Špendlíky či ryngle?



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 11.1 (?)
19.11.2008 7:46

107084host má naprosto pravdu. Špendlík je podobný švestce, podlouhlý,ale menší.Měl jsem v okolí několik stromů. Ty zřejmě následkem šárky zahynuly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 1.251 (?), 1.10.2006 13:16
Špendlíky už tady byly vysvětleny, ale ryngle je něco jiného. Jsou to renklódy, třeba renklóda zelená a ty by měly jít koupit běžně v zahradnictví. Jsou tolerantní k šarce a dobře se roubují třeba na odkopek švestky domácí nebo rovnou na nějaký semenáč švestky nebo i renklódy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.39 (?), 30.11.2006 18:40
Ryngle rostou poměrně slabě, tudíž se neroubují na švestku, nýbrž jen na myrobalán. Na švestce se dají pěstovat jen v mimořádně úrodné půdě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.84 (?), 22.11.2006 23:44

Já jsem si na podzim zasadil pecky ze zluté kulaté, na jare uz to rostlo.Strom je vysoký a krome letoska kazdorocne plodí metrák výborných plodů.Kamarád má vysokou spodní hladinu vody, dal jsem mu jeden, a u nej to jde spatne pestovat, roste to jak z vody stale se to reze, asi to vyhodíme.Tato je velmi raná, mám jeste velmi pozdní ale ta má kyselejsi slupku.rozdíl v uzrání je asi 7týdnů.Mezi nimi uzrává roubovaná šervená. Tu nemnožím.Jde to klidne si vzit i na mezi, roste to vyborne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.39 (?), 30.11.2006 18:46
Přesně jste popsal skutečnost, kvůli níž se nemají pěstovat stromy ze semen. Každá pecka je geneticky jiná, tk jako jsou odlišné děti od stejných rodičů. Dokonce i u samosprašných odrůd - jde o různé vnitrodruhové křížence. Stromy vyrostlé z pecky mají nepředvídatelné vlastnosti.Někdy můžete mít štěstí - jako ten Váš s metrákem ovoce, jindy ne, jako bujný semenáč kamaráda. Pomohlo by, kdybyste narouboval tu svoji slivoň na tu jeho - pak by měl geneticky stejný stromek. Chcete-li nabízet další stromky, naroubujte na ně tu Vaši osvědčenou (pokud mezitím neonemocní šarkou)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.37 (?), 15.12.2006 11:44
Tak to je výborná rada. Také jsem si porůznu u silnice natrhal pár špendlíků a pecky zasadil. Roste to dost bujně, Dnes již z nich mám skoro dvoumetrové stromky, ale letos ještě neplodily. Pokud budou plody špatné, tak na ně naroubuji něco lepšího od sousedů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.84 (?), 16.12.2006 8:32
Vážený, kdyby jste znal Gausovu genetickou křivku,  a knihu Od semene k ovocnému stromu od Blaha Josef, tak by jste se na věc takhle kriticky nedíval.
Já si pěstuji semenáče s chutí, a rád vyhodím to, co se nehodí,a ponechám to, co je dobré.A špatného není zase tak moc.často odrůda nemá některou vlastnost, tak ji opylím s jinou, která tu vlastnost má a jede se dále.Nakonec mám požadované rostliny dříve, než mi je nabídne výzkumák, nebo doporučí státní zkušebna.Právě v těchto institucích jsem našel lidi dosti hloupé a nechápající. Honící se jen za pokoutným ziskem a nekonající to, za co jsou placeni.Jsou tam ovšem i odborníci  světového formátu, ale ti mohou málo, protože jsou podřízeni velkému byznysu. A tak si zahrádkář může poradit sám.Viz současnou situaci, kdy nejsou k dostání staré dobré odrůdy,plné vitamínů, a jsou jen odrůdy určené na velkovýrobu.Na lidi nikdo nemyslel.odrůdy velmi chutné jako švestka Anna Spath,sladkovišeň Amarelka královská neseženete u nás, na ty se musí do zahraničí.Jsou měkké, dají se dopravovat jen v tenké vrstvě, ano, ale tu chuť mi nikdo nenahradí.A zahrádkář potřebuje odrůdy pro něj, ne aby se musel podřizovat velkovýrobě.Třeba jablko Berlepšova reneta,má 30mg% vit.C.V německu jsem navštívil farmu, dali mi jablko-berlepsch.A poznamenali že tu plantáž musí zrušit, protože výkupna jim snížila cenu.Zasadit mají novou odrůdu, která má 6mg% vitamínu C ! to je 5krát méně! vím, že nejde u jablka jen o vit.C, ale i na ten by se mělo hledět, hledět na lidi a jejich zdraví a ne na byznys.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 9.4.2007 12:18
Nezavrhuji ani nepropaguji. I takhle se dá pěstovat ovoce. Musí být jen k dispozici dostatečně velká plocha a počkat 5 - 10 - 20 let, než semenáčky začnou plodit, potom vybrat jeden z 10 nebo třeba z 50.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.84 (?), 15.12.2006 12:31

To "vykopané žluté, nebo fijalové" není špendlík, ale obyčejná mirabelka, které je všude hojně, jako křoví na mezi a podobně.

Špendlík je podlouhlý a podová se švestce, jenže žlutý. Dnes poměrně vzácný, roste jako strom. Naposledy jsem viděl několik stromů špendlíku u silnice, někde na Kyjovsku. Také jej dlouho a marně hledám.

Takže, nezaměňovat špendlík, za mirabelku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 11.1 (?), 19.11.2008 7:46

107084host má naprosto pravdu. Špendlík je podobný švestce, podlouhlý,ale menší.Měl jsem v okolí několik stromů. Ty zřejmě následkem šárky zahynuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.84 (?), 16.12.2006 8:40
nejsem odborník na peckoviny, ale v tom množství forem nemám odvahu říci jednoznačně co je co. ty kulaté některé jdou od pecky, ty vyhovují, jiné nejdou,ty jsou trochu nepříjemné.Některé mají kyselejší slupku, a mnoho různých vlastností, vždycky zkouším.A sázím na podzim pecky z těch, které vyhovují.I z pecky mám výborné ovoce ,začíná to plodit později, ale jsou metráky.a je i dřevo na uzení i topení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika