Ostružiník Navaho



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?) 
11.9.2017 15:57

já koupil Navaho letos, šlahouny se také postupně ohýbají. Je otázkou, jestli jsem zase nenaletěl a je to Navaho, protože měl být velmi sladký a zatím se jeví kyselý jak šťovík...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 142.154 (?), 11.9.2017 16:48

A nemohl by sem prosím dát někdo detailní foto jak vlastně navaho vypadá?

Nerada bych naletěla, to se asi snadno může stát...   Jája

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 12.9.2017 10:22

Bohužel, v ČR jsou registrovány pouze dvě odrůdy ostružiníku a Navaho to není. Starkl a ostatní Vám pak mohou přeprodat cokoliv a vymlouvat se, že prodávají tak jak nakoupili. Často to mohou být v některých parametrech ostružiníky kvalitnější než Navaho (výnos, cukernatost,...), ale málokdy s pěstební technologií "malinovny".


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 12.9.2017 9:55

Vážený Fčelí dědečku. Mám Navaho přímo ze švýcarského ústavu, kde jej vyšlechtili. Šlechtění bylo orientováno na to, aby se dal pěstovat na plantážích s technologií pro maliny. Proto standardně nemá pruty delší než 2 m a výjimečně do 3 m. Podle Vašeho popisu soudím, že máte různé kultivary a udrůdy, jenom Navaho nikoliv. Těším se na fotky a dejte také fotky detaili jednoho listu (1× líc +1× rub na pozadí z čtvrtky bílého papíru.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 12.9.2017 11:09

Nevím, ale původ Navaho je uváděn University of Arkansas, USA

Navaho (University of Arkansas) produces high yields of small fruit with very good flavor. The fruit is
firm and stores well. The new canes (non-bearing primocanes) are very vigorous and benefit from
tipping at 5-6 ft. several times during the season.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 12.9.2017 12:29

Pak jsou dvě možnosti.

1) Jedná se o odlišné odrůdy z nichž jedna má (r) právní ochranu v EU a druhá bez právní ochrany je registrována v USA.

2) jde o jednu a tutéž odrůdu a pro evropský trh ji dovezli "švýcaři" a nechali si pro ni v EU zapsat ochrannou známku (r).

Já se pokusím v poznámkách ručně psaných tchánem dohledat podrobnosti o původu a Vy také zkuste zapátrat po zdroji informace "původ Navaho je uváděn University of Arkansas, USA".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 12.9.2017 13:04

Pokud by nefungoval odkaz zkusím připojit rodokmen.

Blackberry Variety Selection

Dnes je Navaho uváděn jako první semivzpřímený, nové odrůdy z řady Prime - údajně mají ještě lepší erekciangel. Navaho je bodován zpravidla jako nejsladší, no snad ten můj zesládne, až se vyšplhá ze stínu plotu nahoru...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika