Jakou podnož pro broskvoň - mandloň, semenáč nebo GF677?



host - 41.164 (?)
1.11.2020 14:35

Dobrý deň.Mne sa najviac pre broskyne osvedčil podnož St.Julien.Mám na záhrade pri dome menej kvalitnú, ťażkú, ílovitú pôdu.Skúšal som už pestovať broskve na semenáčoch, Gf 677,broskyňomandliach no životnosť bola krátka... Na. st.juliene je to podstatne lepšie, strom je menej vzrastný, dobre sa tvaruje.Jedinou nevýhodou je vyššia spotreba vody za suchého leta.Treba zavlažovať, čo na vašej malej záhradke problém isto nebude.Ešte testujem novší Adesoto a najmenej vzrastný Pumiselect.Vraj sú to špičkové, kvalitné podnože tak časom dám vedieť ako v mojom teste dopadli.Takže tak.Juraj z TV.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
thesilen - (15) - 50.226 (?), 29.10.2020 13:40, zobrazeno: 8908x

Dobrý den, chystám se sázet na menší zahrádku dvě broskvoně a v okolí mám možnost zakoupit stromky na podnožích mandloň (p. Venuta Kadov), broskvomandloň GF677 (p. Urban Želešice) a broskvový semenáč (Brabec Modřice). Poloha 190 mnm, Židlochovicko. Zajímalo by mě, jestli budou na všech třech podnožích stromky stejně velké, nemám totiž moc místa, pěstoval bych je tím pádem raději jako štíhlé vřeteno. Případně u Urbana mají i slabší podnož Ishtara, u které se ale uvádí, že má nižší mrazuodolnost - nevím, zda v mé poloze na to brát zřetel. U prodejců jsem dostal různé informace - stromky prý stačí mít cca 3 metry od sebe, ale jinde mi řekli, že minimálně 5, spíše 6 metrů, takže prosím o Vaše zkušenosti. Děkuji. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 29.10.2020 17:46

Z Židlochovic je Pavel CZ. Psal, že mu do jeho půdy postačují obyčejná béesbéčka (broskvoňový semenáč BSB odolnější vůči chloróze). Do jílu nestačí. Tam jsou dobré slivoně a broskvomandloně. Na mandloni mám jen jeden stromek, který se kdysi sotva ujal, ale na rozdíl od jiných podobných "mrzáků" se pomalu rozrůstá. Do těžké půdy bych mandloň nedával, ale vlastní zkušenost nemám. Já taky nemám místo, takže na nějaké metry už dávno nehraju. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.164 (?), 1.11.2020 14:35

Dobrý deň.Mne sa najviac pre broskyne osvedčil podnož St.Julien.Mám na záhrade pri dome menej kvalitnú, ťażkú, ílovitú pôdu.Skúšal som už pestovať broskve na semenáčoch, Gf 677,broskyňomandliach no životnosť bola krátka... Na. st.juliene je to podstatne lepšie, strom je menej vzrastný, dobre sa tvaruje.Jedinou nevýhodou je vyššia spotreba vody za suchého leta.Treba zavlažovať, čo na vašej malej záhradke problém isto nebude.Ešte testujem novší Adesoto a najmenej vzrastný Pumiselect.Vraj sú to špičkové, kvalitné podnože tak časom dám vedieť ako v mojom teste dopadli.Takže tak.Juraj z TV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.226 (?), 1.11.2020 18:41

Zdravím, díky, St. Julien jsem také zvažoval, ale bohužel se mi nedaří nikde na ní broskvoň najít. Ale našel jsem ještě jednu zajímavou informaci, že např. odrůda Redhaven na St. Julien má sklon ke zdrobňování plodů, ale nevím, jestli je to pravda. Pokud už nic dalšího neobjevím, zřejmě koupím jednu na podnoži Ishtara, která by měla být o 15-25% menší, než mandloň a tu druhou ještě promyslím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 1.11.2020 20:06

Záleží na vzrůstnosti odrůdy. Harbrite má tendenci na St.Julien růst dobře, jiné sorty rostou slaběji. Je taky podstatné, kolik ponecháte plodů. Odrůdy na GF-677 se zdají být spíše vzrůstnější a prozatím žádná broskvoň nezašla. Všechno odchází jen na B-VA nebo BSB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.176 (?), 3.11.2020 20:59

Mandľový podpník má význam pre vápenaté pôdy, kde broskyne na semenáči trpia chlorózou. To asi nie je váš prípad. Ja mám GF 677, Adesoto a Ishtara. So všetkým spokojnosť. GF 677 najbujnejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.226 (?), 4.11.2020 9:47

Zdravím, rozbor půdy jsem nedělal a jinak to asi nezjistím, že? Nejvíce mě zajímá podnož Ishtara, máte ji už delší dobu? Jak je na ní stromek velký v porovnání s GF677? Nejraději bych kvůli uváděnému menšímu vzrůstu volil pro oba stromky právě Ishtaru, ale neznám vůbec nikoho, kdo by na ní něco měl, tak jsem nechtěl vsadit všechno na jednu podnož. :-) Ale vzhledem k mému prostoru by to bylo asi nejlepší, pokud teda s ní nejsou žádné potíže. Mimochodem, nemáte prosím nějaké fotky Vašich stromků? Děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 4.11.2020 19:46

Pěkně to má zpracované Uherský Ostroh: ISTHARU má uvedenou jako podnož pro meruňky.

podnože pro broskve a nektarinky

B-VA-1 a 2   výběr ze semenáčů, odolnost vůči mrazu je dobrá, má slabší růst a výborný zdravotní stav.

B- S- B 1 typ broskvový semenáč silného vzrůstu, snese vyšší obsah vápna a je vhodný i pro           středně težké půdy

Mandžurská  -   semenáč slabšího vzrůstu s vysokou odolností mrazu.Podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen.

Broskvový semenáč - základní podnož, není vhodná do vápenatých půd, roste poněkud silněji

Rakoniewická  -  typ broskvového semenáče, roste silněji, odolná proti kadeřavosti.Vhodná pro tvar zákrsek až polokmen.

Rubira -  je vhodná do půd s vyšším obsahem vápníku. Oslabuje růst stromu o 20% a příznivě ovlivňuje velikost plodu.

Mont Clar - broskvoňový semenáč, snáší vápenitou půdu (odrůdy naštěpované na montclaru netrpí chlorózou). Podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen.

Mandle - vhodná do sušších, těžších půd a do půd s vyšším obsahem vápna.Podnož vytváří tvrdý kořenový systém bez vlášení. Stromky naroubované na této podnoži raší později. Je vhodná pro tvar zákrsek a čtvrtkmen.

GF 667  - kříženec broskve a mandle, vydrží vyšší obsah vápna. Podnož vhodná pro tvar zákrsek a čtvrtkmen.

GxN5 (Garnem)  - podnož vhodná pro těžké a vápenaté půdy. Je tolerantní chloróze. Vzrůst je o 30% menší než GF 667,má pozitivní vliv na produktivitu, kvalitu a velikost plodů.

podnože pro meruňky - podnože meruněk

ISTHARA     -    podnož získaná křížením (Prunus cerasifera x P. persica) x P. salicina. Stromy jsou menší než na myrobalánu o 20 až 25% a netvoří kořenové výmladky. Je vhodná spíše do sušších poloh. Podnož vhodná pro tvar čtvrtkmen a polokmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.226 (?), 4.11.2020 20:12

Díky, tohle jsem četl. Mě zajímají hlavně praktické zkušenosti s tou Ishtarou. Jinak, to, že je uvedená jako podnož pro meruňky by nemělo vadit tomu, že se na ní prodávají i broskvoně, nebo jo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 4.11.2020 20:33

Nemám na této podnoži žádný stromek, ani meruňku ani broskvoň. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika