Pachypodium - černání lístků



Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?)
30.9.2010 21:10

Před lety jsem měl více jak metrové Pachypodium lamerei a trápil je stejný problém. Hlavně jarní listy černaly a opadaly během pár týdnů, listy narostlé v létě na tom byly lépe.

 Napsal jsem tehdy email se žádostí o radu známému pěstiteli sukulentů a zde si dovolím uvést jeho odpověď:

"Vážený příteli nekaktusových sukulentů,
podobné problémy s listy pachypodií mám stále a už tomu nevěnuji mimořádnou pozornost, pokud příčinou nezdravého vzhledu nejsou živočišní škůdci.
Pachypodia v umělých podmínkách zřejmě dost citlivě reagují na složení substrátu či spíše v něm obsažených živin. jestli zimujete hodně na sucho (bez vody 4 a více týdnů), pak rostlina samozřejmě přežije, ale první listy jsou dosti choulostivé. Pokud (jak píšete) se nakonec rostlina vzpamatuje a listy narostlé v letním období už vypadají zdravě a vydrží déle, je vše OK. Co mohu nejvíce doporučit je letnění pachypodií od 15.5. do 15.9. venku po širým nebem. I když se po přechodu listy trochu připálí (divil byste se, jak umí reagovat na ozónové díry), vše si rostlina vynahradí bujným zdravým přírůstkem od června do srpna.
Snad Vás moje odpověď trochu uspokojí. Hodně dalších pěstitelských úspěchů přeje Jan Gratias."

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Iri - (8) - 134.211 (?), 30.9.2010 20:09, zobrazeno: 15035x

Mám ho už několik let a stále se mi nedaří přijít na to proč mu černají mladé nové lístky na vrcholu. Mám ho na světlém a teplém místě, vím, že nesnáší chlad a průvan. Zalévám nárazově po vyschnutí, zaleju. Hnojím 1x za měsíc kaktusovým hnojivem a přesazuji také do kaktusové zeminy. Letos měla několik puklic, které jsem obrala, ale je to nevděčná kytička a stále jí černají lístky.

Díky za radu.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 48.243 (?), 30.9.2010 21:10

Před lety jsem měl více jak metrové Pachypodium lamerei a trápil je stejný problém. Hlavně jarní listy černaly a opadaly během pár týdnů, listy narostlé v létě na tom byly lépe.

 Napsal jsem tehdy email se žádostí o radu známému pěstiteli sukulentů a zde si dovolím uvést jeho odpověď:

"Vážený příteli nekaktusových sukulentů,
podobné problémy s listy pachypodií mám stále a už tomu nevěnuji mimořádnou pozornost, pokud příčinou nezdravého vzhledu nejsou živočišní škůdci.
Pachypodia v umělých podmínkách zřejmě dost citlivě reagují na složení substrátu či spíše v něm obsažených živin. jestli zimujete hodně na sucho (bez vody 4 a více týdnů), pak rostlina samozřejmě přežije, ale první listy jsou dosti choulostivé. Pokud (jak píšete) se nakonec rostlina vzpamatuje a listy narostlé v letním období už vypadají zdravě a vydrží déle, je vše OK. Co mohu nejvíce doporučit je letnění pachypodií od 15.5. do 15.9. venku po širým nebem. I když se po přechodu listy trochu připálí (divil byste se, jak umí reagovat na ozónové díry), vše si rostlina vynahradí bujným zdravým přírůstkem od června do srpna.
Snad Vás moje odpověď trochu uspokojí. Hodně dalších pěstitelských úspěchů přeje Jan Gratias."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Iri - (8) - 134.211 (?), 30.9.2010 22:05

Velmi děkuji.

Přesně jak píšete opadávají hlavně zjara, ty letní listy dobře vyvinuté některé vydržely. Zkusím je příští rok letnit. Jsem ráda, že nejen já mám tento problém, měla jsem zato, že dělám nějakou hrubou pěstitelskou chybu.

Irena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika