Pěstování jarních bledulí



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?)
18.7.2017 11:17

Bledule mají masité tobolky právě proto, aby "masíčko" sežrali nějací hmyzáci a tvrdší semínka propadla jejich chodbičkou až pod humusovou vrstvu. Semínko musí klíčit propadlé až na "minerální" zeminu, jinak klíček zaschne. Já to obcházím tak, že prstem hrábnu "až_k_písku", položím semeník a důlek zacpu blátíčkem z rašeliny a kompostu (prosátého přes 2mm síto).

Jinak první letošní slimáky jsem viděl právě v bledulích a v době jejich kvetení.  Jenže slimáci dávají přednost měkké až tlející hmotě = raději sežerou listí než semínka.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 18.7.2017 11:17

Bledule mají masité tobolky právě proto, aby "masíčko" sežrali nějací hmyzáci a tvrdší semínka propadla jejich chodbičkou až pod humusovou vrstvu. Semínko musí klíčit propadlé až na "minerální" zeminu, jinak klíček zaschne. Já to obcházím tak, že prstem hrábnu "až_k_písku", položím semeník a důlek zacpu blátíčkem z rašeliny a kompostu (prosátého přes 2mm síto).

Jinak první letošní slimáky jsem viděl právě v bledulích a v době jejich kvetení.  Jenže slimáci dávají přednost měkké až tlející hmotě = raději sežerou listí než semínka.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 18.7.2017 10:38

Asi takhle. Bledule jarní (Leucojum vernum)  je typickou rostlinou pro vlhké listnaté lesy a suťové rokle. U mne se jim nejlépe daří u rybízu a u malin. V takovýchto partiích je při správné vlhkosti reakce mírně kyselá (podloží v hloubce může být oglejené) a při letním vysychání spíše neutrální. Podle toho také vypadá vrstva nadložního humusu (zpravidla kolem 2-6 cm). Cibulky jsou těsně pod krycím humusem (listovka, opad,...) a zpravidla se nedělí. K rozmnožování bledulek (na rozdíl od sněženek) tak je potřeba, aby na stanovišti zůstaly semeníky (třípouzdré tobolky s cca 6 semeny). To aby se semínka dostala z povrchu pod hrabanku v přírodě zajišťují mravenci. U mne na zahrádce na mravence nespoléhám. Před prvním kosením sekačkou semeníky dávám do důlků cca 2-3 cm hlubokých a "zašpuntovaných" směsí baltské rašeliny a "černé zeminy z kompostu". Pravda je, že klíčivost je cca jen 20%, ale i to stačí, aby bledulky postupně přibývaly.  Cibulky ze semínek kvetou zpravidla až 2 rok po vyklíčení.

Ohledně stínu -  bledulky na svém stanovišti rostou a kvetou v době, kdy okolní stromy nemají listí a tudíž stejně jako na loukách mají hodně sluníčka. Ten stín je pro ně důležitý spíše proto, aby ve stinném vlhku se listí rozpadalo do té správně mírně kyselé listovky. Naopak lokality s jehličnany nesnáší pro celoroční zastínění a příliš kyselé pH hrabanky. V hrabance je najdete, pokud je ta hrabanka erozí splavená do roklí.

Ad hnojení cereritem - na kyselých půdách, které potřebují vápnění to nebude problém, ale tam kde jsou půdy zásaditější, tam bude lepší používat buď samotný kompost (nevápněný) nebo kompost kombinovaný s okyselujícími hnojivy.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika