broučci v květináči



Stránky: 1,  2   
host - 187.83 (?) 
25.3.2008 11:06, zobrazeno: 67274x

Dobrý den, mám doma asi 20 let starý kroton a již delší dobu pozoruji, jak se v hlíně prohánějí malí asi 1,5mm dlouzí stříbrní broučci. Květině se daří dobře, stále bujně roste, broučkům se daří dobře v mokru i na suchu, ale já bych se jich ráda zbavila, a nevím jak. Nemáte prosím někdo podobnou zkušenost? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 207.92 (?), 25.3.2008 13:29

Vyzkoušejte repelent - alespoň na čas je vypudíte, až zase (možná) nalezou, postup zopakujte. Alespoň to nebudou žádné jedy. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jájík - (23) - 239.56 (?), 9.4.2008 20:28

no aby ten repelent nepřihoršil ještě kytce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jájík - (23) - 239.56 (?), 9.4.2008 20:35

já bych toho hajzlíka chytla a poslala bych ho větvičkovi do receptáře: o) a nebo se poradila někde v dobrém zahradnictví, případně koukla do knížky. a na internetu je toho spousta. zkuste se podívat třeba tady, jestli tam najdete "toho svýho" www.celysvet.cz/pomoc-proti-skudcum.php . a i když ne, tak tady taky nebudou vypsaní všichni. a ještě mě taky napadlo: jsou broučci, kteří žijí v 5 a více let neměněné půdě v květináči, nevím, jestli tohle budou zrovna oni, ale člověk nic nezkazí, když tu kytku raději přesadí. a ještě bych jí prohlídla kořínky, ale pořádně a případně taky propláchla, at tam nic nezůstane

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jájík - (23) - 239.56 (?), 9.4.2008 20:46

jo a tady to vypadá, že má paní podobnej problém, některé rady by se vám třeba mohly hodit, tak jsem to zkopírovala:

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jak proti škůdci, který přebývá v zemině. Dospělý jedinec je malá blanokřídlá černě zbarvená muška, v hlíně se pohybují lesklí broučci nebo něco podobného (nemám tak dobrý zrak aby se mi to podařilo určit přesně). Rostlina nejprve přestane růst a později usychá. Proces zkázy je pomalý. Platí na ně krátkodobě i Biolit, ale bohužel tento ničí i samu rostlinu. Co by to mohlo být za škůdce a jak na něj? Děkuji Martin

škůdci
host, 21.2.2005 18:31
V zahradnictví mi poradili přesadit do propečené hlíny. Škůdci skutečně zmizeli a rostliny se vzpamatovali, ale bohužel jen na měsíc. Momentálně jsem opět objevila několik jedinců a samozřejmě ve všech kytkách. Jediné, co mi v takovém případě doporučili v jiném zahradnictví bylo použití pesticidů, které jsou bohužel použitelné jen při možnosti delšího větrání. Takže čekám na jaro nebo pořípadně na lepší radu. Do té doby budu používat postřiky tolik neškodící zdraví, osvědčil se (na krátkodobou likvidaci) Fast či Agrion a momentálně jsem zakoupila Biool (úplně biologický) a budu zkoušet.

škůdci
host - xxx.xxx.111.72 (?), 6.6.2006 11:23
Osvědčil se mi každodenní postřik "Fast" a zálivka 1x týdně (v larválním stadiu). Já se jich nadobro zbavil, za to manželka s nimi bojuje dle vašich popisů už měsíce. Je fakt, že ona květiny přelívá a každý den si vzpomene, že jsou Vyvolení a ne, že má postříkat květiny.

rada od Ing. Roda
host, 21.2.2005 18:50
Ještě jsem našl na netu toto: Nejdůležitější je vědět, že tyto mušky mají tři vývojová stádia (vajíčko, larva, muška). Zatímco mušky samotné můžeme lapat na optické lapače, na které se přilepí, larvární stadium smutnic přežívá v půdě. Na larvy se dá uplatnit biologická ochrana. Parazitické hlístice rozpustíte ve vodě, kterou rostliny zaléváte. Hlístice dodávají na dobírku například firmy ZD Chelčice nebo Biocont Laboratory.
Základem ochrany květin však je nechat občas vyschnout pěstební substrát - smutnice totiž mají ideální podmínky v půdě, která je permanentně vlhká. Taková půda je nejen vhodným prostředím pro smutnice, ale většina pokojových rostlin na permanentní vlhkost reaguje také odumíráním kořenů a následně pak žloutnutím a opadem listů až úhynem celých rostlin. Příliš častá zálivka při pěstování rostlin je největším nešvarem. Většiny rostlin bychom měli zalévat až po vyschnutí substrátu, je lepší květiny zalévat ve větších intervalech a více než každodenně v malých dávkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.83 (?), 19.4.2008 23:20

Děkuji vám všem za rady, repelent moc nepomohl a fakt nevím, co na každodenní postřik řekne kytka. Přesazená je asi dva roky, ale bála jsem se odstranit hlínu z kořenů, aby nezahynula. Ona je totiž takto naprosto v pohodě, raší nové a nové lupeny a dokonce začal obrůstat i kmen. Vypadá to, že se těmi broučky živí :-)  Ale nezdá se mi, že by to byly mušky. Vylezou vždy po zalití a jen si tam pobíhají. Na ostatních rostlinách od kaktusů po palmy naštěstí nejsou. Hezký den, Michaela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Elfrieda - (12) - 45.222 (?), 20.4.2008 0:43
Trochu znepokojující zprávou by mohlo být, že kroton se docela určitě "broučky" neživí :) Podle popisu to vypadá na malé (mohou mít tak 1 - 2 mm), čerstvě vylíhnuté mušky, tzv. smutnice. Dobrou zprávou určitě je, že larvy, ani mladé, ani dospělé mušky pokojovým rostlinám příliš neškodí. Mohou ale škodit klíčícím rostlinkám (pokud např. vyséváte letničky) a neprospívají v podstatě ničemu, když se přemnoží. Většinou vadí už z "esetických" důvodů - nikdo není štěstím bez sebe, když po zalití rostliny se v květináči cosi hemží, a poletující mušky uchvátí snad jenom nadšeného entomologa. Pomoci od tohoto otravného hmyzu může zalévání tabákovým výluhem, stroužek česneku v květináči, nebo jediný květináč s molicí (rostlinou, ne škůdcem, pochopitelně). Možná existují i další šetrné způsoby odstranění podobných potvůrek. Chemie asi nebude bezpodmínečně nutná, pokud právě nepěstujete semenáčky. Každopádně bych radila se "broučků" zbavit, hmyz v zemině většinou neznamená žádné dobro.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.46 (?), 21.3.2015 21:53

díky za rady, zkusím oboje, snad to zabere, mam ty potvůrky ve ficusu benjamin, opadalo mu už hodne listů, ale nevím jestli to ma spojitost s těmahle potvůrkama, protože má kromě nich ještě voskové kuličky u stopek listů, se kterýma u měsíc marně bojuju...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 87.101 (?), 1.4.2010 21:21

Dobrý den, mám asi podobný problém. Pozoruji už tak 3 týdny, že se v květináči - tedy spíš v podmisce objevují takoví malí broučci - jsou oválnějšího tvaru, od 0,5 mm do 1 mm, nelétají. Mají šedavou barvu. Rozlézají se postupně skoro do všech podmističek. Zkoušela jsem na ně biolit, ale pomohlo to jenom na chvilku. Nevíte co by proti nim mohlo pomoct? Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.68 (?), 9.7.2010 12:28

Dobrý den, když už nevím jak na některé broučky, larvičky a jiné požáráky květin, zředím 5 dílů vody a 1 díl obyčejného SAVA /určeného k dezinfekci a úklidu a tím pak 1x za týden postříkám a zalévám.  Dělám to tak dlouho, až ty potvůrky zmizí. Květinám SAVO nevadí, jen je potřeba vyvětrat.  Přeji hodně pěstitelských úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika