Narašený česnek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 168.163 (?) 
25.10.2011 18:32
Termín "z principu" som si požičal od Vás. Ja otázku kyslosti chápem v zmysle ceľkovej zmeny pH pôdy pri častom hnojení soľmi anorganických kyselín. Ak si prejdete ponúkané priemyselné hnojivá, tak okrem liadku vápenatého či amonnovápenatého väčšina hnojív pôdu skôr okysluje. Vápno či Thomasova múčka nie sú produkty neutralizácie. Väčšina pestovaných plodín má radšie nižšie ako vysoké pH. Aj spomínaný cesnak. Na druhej strane dlhodobý deficít vápnika spôsobuje na plodoch fyziologické poruchy... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 26.10.2011 9:12

"Fyziologická reakce hnojiva je způsobena vlivem rostliny v závislosti na selektivním příjmu aniontu nebo kationtu kořeny rostlin. Jsou-li přednostně z hnojiva přijímány kationty a půdy mají malý obsah vápníku, jsou hnojiva fyziologicky kyselá (síran amonný, draselná sůl, síran draselný aj.), při intenzívním příjmu aniontů jsou hnojiva fyziologicky zásaditá (ledek vápenatý, dusíkaté vápno, vápenec aj.) nebo pokud přijímají stejným podílem anionty i kationty, jsou fyziologicky neutrální" Prof. Ing. Rostislav Richter, DrSc., Multimediální učební texty z výživy rostlin. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.78 (?), 26.10.2011 12:52
Rád by som poďakoval p.vjk za vyhľadanie presnej vedeckej analýzy. Ale ako má bežný záhradkár rozpoznať, kedy budú rastliny prednostne prijímať viac anionty a kedy viac kationty? Inými slovami povedané, akým hnojivom má hnojiť? Drahú chemickú analýzu pôdy si zrejem každý nedovolí a lakmusový papierik na určenie druhu hnojiva podľa reakcie pôdy je pravdepodobne trocha málo. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 26.10.2011 16:14

Podla mna je ucinnost fyziologickej kyslosti spochybnitelna podla tejto definicie. Podla tej teorie je zdrojom kyselosti rastlina, resp jej korenova sustava. Cize rastlina prijima zo siranu draselneho len draslik a siranovy anion zostava v pode. Aby sa nenarusila elektroneutralita pody, korene rastliny "pustia" iony H+, vznikne kyselina sirova, ktora akoze okysli podu a spali rastline korene... Cize rastlina sa spali kyslostou z vlastnych zdrojov. Mne to pride ako nezmysel. Mozno by sa to dalo otestovat v hydroponnom pestovani, ked strcite rastlinu do roztoku siranu a budete merat pH, ale skor si myslim, ze rastlina nikdy neprijima len jeden typ ionu, ale skor taha kationy aj aniony a ziadne kysle iony nepusta. Je zname ze niektore iony su si v konkurencii, cize meni draslik za iny neutralny kation. Pozeral som aj anglicke zdroje. O physiologically acidic fertilizers sa hovori bud velmi malo, alebo v spojitosti aj beznych kyslych hnojivach, ako su siran amonny, kde amonny kation je realna existujuca kyselina. Bral by som aj, ze fyziologicky kysle je aj bezne organicke hnojivo, z ktoreho ucinkom mikrobov ci oxidacie vznikaju huminy ci ine v podstate kysle latky.  V realnu kyslost siranu ale moc neverim. Ak aj k niecomu dochadza ma to zanedbatelny ucinok na pH pody. Ale to je len moj pohlad a mozno su veci uplne inak. Asi by bolo zaujimave sa porozpravat s nejakym podoznalcom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 26.10.2011 16:21

Pro Pala: Pokud se podíváte na výše uvedené Multimediální učební texty, tak tam je uvedená tabulka s ekvivalenty kyselosti (zásaditosti) pro některá hnojiva, i vzorec, podle kterého lze výsledný ekvivalent určit. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.218 (?), 26.10.2011 20:14
Učebné texty sú veľmi poučné v záležitosti získania prehľadu o stave výživnosti pôd v čase, kedy sú počty HZ a tým aj produkcia statkových hnojív razantne znížené a kedy sa aj menej hnojí priemyselnými hnojivami. Známa je aj dôležitosť síry pre využiteľnosť dusíka. Preto sa na trhu objavujú nové kombinované hnojivá s obsahom S. V záležitosti interferencie iontov som v textoch postrádal dôraz na zloženie pôdy, najmä ílovitých častíc, ktoré v rámci ílovito-humusového komplexu najviac ovplyvňujú interakciu iontov. Antagonizmus či synergismus kationtov je známy už desiatky rokov. V stati o listovej výžive mňa prekvapili obrovské rozdiely v rýchlosti absorpcie- od pol hodiny pri dusíku až po 20 dní pri molybdenu. Na druhej strane autor nič nepíše o tom, že živiny aj pesticídy sú prijímané do listových pletív aj cestou dýchacích otvorov. Tabulku s ekvivalentmi kyslosti hnojív v stati Manipulace mi bohužiaľ Google Chrome odmietol zobraziť. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 28.10.2011 17:59

Tak ho mám v zemi, odrůda Mirka od pana Kozáka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika