Cibule Globo - předpěstování



host - 144.38 (?)
7.7.2020 11:15

Foceno před chvilkou, zatím to vypadá dobře. Průměr cibulek asi 5 cm. Budu stříkat proti plísni. Stanislaw


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 144.38 (?), 7.7.2020 9:57

Zahrada teď 30. června. Cibule Globo je úplně vzadu v ose tyček od rajčat. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 7.7.2020 11:15

Foceno před chvilkou, zatím to vypadá dobře. Průměr cibulek asi 5 cm. Budu stříkat proti plísni. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 7.7.2020 15:28

A takové to bylo krááásné rýžoviště-jako u nás v devadesátým sedmýmwink! Z brambor bylo mydýlkocrying...Tak ať Vám to dopadne líp, Stanislaweheart.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 7.7.2020 16:38

Děkuji. V devadesátým sedmým to bylo daleko horší, protože jsem přišel o chaloupku vedle v městečku, které bylo skoro celé pod vodou.  Brambory tady pěkně tečou, ale dnes jsem se díval, je tam odrůda Gala a ta má nať zatím v pořádku. Zítra to omrknu. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.188 (?), 8.7.2020 7:13

Máte pravdu. ty cibule vypadají skvěle. Díky za instruktážní fotky. Jen mě zajímá, v jakém sponu jste ty sazenice vysazoval. Na sáčku je napsáno 30 x30 cm, což se mně zdálo příliš. Podle Vašich fotek se mně zdá, že je máte 20 x20 a možná i míň. Je tomu tak? Je to pro mne docela důležité, protože v první fázi bych je chtěl cvysadit do takového přenosného rámu se sklem, který bych potom koncem března odstranil. Při 30 x 30 by se mně tam vešlo 16 sazenic, při 20 x 20 25 sazemnic a to je podstatný rozdíl.

           Vladimír

PS.: ASi před pěti lety jsem byl na Polním dnu ÚKZÚZ a tam měli tu Globo a na dotaz z pléna, kdy ji pro předpěstování vysévali, tak ta vedoucí odpověděl, že 8.března. Zapamatovatelné datum, které si i já dodnes pamatuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 8.7.2020 9:39

Dobrý den. Jak vidíte, skoro vše sázím na záhonky o šířce 120 cm, což je tzv. holandský záhon. Sázím dle výsadbového prkna o šířce 30 cm. Třeba u gladiol na ně stoupnu a rýčem udělám rýhu, při výsadbě sazeniček cibule Globo na něm klečím a sázím pod lopatku. Normální sazečku do země zatlačím jen rukou. Na jedné straně prkna jsou zářezy ve vzdálenosti 10 cm, na druhé 12 cm. Sazeničky Globo jsem sázel v řádku na vzdálenost 12 cm. Po vysazení prkno nadzvednu u výsadby, protější hrana vyznačí další řádek, prkno na ně přemístím a pokračuji. Mám to dobrý, že úplně nemusím moc šetřit místem, navíc spon řádků 30 cm umožňuje výborné užívání kultivátoru do doby, než se poroost zapojí. Pro ilustraci foto při letošní výsadbě hlíz barevných kal dne 9. dubna. Přeji, ať se vše zadaří. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.92 (?), 8.7.2020 11:47

Také užívám záhony 120 cm. Pro vyznačení řádků a šířky záhonů uřívám čárák, na jedné straně mám rozteč 20 cm, na druhé 30 cm. Pro ty cibule použiji spon 20 cm řádky a 15 cm vzdálenost rostin v řádcích. Můj kultivační nástroje je motyčka smiley. V každém případě chci udělat výsev velmi brzy, již koncem února.

           Vladimír

PS.: Sháním knížku Cibulové zeleniny od Vlček a spol. (pracovníci bývalého výzkumného ústavu zelinářského). Mám z této líhně již dvě knížky (Plodové zeleniny a Košťálové zeleniny). Všechny jsou cca z roku 1972, ale lepší knihy jsem u n ás nikdy nenašel. Knihu cibulové zeleniny jsem si objednal přes internet (antikvariát), došla mně knížka o histoických zbraních (taková ta edice pro děti). Dal jsem za to 117,- Kč, není to moc, ale jednám o vrácení peněz případně poslání objednané knihy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.38 (?), 8.7.2020 12:31

Dobrý den. Výzkumák v Olomouci byl naproti zahradnickému závodu, ve kterém jsem kdysi pracoval. Ale pokud si vzpomínám, tak zrovna cibule se šlechtila v místech, kde jsou dnes velikánské markety u výpadovky směrem na Brno. Skoro se všemi z výzkumáku jsme se dřív znali, byli to moc prima zahradníci. Ty jejich knížky mám, ale i různé hodně staré knížky o zahradničině jsou luxusní. Velmi zajímavá publikace od nich je "Základní agrotechnika rychlených zelenin". Dle mého bývá zmatek v těch nových knížkách, které se po převratu nahodile překládaly. Znamenák používám jen na vyznačení výsevů na záhonky. Zrovna dnes jsem se díval, tak maličký kopr z výsevu pod vodou všechen přežil. Ale ze 120 rostlin nakládaček jenom 12. Tak ať se daří. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
VASEK5 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (198) - 230.42 (?), 7.7.2020 15:04

Pestuji odrudu Kreyson je podobna jak Globo mate dve moznosti bud zacatkem cervence vyset do radku na husto semena ktera do podzimu vyrostou do stavu sazecky kterou pak na jare bezne zasadite   nebo v breznu do volne pudy vyset semena asi co dva cm seminko kdyz prijde pozdeji   mrazik seminkam to nevadi az vyrostou do vysky 10 az15 cm presadim na pripraveny zahon   vasek 5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.108 (?), 8.7.2020 19:41

Také letos pěstuji cibuli Globo.Z počátku trochu piplačka.Sela jsem v únoru do truhlíku.Vylezly slabouznké nitě, ale s láskou jsem dál ošetřovala.V dubnu jsem celý truhlík přenesla do skleníku a podle teploty takrývala netkankou.Rostlinky krásně sílily a v květnu jsem zasadila na záhon.Byly ještě slabounké, soused kroutil hlavou, o co se snažím.Ale zase péče, zakrývání a vyplatilo se.Dnes jsou krásně velké cibule, některé okolo8cm.Ale problém-mokro.Bojím se, že začne zahnívat, některé vnější listy jsou špatné.Je možné již sklidit nebo čekat co se stane, když bude nadále mokro a obden pršet???Když se sklidí teď, nebude brzy hnít?Nebo usuší se v suchu na půdě???Prosím poraďte.

Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika