Choroba plodů jahod



Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?)
8.6.2009 21:03

Píšete, že už po několikáté množíte svoji sadbu. Způsob je pracný, ale dobrý. Mí přátelé zase sazenice oddělují před kořeněním, do čtverečku polystyrenu udělají dírku a tam zapustí sazenici. Jako lodičku ji pak nechají plavat na jezírku, nebo jiné nádobě s vodou a ona tam zakoření. Jako zábava to může být zajímavé.  My pěstujeme doma větší množství jahod (i v odrůdách). Taky přesazujeme svoje odnože, ale tak jednou, max. 2x. Vzhledem k udržení dobrého zdravotního stavu porostu se vyplatí čas od času nakoupit novou certifikovanou sadbu. V letošním roce nám ukazuje úžasnou úrodu odrůda Elkat. Má silnější vzrůst a máme ji třetí rok. Zatím není zralá. Skladbu odrůd máme takovou, abychom sklízeli od zač. června do pol. července. Začíná odrůda Kama, Induka, trochu Karmen, Darselect, Majoral a Pandora. Nedařila se mi odrůda Honeyoe. Nekupujte sadbu na inzerát. Já jezdím do Sempry - Mažice. Ještě je třeba takydát pozor na střídání pozemku a některé odrůdy vyžadují máčení sazenic před výsadbou protože bývají citlivé na choroby kořenů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 159.145 (?), 31.5.2009 10:56, zobrazeno: 15591x
Dobrý den,.prosím o radu v souvislosti s výskytem pro mne neznámé choroby u plodů jahod.Listy jahodníků jsou naprosto zdravé a prosperující.Rostliny jsou sázené na podzim na nové stanoviště.Zapalující se plody jsou potaženy rezavou až hnědou vrstvou, která je poměrně tvrdá a hned nemokvá jako plíseň šedáVyskytuje se u asi dvou třetin keříčků.Nevím, zda postupuje.Prosím poraďte...
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 55.26 (?), 31.5.2009 17:32

Zadala jsem si do vyhledávače na seznamu choroby jahodníku. Vyplivlo to mnoho odkazů Zkusila jsem jeden. Pravděpodobně se bude jednat o houbovou chorobu ČERNÁNÍ PLODU JAHODNÍKU. Píšou, že při této chorobě hnědnou plody a svinují se a červenají listy. Dělají vám to ty jahody taky? Doporučují Aliette 80 WP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 2.6.2009 22:11

Aliete? A už nebudete jahody jíst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 159.145 (?), 3.6.2009 20:44
Děkuji za reakci na můj dotaz.Listy jahodníků jsou úplně zdravé.Rozhodli jsme se nakoupit v srpnu nové sazenice v renomovaném zahradnictví.Ta naše sadba již může být zdegenerovaná. Poradíte dobrou a odolnou sadbu vhodnou do středních poloh? Na oplátku se podělím o zkušenost s množením jahodníku z odnoží. Odnože nechávám u matečních rostlin a ještě před samovolným zakořeněním do volné hlíny je vsadím do plastových květináčků.Mohou dobře posloužit i obaly od kulaté velké RAMYatd.Do nich ale musíte udělat dole dírky.Je nutno zalévat.Když jsou prokořeněné pak sázet.Nejste závislí na počasí a předplodiněJe možno sázeti dost pozdě jahodníky jsou silné a hodně rodí již v prvním roce Pracnější ale vyplatí se Velikost sazenic z volné hlíny a z kelímků je nesrovnatelná.Používal děda.Zkuste nebudete litovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.26 (?), 3.6.2009 21:38

Díky za radu, ale o odrůdách nic moc nevím. Znovu poradím hledat na internetu, je tam informací opravdu hodně. A k té poznámce - Pavle, ale vždyť oni ty jahody nejedí stejně... Spíš by to mohla být prevence pro příští rok??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 3.6.2009 23:31

Na odrůdy se podívejte na Sempra Turnov, tak nádherné sazenice, jako mi poslali, jsem v životě neviděla. Jinak osobně preferuji Karmen, jsou krásně aromatické.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 8.6.2009 21:03

Píšete, že už po několikáté množíte svoji sadbu. Způsob je pracný, ale dobrý. Mí přátelé zase sazenice oddělují před kořeněním, do čtverečku polystyrenu udělají dírku a tam zapustí sazenici. Jako lodičku ji pak nechají plavat na jezírku, nebo jiné nádobě s vodou a ona tam zakoření. Jako zábava to může být zajímavé.  My pěstujeme doma větší množství jahod (i v odrůdách). Taky přesazujeme svoje odnože, ale tak jednou, max. 2x. Vzhledem k udržení dobrého zdravotního stavu porostu se vyplatí čas od času nakoupit novou certifikovanou sadbu. V letošním roce nám ukazuje úžasnou úrodu odrůda Elkat. Má silnější vzrůst a máme ji třetí rok. Zatím není zralá. Skladbu odrůd máme takovou, abychom sklízeli od zač. června do pol. července. Začíná odrůda Kama, Induka, trochu Karmen, Darselect, Majoral a Pandora. Nedařila se mi odrůda Honeyoe. Nekupujte sadbu na inzerát. Já jezdím do Sempry - Mažice. Ještě je třeba takydát pozor na střídání pozemku a některé odrůdy vyžadují máčení sazenic před výsadbou protože bývají citlivé na choroby kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 170.26 (?), 6.11.2011 20:39

Měl jsem odrůdu Honeyoe z Turnova, taky se mi nedařila. 

Ty odrůdy Darselect, Pandora a Majoral máte z Mažic? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 2.2.2012 20:11

Pokud se jedna o čerstvě nakoupenou sadbu jahod, a je předpoklad, že sadba byla sazena do nezamořene pudy, dopručuji preventivně po měsici sestřihnout po sklizni olistěni na cca dva cm nad srdičkem, a preventivně střiknout sirnym prostředkem, to same zopakovat znovu na jaře při rašeni.V době nasazovani plodu, snižit počet olistěni na rostlině na polovic aby se zabranilo zadržovani vlhka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika