Cibulky lilie - na zimu ven?



host - 131.85 (?)
30.11.2008 18:46

LIlie zákrslé je nejlépe před zimou prohlídnout a po desinfekci znovu nasadit do nádoby. Malé clbuky vysadit stejně do další mísky. Na zimu je ponechat venku, zasypap pilinami a zabezpečit proti dešti. Ve sklepě v teple by mohly časně rašít.  Vladislav

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 26.141 (?), 25.9.2006 15:07, zobrazeno: 40684x
Dobrý den. Prosím zkušenější o radu. Mají se cibule lilíí vyndávat na zimu ven z hlíny? Pokud ano, tak kdy a kdy je opět zasadit? Děkuji za radu, s pozdravem Stanislava
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.34 (?), 3.10.2006 8:51
Záleží na tom, jaké druhy lilií pěstujete. Většině lilií zima a mrazy nevadí, pozor však na přemokřenou, nepropustnou, těžkou  půdu - v této přežijí jen odolné druhy např. asijské. Orientální lilie je lépe pěstovat v nevytápěném skleníku. Na zimu je tedy nevytahujeme ze země. Pokud máte nepropustnou mokrou zem, doporučuji hlízy vytáhnout a uložit ve směsi rašeliny s pilinami, na jaře co nejdříve zasadit, jen co roztaje sníh. Pěstuji lilie spoustu let, doporučuji  k pěstování tzv orientpety, které jsou velmi odolné a rok od roku krásnější s větším počtem velkých květů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.108 (?), 17.1.2007 13:32
Taky pěstuji spoustu lilií/ tak 70/, teď mám i orientpety. Nikdy jsem žádné na zimu nevyndavala, ale dávám pod cibule rašelinu, písek, piliny. A jsou každým rokem větší. Ale taky už se mi některá ztratila. Jsem zvědavá, jak přežijí letošní zimu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.170 (?), 31.3.2007 14:10
Jen oprava k odpovědi. Lilie nemají hlízy, jsou to cibule.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.203 (?), 24.9.2008 11:20

Lilie jsem začala pěstovat asi před pěti lety. Cibule jsem na zimu nevyndala, ale protože u nás na Šumavě bývá na podzim i v zimě velmi mokro, každý rok jsem o ty nejkrášnější orienty přišla. Letos jsem se je rozhodla na zimu vyndat a uskladnit v rašelině. Myslím, že jsem udělala dobře cibule jsou velmi pěkné. Jinak asijské hybridy vydrží prakticky opravdu všechno /mráz i mokro/ a velmi dobře a rychle se množí. Pokud nevíte jakou odrůdu vlastníte, raději si cibule vyndejte a uskladněte v rašelině v perforovaném sáčku. Zasadit co nejdříve z jara jakmile rozmrzne půda.

Miloslava

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 25.9.2008 15:43

Vyndávání cibulí na zimu zdá se být dobrý nápad. Mě to ale dlouho nevydrželo. Je to celkem náročné, když toho máte víc. Musíte si každou cibuli označit, a uskladnit tak, aby vám moc nenarašily. Pak na jaře stihnout výsadbu... obvykle se tím cibule zpomalí, hlavně je to vopruz.  Pěstujte radši asijské lilie, orienpety, LA hybridy a jiné, např. botanické lilie. I krásná L. speciosum mi na valašsku v 550mnm docela slušně roste, o vyndávání na zimu neuvažuju.

V orientálech jsou veliké rozdíly. Většina je šlechtěných pro skleníky holandských firem a ne pro trvalou kulturu v záhonech. Nejsou tedy trvanlivé...

Zajímavá je odrůda Crystal star... ta mi připadá hodně vděčná. Je trvanlivější, vzrůstná a dělá pevné silné stonky, ani botrytis na ni moc nejde. Většina orientálů jde ale opravdu dobře v kýblech,,...ve skleníku nebo foliovníku... tam vypadaj jak vypadat maj, jsou taky mobilní... ale kdo má tu rašelinu furt kupovat?...

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 188.170 (?), 1.10.2008 14:02

V časopise jsem četla, že pokud pěstujete lilie, tulipány v truhlíku, můžete cibulky nechat v poměru 2:1 zemina: písek v truhlíku i přes zimu. Truhlík obalte bublinkovou folií a přikryjte chvojím, klestím. Cibulky by měly vydržet a trochu zimy jim neublíží. 

Tento rok to budu zkoušet poprvé a doufám, že se cibulkám nic nestane. 

Jana  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.99 (?), 4.10.2008 21:47

Na jaře jsem zasadila nízké lilie do nádoby. Vzhledem k tomu, že jsem později usoudila, že nádoba je pro lilie nízká, rozhodla jsem se je na podzim vyndat. Nyní po zaschnutí stonků jsem je z nádoby vyndala a byla jsem překvapena, že nad každou cibulí se na stonku vytvořila růžice malých cibulek. Je to obvyklé? Poraďte co s nimi dál. Odstranit je? Nebo odpadnou samy? Jak je uchovat? Kdy je mohu znovu vysadit?

Dík za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 131.85 (?), 30.11.2008 18:46

LIlie zákrslé je nejlépe před zimou prohlídnout a po desinfekci znovu nasadit do nádoby. Malé clbuky vysadit stejně do další mísky. Na zimu je ponechat venku, zasypap pilinami a zabezpečit proti dešti. Ve sklepě v teple by mohly časně rašít.  Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.57 (?), 6.10.2008 20:56

Krpmě jiných lilií mám i několik orientálních - přezimovaly bez problémů venku, jen jsem přes ně na zimu položila tabulku skla kvůli vlhkosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika