlechtěné odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika