Přesazení ostružiny Navaho



host - 72.91 (?) 
6.9.2018 21:10, zobrazeno: 4046x

Dobrý den. Prosím o radu.Chtěla bych přesadit ostružinu. Před třemi roky jsem ji bohužel zasadila na nevhodné místo. Má teď málo sluníčka. Mám ji přesadit nyní na podzim nebo až na jaře?  A mám ostříhat všechny šlahouny nebo jen ty co odrodily? Roste vzpřímeně, takže šlahouny nemuseli být přivázané. 

Děkuji, Alena.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.9.2018 11:09

V letošním parném létě jsem ocenil, že část ostružin mám v polostínu, takže je otázka, jestli potřebujete přesazením vyřešit sluníčko nebo výživu.

Osobně raději ostružiny nepřesazuji, ale po přihnojení dusíkem, aby rostly více do délky pohřížím jejich růstové vrcholy do kontejneru se substrátem. U ostružiny je zajímavé, že růstový vrchol ochotněji zakořeňuje než průběžná část výhonu (odrůdu Navaho nevyjímaje).. Navíc ostružině nevadí, že po dodělení od matečné rostliny je výhon "australský" cca 5 listý.

Takže přesazovat můžete optimálně na přelomu října a listopadu.

Taky můžete do poloviny září potápět růstové vrcholy k výrobě hříženců (oddělíte na jaře (či později) a nasázíte na nové stanoviště. Pokud se současné letošní výhony nedají ohnout k zemi, vemte podstavec a samozavlažovací květináč a mějte to jako já metr-dva nad zemí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 72.191 (?), 8.9.2018 13:20

Pane Stando, děkuji za vyčerpávající odpověď. Koupili jsme zahradu právě před třemi lety, tak je mi každá úroda vzácná. Proto zkusím přesadit celou silnou rostlinu a budu doufat, že na rok sklidím i nějaké plody. Ten druhý způsob použiji na malinoostružinách, které chci rozmnožit.

S pozdravem Alena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.9.2018 7:35

Při přesazování ostružin lze trs rozdělit tak, aby každý z oddělků obsahoval jeden letošní letorost. Místo, kde ostružinu vykopete můžete nehat nezryté rok ladem. Některé z ponechaných kořenů mohou obsahovat skrytá očka = základ dalšíto oddenku a tak se následující jaro probudit jako kořenový řízek. Je to výhoda u kvalitních odrůd jako Navaho a prokletí u zpětných mutací ThornFree (které jsou z kořenových řízků jen trnité). Pokud je tříletá rostlina příliš silná, přesazení nerozdělené přináší riziko rychlého stárnutí keře.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika