Ostružiník - řez



host - 41.48 (?)
20.8.2019 9:06

Děkuji za odpověď. Zatím to nechávám. Přikládám ještě jednu fotku, těch nových výhonů je hodně a každých pár dní to namotám na drát. Bojím se ale, že to budu mít moc husté. Před 2 měsíci nebylo na těch drátech nic. Také mám Thornfree.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Leník84 - (10) - 41.48 (?), 19.8.2019 16:19, zobrazeno: 4040x

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na řez ostružiníku. Loni na podzim jsme si nechali zasadit 2 ostružiníky + ostružino-malinu. Letos se dost rozrůstají. Zatím dělám to, že všechny výhony (silné i slabé postranní) navazuji na treláž. (viz foto)  

První dotaz zní: Dělám to správně? Mám nechávat všechny šlahouny nebo ty postranní slabé stříhat? 

Druhý dotaz zní: Jak to mám seřezat na jaře? Zatím plodí jen to málo, co bylo už loni. Všechno to, co narostlo letos (90% keře) neplodí. Bude to plodit příští rok? Můžu to ostříhat?

Děkuji za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:03

Loňské výhony teď plodí na postranních výhoncích. Tyto výhony po sklizni celé zaschnou a vy je odstřihnete až u země. Příští rok vám budou plodit výhony, které teď nově narůstají (zas na bočních výhoncích, které zjara narostou).          

Takže - postranní nestříhat, na těch plodí. Staré po odplození pryč, nové pruty vyvázat - úroda další rok.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:08

ps - je praktické vyvazovat loňské výhony na jednu a nové na druhou stranu opory, právě s ohledem na řez.              L.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.48 (?), 19.8.2019 22:35

Děkuji za odpověď. Takže ty tenké postranní, co raší teď a hrozně to zahušťují, můžu teď odstříhnout? Chápu to správně, že na jaře budou teprve rašit ty výhony, které budou plodit? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:51

Nové letošní výhony nechte růst tak, jak rostou, nic z nich nestříhejte. U mne narůstají postranní výhonky až zjara, ale mám Thoornfree, což je už dost stará odrůda - třeba u novějších narůstají dřív, tak abyste se náhodou nepřipravila o úrodu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.48 (?), 20.8.2019 9:06

Děkuji za odpověď. Zatím to nechávám. Přikládám ještě jednu fotku, těch nových výhonů je hodně a každých pár dní to namotám na drát. Bojím se ale, že to budu mít moc husté. Před 2 měsíci nebylo na těch drátech nic. Také mám Thornfree.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.54 (?), 20.8.2019 9:50

Já ho nenamotávám (špatně by se po odplození příští rok odstraňoval), šlahouny mám jen přehozené přes konstrukci z elektrikářských lišt a sem tam k ní volně přichycené drátem, aby nespadly.- viz stará fotka (trošku to je na ní vidět).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.48 (?), 20.8.2019 11:19

A jak máte ty šlahouny dlouhé? Ty moje se už roztáhly přes celou délku zleva doprava, což jsou tak 2m (viz původní foto) a začala jsem je vracet zpět. Takže už mají tak 5m (od země nahoru, pak se táhnou na druhou stranu a pak jsem je táhla dolů a zpátky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.54 (?), 20.8.2019 17:12

Také tak, mívají kolem 4-4,5m, některé jsou delší. Opora má horní laťku cca ve dvou metrech, přes ni jsou přehozené a na druhé straně většinou všelijak lezou po malinách, co tam mám, po provázku dolezly až k vínu, které má konstrukci v rohu zahrady, nebo také špička šlahounu zakoření v zemi a vytvoří novou rostlinu (tu jsem zatím vždy někomu dala).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika