Dá se to jíst?



host - 197.8 (?) 
17.7.2008 10:24, zobrazeno: 9581x

Dobrý den. Mám jeden problém. Nemohu poznat fíkus. Nevím jestli se dá jíst a vůbec jestli bude někdy plodit. Dá se to poznat? Popřípadě pošlu fotku jinak je asi 140cm vysoký nemá tvrdé listy ale má je takové hrubé a pochazí z Chorvatska. Předem děkuji za odpově´d.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 76.122 (?), 17.7.2008 12:14

Fíkusů je obrovské množství a mnoho z nich plodí jedlé plody, ale to se pozná až po ochutnání.

Pokud je z chorvatska tak je to skoro určitě Ficus Carica, (nevím že by jiný druh v Chorvatsku vydržel, většina ostatních fíků jsou tropické druhy) tedy normální fík jehož plody koupíte sušené. Na zimu opadává, na jaře naroste nové dřevo a na něm na podzim narostou fíky.

Vypadá takhle, tvar listů může být jiný, závisí na odrůdě:

www.henriettesherbal.com/pictures/p06/pages/ficus-carica-2.htm

V nejteplejších oblastech ČR se dají pěstovat nejodolnější odrůdy i venku. V zimě až nebude mít listy ho můžete namnožit a na jaře jeden zkusit dát ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 197.8 (?), 17.7.2008 12:50

A můžu se prosímvás zeptat jestli můžu fíkus ustřihnout i třeba 3 letou větev aby mi vyhnaly větve ostatní? Moje poslední otázka, když ho nechci hnojit chemicky tak jestli ho mohu hnojit např. kopřivovým vývarem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.122 (?), 17.7.2008 16:16

Fíkovníky vydrží skoro cokoli, i když přes zimu omrzne až k zemi tak znovu naroste. Ale nevím jestli stříhání pomůže ostatním větvím, nikdy jsem to nezkoušel.
O hnojení kopřivovým vývarem jsem v životě neslyšel, není to nějaká blbost? Moc nehnojte, jinak vám poroste jako blázen a bude málo plodit. Navíc to snižuje odolnost proti zimě, ale to vás nemusí trápit pokud ho máte v květináči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 17.7.2008 12:20

A ještě jste se ptal jestli bude plodit, to je otázka, já totiž nevím jestli v Chorvatsku žijou vosičky co ho opylujou. Pokud ne tak vám bude plodit určitě, pokud žijou, tak je možný že to je odrůda co potřebuje opylit.

Pokud by chtěl plodit už letos tak by měl mít nad listy malé fíky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 197.8 (?), 17.7.2008 15:23

Dobrý den, myslíte že mi bude plodit ficus carica brown turkey nebo ne. Předem děkuji za odpově´d :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.122 (?), 17.7.2008 16:06

Ano, brown turkey plodí bez opylení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.178 (?), 26.7.2008 21:50

Ano, tato odrůda (F. carica) tvoří plody partenokarpicky (doufám, že jsem to napsal správně) to znamená že nepotřebuje k opilení vosičku...

Pepina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.122 (?), 26.7.2008 22:50

F. carica není odrůda, je to druh. Brown turkey je odrůda. To jestli bude plodit bez opylení závisí na odrůdě, ne všechny F. Carica plodí bez opylení. Taky existujou jen částečně partenokarpický, tedy plodí i bez opylení, ale s opylením mají kvalitnější plody nebo třeba bez opylení plodí jednou ročně a s opylením 2x.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika