Zimolez kamčatský - stanoviště



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 47.146 (?) 
4.6.2022 8:33

Před šesti lety jsem nasadila tři odrůdy zimolezu kamčatského na plné slunce ve výšce asi 400 m n.m. Morena Sinaja ptica, Amur a první plody po třech letech, ale málo. Každý rok do deseti plodů, letos jeden nezaplodil vůbec. Moc se nerozrostly, ničím nejsou napadené, zpočátku jsem hnojila cereritem, teď ničím. Jestli prosím máte ještě nějaký typ čím hnoji nebo nějaký řez?  Provedla jsem jen jeden řez po výsadbě, jinak občas odstraním nějakou zkříženou větvičku. Jinak půjdou asi na podzim ven.
Muchovníky jsem sadila též před šesti lety, plodů daleko víc, ale taky se moc nerozrostly. Deklarovaná výška u jednoho 3-4 metru je utopie, jsem na půl metru. Nejhorší jsou Lamarckovy, plodí, ale nerostou sad

Ostatní drobné ovoce bez problému, mám i rakytníky a spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 4.6.2022 8:59

Zimolez jsem po pár letech zrušil. Choval se přesně jako váš, mimoto ovoce mi nechutnalo, je to taková nouzovka, když se týden vláčíte tundrou a k jídlu byl jen jeden hubenej králík. Proč nerostou muchovníky nevím, jsou opravdu nenáročné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.146 (?), 4.6.2022 10:03

Díky za odpověď.

Zimolezy zruším, muchovníky mají velkou násadu plodů, těch je mi líto. Ćekala jsem od toho víc. Např. Alaska 2-3 metry a 10-15 kg ovoce? laugh Asi jen reklamní trik nebo nevím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.142 (?), 4.6.2022 11:27

Podle mně ty "nové" ovocné druhy nejsou až tak skvělé, jak hlásí reklamní letáky a obrázky. Máloco z toho je možné úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Což neznamená, že to neroste, ale užitek nebývá valný. Třeba ten zmiňovaný muchovník má sice ovoce přijatelné chuti i upotřebení, mně na zahradě sice bohatě kvete, odkvete, nasadí plody a ty když začnou zrát, zrají značně "přes zrno", jedna koulička je přezrálá a při dotyku upadne, vedle ještě zelené. Takže se to blbě sklízí a ještě uzrají jen ty první plody a ostatní postupně zaschnou. Nechávám ho jen proto, že nepřekáží, ale natrhat na koláč je makačka a na nějaké zavaření nebo zpracování není šance. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.226 (?), 4.6.2022 12:06

U muchovníku existují i odrůdy, které dozrávají naráz, velmi oblíbený je třeba Martin. Co se týče chuti zimolezů, tak tam v posledních letech došlo k velkému pokroku, starší odrůdy opravdu nejsou chuťově zajímavé, mají hořký ocas a pod., ale třeba novější ruské (Vostorg, Leningradský velikán, Doč velikán) a hlavně kanadské (Aurora, Boreal Blizzard) jsou velmi chutné. Kdyžtak mrkněte na kiwiforum, tam je velmi rozsáhlá diskuze o zimolezech i muchovnících. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.150 (?), 4.6.2022 17:56

Loni jsem sadila zimolezy, poměrně hezky rostou, na jaře i kvetly, začaly se i jakoby vyvíjet plody, ale ty zůstaly miniaturní, tak 2-3 mm, sice jakoby dozrály, ale spíš zaschly a nic. Je mi jasné, že je to ještě krátká doba od výsadby, ale nedělám nějakou chybu? Třeba v zálivce, stanovišti (poměrně slunečné, téměř nezalévám), mám dvě odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.18 (?), 4.6.2022 23:49

No zalévat určitě chtějí, jaro bylo dost suché, z čeho se ty plody mají nacucat, když jim nedáte vodu wink?    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.18 (?), 4.6.2022 23:45

Muchovník Lamarkův mám, k těm 4 metrům mít bude, holt ho nahoře sklízí ptáci. Zjara tak tři hrsti cereritu, jinak jen zajelu, když zalévám okolí. Zimolezu kamčatskému dávám na zimu do trsu kompost (jako rybízu), zjara hrst cereritu. Nijak jsem neřezala, nechala jsem ho růst, až minulý rok mi lezl do koruny stromu nad ním, tak jsem ho asi o třetinu po sklizni pokrátila. Nemám nějaké spec.odrůdy - jeden je bezejmenný z trhu a druhý bezejmenný od sousedky. Ale opylují se, plodů mají vždycky dost, jenže nejsou velké a tak se mi je ani nechce moc obírat. Nevím, jestli je nezruším, tem muchovník je lepší.   Lída

Amelanchier lamarckii 22.4.2022
Amelanchier lamarckii 22.4.2022
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 124.12 (?), 5.6.2022 8:43

Lído a jak je starý?

Můj jsem sadila na jaře 16, sazenice asi 30 cm a vypadá takhle. Dělám to podobně jako vy indecision čekalajsem rychlejší růst


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.18 (?), 5.6.2022 11:50

Mám ho asi 15 let, čím je starší, tím roste rychleji. V roce 2010 byl viz fotka...  Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika