Teska, Fenix, Harbinger, Dixired, Favorita Morettini 3



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 41.143 (?) 
28.3.2013 15:11

Napsal jsem toto "Já vidím jedinou nevýhodu, že dužnina ulpívá na pecce." Nikoliv, že má dobrú odlučitelnost od pecky. Vynikající chuť zdědila po odrůde Cresthaven, kterou také pěstuji.  Fenix není plastická odrůda. Podle UKSUP patří do oblastí vhodných pro pěstování broskvoní. Některé odrůdy jsou vhodná i do méně příznivých podmínek, ale Fenix to není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 28.3.2013 15:43

Už si vzpomínám pane anonyme, máte pravdu, omlovám se.Tak to je přesně ten případ, kdy se občas stane že člověk potřebuje pevné nervy.I mě se občas stává že pročítám cizí přízpěvky, kde se píše co jsem neřekl.A možná vás to i zocelí, a už se nebudete čertit nad každou prkotinou.Takže jak píšete Fenix není moc plastický, a nehodí se do horších poloh.Máte víc odrůd, nebo jen ty dvě.Jaké odrůdy se Vám osvědčily, jaké Vám chutnají?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 28.3.2013 16:47

Mám jen ty dvě. Nejlepší je Cresthaven. Letos bych chtěl vysadit Roter Weinbergpfirsich a Flamingo. Ještě musím zjistit zda je Roter Weinbergpfirsich opravdu kvalitní nebo je to módní záležitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.3.2013 9:30

Ještě bych chtěl připomenout, že i když se david uspokojí z raných odrůd pouze s Favoritou, jelikož nemá rád neodlučitelnost pecky od dužniny, mě přesto láká pronikat se zráním různých odrůd stále více k začátku měsíce července, třeba po vzoru Mirka z Břeclavi, který svojí žlutomasou odrůdou zrající právě v tomto období jistě nepohrdne. Například u meruněk se už podařilo dvěma odrůdám "prolomit" magickou hranici zrání na přelomu června a července a mohou o sobě směle prohlásit "my jsme první, my zrajeme už v červnu". Myslím ty dvě všeobecně známé Auroru a Tsunami. Můžou existovat i jiné a třeba Mirkovi by zrály koncem června i Radka s Leskorou. Stejně tak jako je tomu na jihozápadním Slovensku. Jsem rád, že pan rosti&slavík spopularizoval svým zájmem třeba i ten Springcrest, který se tady možná i díky tomu nakonec v prodeji přece jen objevil. Ještě kdyby se tak objevil i ten zbytek odrůd o kterém jsem psal ve vlákně s názvem Springcrest, pak by to nemělo chybu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 184.146 (?), 26.7.2013 13:03

Až v těchto dnech dozrává odrůda, kterou jsem zakoupil jako Dixired, ovšem s růžovitým (miskovitým) typem květů. Díky příznivým vysokým teplotám (pochváleno budiž řádné léto), je její chuť plná, navinule sladká, aromatická, báječná. Dužnina je jasně žlutá někdy i do oranžova, kolem pecky nikoliv načervenalá. Při její konzumaci není přirostlá na pecce. Tento výkon podává odrůda zvláště při takto příznivých teplotách. Jelikož nejsem žádný důsledný "řezbář" a při dost nažloutlých listech (asfyxie) je to od tohoto stromu zvlášť pozoruhodný výkon.

HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
HarDix (25.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 26.7.2013 14:12

Pecka je asi neodlučitelná-má tendenci praskat? Zajimavé je to tvrdohlavé "tigrování" vytrvale se prosazující i přes už pokročilé červenočerné zabarvení plodů.Mohlo by to ukazovat na již zmiňovaný Harbinger.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.7.2013 21:22

Snad to Harbinger je, i když nějak se mi do tohoto tvrzení nechce. Pecka nepraská a plod rozloupnot na dvě půlky samozřejmě nelze. Přirostlost dužniny k pecce závisí na stádiu zralosti plodu. Nedá se to tudíž brát jako znak. Chuť je zvlášť při vysokých letních teplotách plná, sladce navinulá, broskvově aromatická. Vzpomněl jsem si v této souvislosti na hodnocení chuti odrůd typu Royal Glory a spol. Zde by byla jednostranně vyvinutá sladká chuť naprosto nevyhovující. Kyseliny například v těchto plodech "nepravé" Dixired dodávají ten správný "šmrnc", svěžest, no prostě by to bez nich nebylo ono. Podobně jako v té pohádce "Sůl nad zlato", i když zde se nejedná o sůl.


"nepravá" Dixired (25.7. 2013)

"nepravá" Dixired (25.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.7.2013 22:03

Postupně nazrává i Fenix. Škoda, že nemůžu řádně tuto odrůdu zhodnotit ani letos, protože je ponecháno zbytečně mnoho plodů. Tak snad příště. Špatný rozhodně není, ale "žhavé slunce" by více protrhané plody vybavilo patřičnými složkami pro chuťové buňky určitě lépe.
 

Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Fenix (25.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 27.7.2013 12:07

Ze skorých bvroskví mám zatím zralé stále jen Redwin a Harbinger. Jejich porovnání by asi vyhrál Redwin:
výhody Redwinu - vyšší plodnost, ještě tvrdé plody jsou již sladké a dají se jíst,.
Nevýhody: pukající neodlučitelná pecka, zelenobílá nevzhledná dužina,
Harbinger - překrásná oranžová barva dužiny, chuť zesládla až v úplné zralosti, až když plody změkly. Ttvrdší plody byly bez chuti. Roli může hrát nebroskvová poloha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.7.2013 16:11

Výborně, Miloši. Mohl by jsi zveřejnit nějaké fotky Harbingeru? Pokud možno co nejvíce? Ta barva dužniny je to, co mě částečně mate. Já ji mám u "nepravé" Dixired spíše "citronově" žlutou, jen občas se objeví oranžový odstín. Podle Kutiny má dužnina Harbirgeru barvu právě takovou, jak ji popisuješ. A například Dixired ji má spíše žlutou. Taky se mi zdá, že ten můj strom nemá na Harbinger dostatečně rané zrání. Dixired je o něco pozdnější. Prostě se mi to na ten Harbinger pořád nezamlouvá. Śkoda, že mě ten můj kontrolní stromek zašel. (U Kutiny myslím spíše na barvu dužniny Harbingeru u vyobrazeného rozpůleného plodu ve srovnání kupříkladu s tím samým u Dixired)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika