Praskliny na kmínku broskvoně



host - 207.103 (?) 
3.6.2009 19:40, zobrazeno: 9120x

Vloni přibližně touto dobou, možná o něco později, jsem objevila na kmeni odrůdy Red Haven praskliny. Odřezala jsem nožem okraje a vyplnila štěpařským voskem.  Přes zimu a v předjaří se nic nedělo, až teprve teď kůra znovu praská (na jiných místech než vloni) a vytéká hnědý rosol (klejotok?). Může mi, prosím, někdo vysvětlit příčinu? A hlavně jak dalšímu praskání kůry zabránit? Stromek je šestiletý a už druhým rokem bohatě plodí. Byla by ho škoda.

Díky. Zuzana V.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 192.200 (?), 3.6.2009 20:32

Dělá mi to taktéž každá broskev. Laicky jsem si to vysvětlil tak, že se ucpe pletivo kudy prochází míza od kořenů. Jelikož nemůže stoupat vzhůru, kura praská a míza teče. Strom se brání tak, že ji rosoluje a tím vrch usychá. Příčina dle mne je v zastřihávání a ořezávání větví. To automaticky způsobí uschnutí zastřiženého konce větve. Stříhám sice 2 cm od konce ale i tak to zaschnutí zasáhne do větve nebo kmene. Do 10 let je strom mrtvý, vykopávám ho a sadím nový. Řešením by bylo zásadně broskve nestříhat na jaře ale až v červnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zany - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 134.31 (?), 3.6.2009 21:18

Na jaře je nestříhám a mají kmen jak dětskou prdelku, asi na tom něco bude

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 4.6.2009 0:20

Větve broskví jsou náchylné na spálení od sluníčka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.103 (?), 4.6.2009 13:35

Děkuji všem za reakci na můj dotaz. Ještě chci dodat, že jarní řez dělám v době květu. Paní Žaneto, kdy vy řežete, v červnu?

Díky poznámce Zahrádkář. kacíře mě napadla i ta možnost, že kůra na kmeni začala praskat pod vlivem vysokých teplot v květnu. Praskliny jsou totiž na jižní straně kmene. Je to možné?    Zuzana V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 4.6.2009 18:38

Je to nejen možné ale i pravděpodobné. Broskve se nesmí stříhat tak, aby na větve svítilo slunce. Většina lidí si myslí že u nás není dost teplo aby to bylo třeba dodržovat, ale to je omyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika