Harbritte snad nikdy nezklame



KarelJM - (33) - 142.2 (?)
22.12.2017 19:36

Zdravím, kolego z Jižní Moravy! 

Broskvaři neztratili zájem. Mám pouze 5 stromů broskví (z celkem 20 ovocných stromů), na víc bohužel nemám místo. Máte zajímavý sortiment, můžu je tiše nebo nahlas závidět. Mám Benedicte St.Julien, Springcrest GF677, na broskvových semenáčích Favorita M., Nektarinka žlutomasá a další broskev žlutomasá, obě těžko identifikovat kvůli záměně ze školky, Cresthaven RIP nepřežil. 

Zaujaly mě vaše podnože, zajímalo by mě, kde stromy na St.Julienech, GF677 a Adesotech scháníte, zřejmě máte také nevhodnou půdu. U mě na blízko Velkých Pavlovic a Hustopeč těžší, jílovitá půda s kamenitým podkladem, když je v létě sucho jako obvykle, zem vyschne na kameň, že ani plevel neroste. Minulý rok mě tato situace donutila natáhnout vodu do zahrady, ale chtělo by to doladit, zrovna broskve jsou kromě těžké půdy háklivé na nedostatek vody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.8.2016 22:37

HARBRITTE (Redskin x Sunhaven) nezklamal, ale doplácí na skutečnost, že jej dohnaly v dozrávání pozdnější a ještě kvalitnější odrůdy broskvoní. indecision

Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Harbrite
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 8.11 (?), 26.4.2017 10:25

Nevhodná podnož (broskvoňový semenáč) v těžké, jílovité půdě přece jen dokonala svoje dílo a vzrostlá broskvoň HARBRITE postupně ukončila svoji existenci. Náhradou za ní je TELURA na myrobalánu a MAJORITA na St.Julien, uvidíme, jak si povedou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.12.2017 17:35

U HARBRITE bych odhadoval, že je vhodná spíše do teplých poloch, kde pravděpodobně poskytuje lepší kvalitu plodů. V tomto ohledu jsem si na ní nikdy nemohl tady u mě stěžovat. Z vyšších poloh nebyly názory tak příznivé. Odolnost květů proti mrazu je na stejné úrovni jako u RH, tudíž velmi dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.150 (?), 19.12.2017 22:12

Zdravím 

Co se týče přímo harbrite tak v mém sadu je to královna, je sice pravda že u ní si s kadeřavostí dávám víc záležet protože je na ni víc choulostivá než ostatní ale nepřeplozuje tolik jako jiné odrůdy a co mě velmi těší je že velmi vzrůstná a ted po 6 letech je to opravdu macek strom s pěknou hladkou kůrou stromu což u jiných stejně starých to říct nemůžu.Mám ji na podnoži GF 677 v JV moravě cca 290 m.n v podhůří bílích karpat, půda je tak 30cm ornice pak hrůza a to jen v jedné části sadu a vzaději je to tak na hrnky.Co se týče chuti plodu atak, je taková trošku jíná než jiné sldší odrůdy, někdo tam psal o hořkosti což můžu potvrdit, ale jedná se o takovou příjemnou hořkost která je u dobře zralých plodech a tam se určitě podobá Elbertě, taktéž plodu které naše Harbrite plodí mírně podlouhlé a jsou v bedínce hned odlišné od jíných...

Jinak pěstuji asi 20 - 23 odrůd na různých podnožích a zkouším a testuji které do budoucna vysadím.

Kdyby někdo měl podobné ůmysly s chtíčem se podělit o zkušenosti s podnoži a odrůdy v horších klima. podmínkách budu velmi rád

Zatím jsem vyzkoušel

Earliglo - BVA-1

Catarina - BVA-1,GF 677

Modřinka - BSB-1,GF 677

Flamingo - Montclar, BSB-1

Harow beauty - Pumiselect

Harbrite GF 677

Krasava GF 677

Crimson Gold  - St. Julien A

Vistarich - GF 677

Radost  - BVA-4, Adesoto

Sunhaven - BSB-1, Adesoto

Cresthaven - St. Julien A

Redhaven  - St. julien A

Benedicte  -  GF 677

Avalon pride  - Adesoto

Favorita moretiny 3  -   St. julien A

Ufo -  Adesoto

Ke každém stromku mám info co a jak a sčím..

budu rád za káždý píssss.

kinahoj@seznam.cz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.12.2017 20:02

Tady vládnou jabka, proto žádný ohlas kinahoji smiley. Každý broskvař je vzácný. Bylo jich víc, ale zřejmě je to přestalo bavit. Zmiňuješ Elbertu, ale nepěstuješ ji. Škoda. Možná bys byl překvapený. V popisu chuti Harbrite se shodujeme. Na Avalon Pride jsem taky zvědavý. Zdar. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KarelJM - (33) - 142.2 (?), 22.12.2017 19:36

Zdravím, kolego z Jižní Moravy! 

Broskvaři neztratili zájem. Mám pouze 5 stromů broskví (z celkem 20 ovocných stromů), na víc bohužel nemám místo. Máte zajímavý sortiment, můžu je tiše nebo nahlas závidět. Mám Benedicte St.Julien, Springcrest GF677, na broskvových semenáčích Favorita M., Nektarinka žlutomasá a další broskev žlutomasá, obě těžko identifikovat kvůli záměně ze školky, Cresthaven RIP nepřežil. 

Zaujaly mě vaše podnože, zajímalo by mě, kde stromy na St.Julienech, GF677 a Adesotech scháníte, zřejmě máte také nevhodnou půdu. U mě na blízko Velkých Pavlovic a Hustopeč těžší, jílovitá půda s kamenitým podkladem, když je v létě sucho jako obvykle, zem vyschne na kameň, že ani plevel neroste. Minulý rok mě tato situace donutila natáhnout vodu do zahrady, ale chtělo by to doladit, zrovna broskve jsou kromě těžké půdy háklivé na nedostatek vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.12.2017 18:03

Já mám stromky na Adesotu z Clivie BA. Tedy snad se jedná o Adesoto. Ten Jayhaven má nějaký slivoňový podrost (viz. vlákno Jayhaven), ale jaká je to podnož to ví jen ten, kdo stromky "vyráběl". Stromky jsou za cenu kolem 23 Euro. Ten poslední Vistarich byl prachbídný, jinak celkem dobrý materiál. Ze slivoní byly asi nejšpičkovější prostokořenné stromky Jolina a Joganta. Myslím z Clivie. Možná, že by bylo lepší mít špičkový stromek nikoliv těhle "Němců", ale třeba Dolanku nebo jiné klony Domácích švestek, na kterých by si člověk pochutnal asi daleko víc. Uvidíme, co přinese "ten nova nemecka sásrak". Určitým limitem je na některých místech u Domácích švestek PPV.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KarelJM - (33) - 142.2 (?), 25.12.2017 21:26

Adesoto pod broskev by snad mohil mít také v Okoplant Slup u Znojma.Jde mi snad o to, že pán kinahoj musí být nadšenec, protože jak víme, naši školkaři dělají povětšinou broskvové podnože, po snad již překonané BVA teď BSB a různé levné neliceční semenáče (viz, Polská Rakoniewická) a podle mě zaspali dobu a realitu. Z vlastní, prozatím pouze 2 leté zkušenosti však musím říct, že broskvové podnože v horších půdních podmínkách rostou bídně.

Na "německá sásrak"nečekám, stačila by mě bohatě švestka Domácí, PPV u je u nás limitně ovšem vražedná, u matky jsem musel krásně rostoucí strom kvůli PPV vykopat, další už zkoušet nehodlám. Takže mám doma Toptaste (pokud je to vůbec ona), ovšem tato velkoplodá švestka se vůbec nedá srovnat chutí k Domácí - nepřekonané!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.12.2017 17:37

S broskvoňovými semenáči všeho druhu mám stejnou zkušenost. Jinak onen pán se samozřejmě nejmenuje kinahoj. Nevím, jestli se ještě ozve, ale jeho charakteristika chuti u plodů Elberty je dosti trefná. Je opravdu "plnotučná".smiley Co se týče Toptaste, tak Domácí to není, ale zase z těch německých "sásraků" jedna z nejlepších. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.199 (?), 23.12.2017 22:15

Zdravím pan Kinahoj mohli by ste zhodnotiť odrody Radosť a Favoritu Morettini 3? Ako sú odolné na mrazy? Akú majú odolnosť na kuceravitosť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika