Zimolez kamčatský - puklice



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
3.5.2009 15:43

Keď chcem proti niečomu bojovať, tak musím mať správnu taktiku a vhodné zbrane. 

1. Biool - je na "predjarný postrek". Tým je povedané všetko. Nie počas vegetačnej sezóny.

2. Babské recepty -  sú len babské recepty. I keď často majú aj racionálny základ.  K tomu sa obvykle zvykne pribrať ešte lunárny kalendár, zverokruh, atd. Spoľahlivosť asi 50:50  - buď to vyjde alebo to nevyjde. Tieto recepty vznikali v dobe, keď ešte iné nebolo. A samozrejme ani úroda často nebývala - po ich aplikovaní -  obzvlášť vydarená.

3. Mospilan. Dlhá ochranná lehota?  V USA je OL pre acetamiprid 7 dní  (podľa zdrojov EPA a pod). Neverím, že by američania čokoľvek riskovali vo vzťahu k zdraviu obyvateľstva. Na druhej strane - samostatný Mospilan nie je celkom ideálny na puklicovitú "chrobač".

4. Puklicovité (pretože to obvykle nie sú iba puklice) najčastejšie likvidujem Talstarom (niekedy ho kombinujem doplnkovo s Mospilanov - ak mám podozrenie, že je tam toho viac druhov). Dobrá voľba je aj Karate Zeon alebo Applaud.  Talstar má v USA OL=14 dní pre ovocné stromy. Takže ani tu by som problém nevidel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 176.18 (?), 3.5.2009 13:47, zobrazeno: 11227x

Dobrý den, poraďte prosím! Má sousedka na zahrádce má čtyři velké keře kamčatské borůvky, 2 + 2 od jednoho druhu. Včera zjistila, že 2 z nich (stejný druh - ten chutnější) má všechny starší větvičky obaleny puklicemi :-(( . Dívala jsem se na net, píší, že Bio-ol účinkuje málo a Mospilan má zase dlouhou ochranou lhůtu. Osobně se přikláním k tomu, že by bylo dobré teď to stříknout Bio-olem (sklizeň plodů cca za 14 dní) a po sklizni Mospilanem. Ale ráda bych znala i názory jiných. Poraďte prosím! Díky.           Lída

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
step anka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (74) - 166.33 (?), 3.5.2009 14:38

S puklicemi jsem bojovala dva roky na velkém oleadru. Každý týden jsem stříkala vodou s mýdlem, vodou s mýdlem a alkoholem, Bioolem, obden obírala, mazala listy olejem... a marně. Když se mi před týdnem začaly stěhovat na další oleandry, ibišky a fuksie, vzdala jsem tento nerovný boj a s lítostí ho zlikvidovala.

Takže moje zkušenost s puklicemi je taková, že pokud se jich pár objeví na počátku, tak to obíráním a Bioolem zachráníte. Jestli jsou jimi ale větvičky obalené, tak vaší sousedce moc šancí nedávám. Pokud se bude pokoušet o záchranu, musí hlavně hlídat aby se nešířily na další rostliny.

Přeji hodně štěstí a dejte vědět, jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 3.5.2009 15:43

Keď chcem proti niečomu bojovať, tak musím mať správnu taktiku a vhodné zbrane. 

1. Biool - je na "predjarný postrek". Tým je povedané všetko. Nie počas vegetačnej sezóny.

2. Babské recepty -  sú len babské recepty. I keď často majú aj racionálny základ.  K tomu sa obvykle zvykne pribrať ešte lunárny kalendár, zverokruh, atd. Spoľahlivosť asi 50:50  - buď to vyjde alebo to nevyjde. Tieto recepty vznikali v dobe, keď ešte iné nebolo. A samozrejme ani úroda často nebývala - po ich aplikovaní -  obzvlášť vydarená.

3. Mospilan. Dlhá ochranná lehota?  V USA je OL pre acetamiprid 7 dní  (podľa zdrojov EPA a pod). Neverím, že by američania čokoľvek riskovali vo vzťahu k zdraviu obyvateľstva. Na druhej strane - samostatný Mospilan nie je celkom ideálny na puklicovitú "chrobač".

4. Puklicovité (pretože to obvykle nie sú iba puklice) najčastejšie likvidujem Talstarom (niekedy ho kombinujem doplnkovo s Mospilanov - ak mám podozrenie, že je tam toho viac druhov). Dobrá voľba je aj Karate Zeon alebo Applaud.  Talstar má v USA OL=14 dní pre ovocné stromy. Takže ani tu by som problém nevidel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 3.5.2009 23:44

Díky, "jekylle", hned jí to napíšu sms!           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.164 (?), 4.5.2009 14:39

mně se stalo, že keř byl napaden červcem, všude jinak od přírody normálně se odlupující kůra a za ní všude červci. Spálil jsem ho celý.
Chci ale dodat, že ted právě je nejlepší doba pro uchování té odrůdy!!! jde vzít mladé výhony tam, kde to není ještě napadeno a nařízkovat neb aspon dát do vody na pár měsíců, vodu často vyměnovat. Je pravděpodobné, že sazenice ta paní vzala ode mne, rád se dozvím jak je spokojena
nokal1@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.164 (?), 5.5.2009 14:35

jinak puklice švestková se mi občas na tom taky objeví, ale v malé míře.
Nedělám s tím nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 7.10.2009 21:13

Zdravím přátelé zimolez kamčatský je více vhodný do drsnějších poloh, v nížinách zvláště starší keře bývají napadeny puklicemi také se mi to stalo, vyřešil jsem to takle když postřiky nepomáhaly, keř jsem výrazně zmladil, odstranil nejstarší větve a z kmínku jsem oloupal kůru a natřel ke zregenerování stromovým balsámem, který obsahuje růstové hormony,. Chce to častěji dělat průklest a odstranovat přestárlé větve. Také jsem to podcenil, když jsem po 8 let do keře nezasáhl. Napsal jsem o tom článek jako varování před puklicem do časopisu Receptář v lonském roce v dubnu jako reakci na pana Muchku, který propagoval zimolez kamčatský jako ideální plodinu bez škůdců, ale šéfredaktor ILjí Záruba mou reakci neotisknul, asi aby pan Muchka nepřišel o zisk z prodeje rostlin.  Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika