Vistarich



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
22.5.2018 21:09

Můj Vistariš je REVENANT. Přece jen vstal z mrtvých. Nestává se to často. Možná, že ty podnože z Clivie BA jsou slušné. Takového "Burbanka" na madli asi "nerozchodím", i když jeden výhon minulý rok přeci jen přežil. Milan byl původně z Vistariše nadšený, ale mám dojem, že už ho ani nemá. Stejně tak Jirka von Friedeck-Friedberg. Letos všechno bez kučeravosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 108.137 (?), 12.5.2021 9:34

Letos u mě Vistarich na GF677 pár květů udržel a tvoří se pomalu plody.  Za těch několik let co ji mám, mohu snad trochu objektivnější zhodnotit její pěstování v podmínkách nížiny středních čech.

Klady:

+ velmi pěkné světle růžové, až nafialovělé květy (růžovité), které nejsou úplně obvyklé 

+ krásná červená barva, která láká děti "jako magnet" laugh

Zápory:

- začíná vegetaci velmi brzo, a tím jsou často pupeny poškozovány podzně zimními a jarními mrazy před samotným kvetením

- velmi nízká odolost květů k mrazu (a lá Burbank, možná horší)

- jen střední násasa květních pupenů 

- větší náchylnost k padlí (jako jediná odrůda u mě)

Celkově tedy jde spíše o zajímavost do větší zahrady, kde je vysazeno více odrůd. Jako jedinou broskvoň do zahrady bych ji určitě nedoporučoval. 

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.5.2021 11:01

Moc pěkný příspěvek. Připojíte i nějaké fotky? Já jsem Vistarich z Klivie nakonec "nerozchodil", i když to vypadalo zpočátku nadějně, protože odspodu přece jen něco vyrazilo. Naopak "Burbanka" snad konečně ano. Vistarich jsem nahradil odrůdou Royal Majestic, která roste pěkně, ale také zatím moc nekvete. 

 Royal Majestic
Royal Majestic
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 108.137 (?), 10.6.2021 12:04

Na žádost připojuji jedno foto s květy.

Z.

Kvetoucí `Vistarich`
Kvetoucí `Vistarich`
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.145 (?), 4.4.2022 10:42

Tak daší jaro (2022) s broskvoní `Vistarich` a pár poznámek pro ty, co tuto odrůdu pěstují, nebo by chtěli. 

(oblast Střední Čechy, cca 220mnm, jižní svah v údolí)

  • teplá zima této odrůdě svědčí, neomrzla žádná poupata a i všechny listové pupeny se probudily s velkou vitalitou a silou
  • letos jako první z broskvoní začala kvést od 25. 3.  (předběhla i rané meruňky od den)
  • téměř každou noc mrzlo v rozmezí -1 až -3.5, ale zatím se květy drží až překvapivě a vypadají nepoškozené, no uvidíme 
  • opět má velmi pěkné lehce nafialovělé květy (odlišné od standardní růžové barvy u broskvoní s růžovitým typem květu) 

Uvidíme tedy jak dále a jaký bude průběh dubna a snad teploty už moc pod nulu nepůjdou. 

Vistarich
Vistarich
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.4.2022 12:57

Výborné, pane 77.145. Škoda, že nemáme Vistarich na porovnání. Byl to asi můj jediný stromek z Klivie Bratislava, které byl hodně špatný, z poloviny černý, sice dole obrazil, ale nakonec to zabalil. Na fotkách tu odlišnou barvu nepoznáme, to samé mám ze Snow Queen, v reálu zajímavá barva květů, na fotkách ale neodlišitelná od ostatních. Mírná zima, jak píšete, opětovně přála i podzimní výsadbě broskvoní. Ovšem, že by byl Vistarich odolnější než jné celočervené "růžovky", to bych se divil. U mě ale ještě úplně nekvetou, takže zatím OK. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.145 (?), 11.9.2021 9:00

Je to s podivem, ale letošní propršené léto kupodivu `Vistarich` sedělo a plody co udržela krásně vyzrávaly.

Tím, že květní násada je spíše slabší, tak plody jsou i bez probírky výstavní velikosti a nejsou raritou i 400-600g velké plody, při konzumní zralosti velmi aromatické a chuťově jednoznačně TOP. Má to ovšem pár podmínek, aby pěstitel v našich podmínkách takových parametrů dosáhl:

  1. Je nutné vychytat správný čas samotného sběru doslova po hmatu a vůni. Broskve se cca 2-3 týdny před sklizní krásně celé zbarví do červena 
  2. Je nezbytně nutné, balení každého plodu do organza sáčku, aby nebyl zničen vosami a dalším hmyzem.  

Ještě dvě zajímavosti:

  1. plod cca týden po vybarvení je již poživatelný se zajímavým poměrem kyselinek a sladkosti.
  2. i plně zralé broskve naprosto netrpí na otlaky a transport

->  Jednoznačně mi z mého pozorování vychází, že tato odrůda je Zaigerem vyšlechtěna pro podmínky vělkopěstitelství v jižních státech s vysokým stupněm agrotechniky. Pak umí dávat krásné a velké vysokojakostní plody.

Škoda, že takové informace si musí člověk z pěstování zjistit sám...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.9.2021 16:51

A já zase říkám: škoda, že není takových příspěvků o broskvoních více. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 108.137 (?), 16.8.2023 11:18

když je Vistarich taková spíše speciálka pro komenrční sady na jihu (rychle vybarvuje do červena, pevná soudržná dužina, minimální sklon k otlačování), umí dát velmi pěkné jakostní plody.

Letos stromek na GF677 měl jen pár desítek plodů, něco zničil částečně hmyz, ale pod organza sáčky dozráli i takoví macci viz foto. Ta váha je pro mě dost překvapující, měl jsem za to, že velmi velké plody umí dávát jen pár odrůd - nejznámější asi `Inka`, ale k 400g se neblíží

Vistarich plod 377g
Vistarich plod 377g
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 17.8.2023 8:43

Blahopřeju, pane. Můj několikátý pokus o znovuvysazení Vistarichu a Symphonie se nezdařil, tak můžete být i nadále jediným pisatelem o této odrůdě.. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika