Zlomený zobák?



host - 16.90 (?)
16.11.2015 20:11

V srpnu jsem koupila 5 bilých slepic a nevšimla jsem si, že jedna má také ulomený zobák, tak jsem krmila sama a ona potom začala žrát také sama. Lila jsem ji opatrně vodu do zoráku, pořád jsem kontrolovala, aby měla trochu plné vole. Podařilo se, ale stále jej má hodně kratší, nezdá se mi, že by dorůstal. Je to krátká doba asi.Doufám, že budete mít úspěch.

Slepice ale vůbec nesnáší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 9.213 (?), 28.10.2015 20:21, zobrazeno: 16466x

Chovatelé a přátelé slepic, poraďte, prosím:

mladá slepice (20 týdnů) má poraněný zobák: horní je kratší asi o 5 mm. Nevíme, zda-li si ho někde ulomila vlastní vinou nebo ji k tomu někdo pomohl. Každopádně má prázdné vole, nežere. Když jsme ji podstrčili žížalu, tak do ní klovala ale neuměla ji "nabrat". 

Co dělat? Namáčet zrní? "Doroste zobák?" Léčit ji nějak? Anebo do polívky...

Moc děkuju, alena

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Veselka10 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (362) - 32.147 (?), 29.10.2015 8:28

Horní část zobáku průběžně dorůstá, slepice si jej klováním sami obrušují, takže to že doroste, ale co do té doby, aby se slepice dočkala/přežila pokud není schopná přijímat potravu...

Jedna věc je v jaké části je zobák ulomen/chybí... zobák je něco jako naše nehty (měkká část, tedy lůžko a bříško a tvrdá část nad bříškem, kterou si můžeme bezbolestně a bez porušení obrušovat nebo stříhat - totéž platí o zobáku slepice). Čili, pokud je zobák ulomen až v té citilivé části - do živého, tak je hojení a dorustání obtížné a to i kvůli možné infenkci. Čili je třeba zobák průběžně ošetřovat. 3x peroxid a po té Betadine roztok to zvládne, ale je třeba myslet na to, že když má slepice na zobáku tekutinu, má tendenci ji vypít. Tedy opatrně "poťupávat", aby to nevypila.

Druhou věcí je samotné jídlo a příjem tekutin. Zobákem si slepice jídlo chytají a trhají, ale posouvají jej dále jazykem. Čili jde o to, jestli je slepice schopná jakýmkoliv způsobem dostat do zobáku potravu tak, aby jí byla schopná jazykem posunout dál. Zcela nepochybně, podle popisu, není schopná sebrat zrno, ale je pravděpodobné, že s větší miskou/mísou plnou např. šrotu, do kterého si může dát větší část zobáku by měla být schopná se nakrmit. Totéž platí o vodě.

Jakmile má prázdné vole, je třeba na nic moc nečekat, protože vole se časem, pokud se neplní, zmenšuje až se může úplně "ztratit" a přestane plnit svoji funkci. Slepice je pak schopná přežít, pokud má neustálý příjem potravy, ale nemá žádnou zásobu ze které by mohla čerpat.

Dobré je do šrotu přidávat, zvlášť teď více kukuřice, grit a také je vhodné přidávat navíc tvaroh a pomleté maso.

Mělo by to pomoct a zobák dorůst, nicméně kdyby přesto slepice nebyla schopná i tak potravu přijímat, je usmrcení milosrdnou službou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.213 (?), 1.11.2015 13:38

Moc děkuji, ode dneška budu dělat dle popisu.

Ještě jednou děkuju a pěkný den, alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Veselka10 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (362) - 32.147 (?), 2.11.2015 12:44

Není zač, snad pomůže.

Dejte vědět, jak se daří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 29.10.2015 8:52

Šrot, vodu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.90 (?), 16.11.2015 20:11

V srpnu jsem koupila 5 bilých slepic a nevšimla jsem si, že jedna má také ulomený zobák, tak jsem krmila sama a ona potom začala žrát také sama. Lila jsem ji opatrně vodu do zoráku, pořád jsem kontrolovala, aby měla trochu plné vole. Podařilo se, ale stále jej má hodně kratší, nezdá se mi, že by dorůstal. Je to krátká doba asi.Doufám, že budete mít úspěch.

Slepice ale vůbec nesnáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika