maliny, ostružiny



host - 55.168 (?)
5.8.2019 14:12

Ostružina Loch Tay - nevie prosím niekto kde ho zohnať v ČR resp. SR? Márne zháňam. 

Na záhrade mám momentálne Arapaho, Čačanskú beztrnú a Thornfree.

Arapaho - teraz 2. rok na záhrade. Mám 2 sadenice. Je to vzpriamene rastúca odroda, oporu vraj nepotrebuje, ale asi ju budem musieť aj tak pred zimou priviazať k nejakej opore, lebo u jednej sadenice sa mi jednoročný prút, ktorý mal dať túto sezónu prvé plody pod ťarchou snehu cez zimu zlomil (spadlo cca 50 cm snehu) a z úrody nebolo nič. Sľubné je, že zo zeme na jar vyrástol nový, hrubší a a o dosť silnejší prút ako bol ten pôvodný - zlomený, ale túto zimu asi už nebudem riskovať a priviažem ho, aby sa mi ten novovyrastený prút cez zimu nezlomil. Ohnúť k zemi sa bez zlomenia asi nebude dať. Druhá sadenica prežila zimu bez zlomenia a dala túto sezónu prvé plody. Dozreli teraz v posledný júlový týždeň, čo je pekný termín. Mal som prvých asi tak 10 ks černíc, chuťovo boli výborné, černicová chuť, sladké a v podstate bez kyseliny, kyselina len náznakovo. Chuť proste výborná, o dosť lepšia ako napr. u Wilsonovej neskorej, ktorá tiež +- v tom termíne dozrieva na susedovej záhrade. O Arapaho sa píše, že vraj jedna z najchutnejších černíc, vyzerá to tak, že by to mohla byť pravda, ale dosť veľkou nevýhodou je vraj veľmi nízka úrodnosť z kríka, vraj iba max. do 4 kg z kríka, je to máloproduktívna odroda, nevhodná na nejaké výnosové pestovanie, vhodná skôr ako taký "zákusok" na zahrádu, trošku sa navnadiť, potešiť. Ohľadne nízkej úrodnosti - neviem potvrdiť, keďže nemám sadenice ešte v plnej rodivosti. 

Thornfree, mám tiež asi 2-3 ročný krík, kupoval som vzrastnejšiu sadenicu na jeseň 2017 - momentálne na zač. augusta/srpna má zatiaľ iba ružové plody, dozrievať bude najskôr v septembri/září. Chuťovo za Arapaho dosť zaostáva. Mám podozrenie, že som tieto černice minulú sezónu buď nejedol úplne zrelé... alebo že u mňa proste nedozreje. Sú čierne, dobre vyfarbené, navonok sa zdajú byť zrelé ale chuť taká, no, sladko-kyslá, skôr kyslejšie ako sladšie, žiaden zázrak, ale ťažko súdiť podľa jednej - minuloročnej úrody. Na nejaké konzervovanie sú asi upotrebiteľné, úrodnosť by teoreticky mala byť vysoká (v plnej rodivosti vraj cca 25 kg z kríka), ale na priamy konzum aspoň u mňa zatiaľ nič extra. Uvidíme čo to bude túto sezónu, skúsim ich nechať poriadne dozrieť/až prezrieť a uvidím čo to bude. Čas ukáže. Nechcem predčasne súdiť, ale možno je to už chuťovo prekonaná odroda.

Čačanská beztrná - vysadil som pred 2 týždňami. Rozhodol som sa vyplniť "dieru" medzi Arapaho a Thornfree a zároveň vyskúšať ďalšiu odrodu. Až taká novinka to nie je, je to srbský kríženec z 80-tych rokov 20. storočia, kríženec Black Satin x Dirksen Thornless. Teoreticky by mohla dozrievať asi od polky 8. mesiaca do polky 9 mesiaca. Chuť by vraj mala byť veľmi dobrá až výborná, vraj určite lepšia ako u Thornfree. Čas ukáže. Podľa toho čo som sa dočítal, mala by byť voči mrazom odolnejšia (-26°C) ako napr. Navaho (-20°C).  

Loch Tay - ktorú by som chcel vyskúšať. Mala by byť veľmi skorá, dozrievať by mohla vraj teoreticky asi od polky júla do polky augusta. Predpokladám, že by mohla dozrievať buď nejaký ten týždeň-dva pred Arapaho - (to by bola paráda ak by to tak bolo) alebo keď už nie skôr, tak nejak + - s ním. Chce to vyskúšať. Výhodou oproti Arapaho by mala byť vyššia úrodnosť z kríka (vraj cca 20 kg z kríka v plnej rodivosti, výborná chuť... nevýhodou je vraj nižšia odolnosť proti hrdzi. Zatiaľ som ju nikde v ČR/SR ponúkať nevidel... dá sa tu kúpiť Lochness, ale ten je neskorší ako Loch Tay, o ten záujem nemám. Ak by niekto vedel kde zohnať Loch Tay v ČR/SR tak dajte prosím vedieť. Vopred ďakujem. Igor  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 252.35 (?), 28.10.2010 13:07

no a já bych vyhodil thornfree.ta zasychá, špatně dozrává a pod.
Nejlépe je sehnat nové beztrnné odrůdy jako dirksen, lochnes, loch tay, navaho,arapaho a jiné.doplnte mne

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 84.94 (?), 8.8.2011 15:26

Loni jsem si koupila Dirksen a Boysenberry. Obě rostliny měly po dvou asi 25 cm dlouhých tenoučkých větvičkách. Letos vyrostlo na obou rostlinách několik šlahounů, jsou dlouhé asi 75 cm. Obě rostliny však své šlahouny chtějí mít ohnuté dolů, čili chtějí růst při zemi. Snažím se je vést po drátěnce nahoru, ale na to reagují prohybem do pravého úhlu. Tak mám na drátěnce šlahouny o délce 75 cm již s třemi pravoúhlými prohyby. Je to normální u těchto odrůd? Mám je nechat růst jak samy chtějí a nenutit je růst nahoru po drátěnce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.130 (?), 8.8.2011 21:30

Thornfree...           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 31.55 (?), 8.8.2011 22:41

Zdravím Vás paní Lído, ty Vaše ostružiny necháváte růst tak jak chtějí, nebo je nějak k něčemu vyvazujete? Z obrázku se mi zdá, že jejich růst je jakoby k zemi přiléhavý. I když se mi to může jen zdát a kloní se jen pod tíhou plodů. Můj Dirksen a Boysenberry mi dělají svou neochotou růst vzhůru velké starosti. Pokud se budou vytrvale sklánět a při vyvazování dělat ty pravoúhlé prohyby, budu je muset přesadit úplně někam jinam, kde mi tahle jejich vlastnost nebude vadit. A tam je nechám ať si dělají co se jim bude líbit. Ostružiny máte moc krásné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 9.8.2011 13:06

Mám udělanou konstrukci cca 2,5m vysokou (dvě stojiny a dva vodorovné špryclíky), ty ostružiny se přes ně přehýbají a ohýbají se zas skoro až k zemi. Plodí po celé délce. Letos díky toho, že bylo deštivo, opravdu narostly pěkně. Jinak je u nás vespod písek a v horkém létě i přes zalévání tolik nenarostou. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 9.8.2011 13:10

Na téhle fotce to je lépe vidět...   Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 39.165 (?), 9.8.2011 16:56

Ta Vaše fotka je jako okénko do ráje. Děkuji za vysvětlení a inspiraci, paní Lído.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 55.168 (?), 5.8.2019 14:12

Ostružina Loch Tay - nevie prosím niekto kde ho zohnať v ČR resp. SR? Márne zháňam. 

Na záhrade mám momentálne Arapaho, Čačanskú beztrnú a Thornfree.

Arapaho - teraz 2. rok na záhrade. Mám 2 sadenice. Je to vzpriamene rastúca odroda, oporu vraj nepotrebuje, ale asi ju budem musieť aj tak pred zimou priviazať k nejakej opore, lebo u jednej sadenice sa mi jednoročný prút, ktorý mal dať túto sezónu prvé plody pod ťarchou snehu cez zimu zlomil (spadlo cca 50 cm snehu) a z úrody nebolo nič. Sľubné je, že zo zeme na jar vyrástol nový, hrubší a a o dosť silnejší prút ako bol ten pôvodný - zlomený, ale túto zimu asi už nebudem riskovať a priviažem ho, aby sa mi ten novovyrastený prút cez zimu nezlomil. Ohnúť k zemi sa bez zlomenia asi nebude dať. Druhá sadenica prežila zimu bez zlomenia a dala túto sezónu prvé plody. Dozreli teraz v posledný júlový týždeň, čo je pekný termín. Mal som prvých asi tak 10 ks černíc, chuťovo boli výborné, černicová chuť, sladké a v podstate bez kyseliny, kyselina len náznakovo. Chuť proste výborná, o dosť lepšia ako napr. u Wilsonovej neskorej, ktorá tiež +- v tom termíne dozrieva na susedovej záhrade. O Arapaho sa píše, že vraj jedna z najchutnejších černíc, vyzerá to tak, že by to mohla byť pravda, ale dosť veľkou nevýhodou je vraj veľmi nízka úrodnosť z kríka, vraj iba max. do 4 kg z kríka, je to máloproduktívna odroda, nevhodná na nejaké výnosové pestovanie, vhodná skôr ako taký "zákusok" na zahrádu, trošku sa navnadiť, potešiť. Ohľadne nízkej úrodnosti - neviem potvrdiť, keďže nemám sadenice ešte v plnej rodivosti. 

Thornfree, mám tiež asi 2-3 ročný krík, kupoval som vzrastnejšiu sadenicu na jeseň 2017 - momentálne na zač. augusta/srpna má zatiaľ iba ružové plody, dozrievať bude najskôr v septembri/září. Chuťovo za Arapaho dosť zaostáva. Mám podozrenie, že som tieto černice minulú sezónu buď nejedol úplne zrelé... alebo že u mňa proste nedozreje. Sú čierne, dobre vyfarbené, navonok sa zdajú byť zrelé ale chuť taká, no, sladko-kyslá, skôr kyslejšie ako sladšie, žiaden zázrak, ale ťažko súdiť podľa jednej - minuloročnej úrody. Na nejaké konzervovanie sú asi upotrebiteľné, úrodnosť by teoreticky mala byť vysoká (v plnej rodivosti vraj cca 25 kg z kríka), ale na priamy konzum aspoň u mňa zatiaľ nič extra. Uvidíme čo to bude túto sezónu, skúsim ich nechať poriadne dozrieť/až prezrieť a uvidím čo to bude. Čas ukáže. Nechcem predčasne súdiť, ale možno je to už chuťovo prekonaná odroda.

Čačanská beztrná - vysadil som pred 2 týždňami. Rozhodol som sa vyplniť "dieru" medzi Arapaho a Thornfree a zároveň vyskúšať ďalšiu odrodu. Až taká novinka to nie je, je to srbský kríženec z 80-tych rokov 20. storočia, kríženec Black Satin x Dirksen Thornless. Teoreticky by mohla dozrievať asi od polky 8. mesiaca do polky 9 mesiaca. Chuť by vraj mala byť veľmi dobrá až výborná, vraj určite lepšia ako u Thornfree. Čas ukáže. Podľa toho čo som sa dočítal, mala by byť voči mrazom odolnejšia (-26°C) ako napr. Navaho (-20°C).  

Loch Tay - ktorú by som chcel vyskúšať. Mala by byť veľmi skorá, dozrievať by mohla vraj teoreticky asi od polky júla do polky augusta. Predpokladám, že by mohla dozrievať buď nejaký ten týždeň-dva pred Arapaho - (to by bola paráda ak by to tak bolo) alebo keď už nie skôr, tak nejak + - s ním. Chce to vyskúšať. Výhodou oproti Arapaho by mala byť vyššia úrodnosť z kríka (vraj cca 20 kg z kríka v plnej rodivosti, výborná chuť... nevýhodou je vraj nižšia odolnosť proti hrdzi. Zatiaľ som ju nikde v ČR/SR ponúkať nevidel... dá sa tu kúpiť Lochness, ale ten je neskorší ako Loch Tay, o ten záujem nemám. Ak by niekto vedel kde zohnať Loch Tay v ČR/SR tak dajte prosím vedieť. Vopred ďakujem. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.140 (?), 8.10.2022 16:49
Loch tay nabízí v Olomouci např. Zahradnictví Harazimová. Před pár dny jsem bral 2 ks a ješte jich tam pár bylo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.185 (?), 9.10.2022 23:07

Ďakujem Vám za tip :). Loch Tay som už tiež zohnal. Mali ho asi pred 2 rokmi v Spomyšli, a ten Spomyšl to mal nakoniec od Jukka - prišlo mi od Spomyšla v kvetináči aj s ceduľkou od Jukka. To čo prišlo je skutočne Loch Tay, takže spokojnosť. Tento rok sa konečne Loch Tay viac rozrástol, na budúci rok očakávam konečne nejakú úrodu.

Momentálne mám na pozemku: Asterina, Navaho, Triple Crown, Loch Tay, Čačanská beztrná, Arapaho, Ouachita, Natchez. Na vysadenie ešte čaká Columbia Star a Dirksen. (Dirksen som možno kúpil zbytočne, bude asi dosť neskorý, ale chcel som ho u seba vyskúšať).

Zbavil som sa už Thornfree a po tejto sezóne u mňa končí Arapaho a Triple Crown. A naopak - pribudne navyše 1 krík Ouachita. Arapaho malo u mňa vždy mizernú úrodu, vždy iba pár plodov na koštovku a nevyhovuje mi ani jeho vzpriamený vzrast. Po 5 rokoch mi došla trpezlivosť. Ouachita začína rodiť len 2-3 dní po Arapaho (u mňa zač. augusta, ale v teplých polohách dozrieva aj o 2-3 týždne skôr), plody oproti Arapaho omnoho väčšie, tiež veľmi chutné, je o dosť úrodnejšia ako Arapaho a navyše rastie polovzpriamene, čo mi tiež vyhovuje. Arapaho jej v podstate v ničom nemôže konkurovať. Jediné mínus u Ouachity sú jej veľmi lámavé výhony, treba s nimi po zime narábať opatrne. A Triple Crown je bohužiaľ u mňa príliš neskorá, začína dozrievať v mojej chladnej polohe až začiatkom septembra (5.9.), to už je u mňa neskoro. Od Loch Taya si tiež veľa sľubujem, hádam už čoskoro sa ukáže :) Časom sa niektorých odrôd celkom určite zbavím, lebo ich už mám až príliš. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika