Elberta



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
13.9.2020 9:42

Elbertu už bohužel nemám a marně ji sháním. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.9.2017 19:31, zobrazeno: 3540x

Elberta je křížencem odrůd Pavie chinese x Early Crawford vzniklým v roce 1870 v USA (Georgia). Byla značně rozšířená v USA a v západní Evropě v první polovině 20. století. V této době byla nejvýznamnější světovou odrůdou. Do LPO byla zapsána v roce 1954. Udržuje ji Šlechtitelská stanice Valtice.

Je s podivem, že tato bývalá světová jednička tady nemá ještě svoje vlákno, a s nějakými pořádnými fotkami než těch mých tohtoročných mrzáčků s nevyvinutou peckou. Zbarvení špatné, což mně nevadí, protože chuť plodů je nejtypičtější broskvová, jakou poznáme. V tomto roce by jistě v pohodě dozrálo mnohem více plodů.

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.18 (?), 10.9.2020 22:04

Zdravím pan Petr, ako ste tento rok spokojný s Elbertou. Už vám dozrela?      Lubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.9.2020 9:42

Elbertu už bohužel nemám a marně ji sháním. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.6.2021 23:25

David s Jirkou se s Elbertou už dávno rozloučili. Zvláště u Jirky jako milovníka starých odrůd je to škoda. Minulý rok na podzim se Elberta znovu objevila v prodeji a to v Uherském Ostrohu a ve Spomyšli. V Uherském Ostrohu na nepříliš oblíbené podnoži Rubira. Možná bylo lepší zvolit tu druhou ze špatných variant a to Elbertu na broskvoňovém semenáči ze Spomyšle. Na údajně teplomilné Rubiře vyrašil stromek docela pozdě a prozatím jen obrazil, ale stále neroste. Koupil i někdo jiný prastarou Elbertu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.6.2021 10:59

Podaří se nakonec zachovat sarobylou ELBERTU? Nový stromek na údajně teplomilné podnoži Rubira vyrašil pozdě, ale přece. Růst se mu zatím moc nechce, oproti Springbelle na GF-677, které má už asi 20 centimetrové výhony. Přitom Springbelle se zpočátku taky moc do růstu nechtělo. Oba byly zasazeny na podzim. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.8.2022 20:09

Staroslavná ELBERTA by dozráti mohla, ale jinak bych na zářiové a řijnové broskvoně moc nesázel. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
O´Henry
O´Henry
O´Henry
O´Henry
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Tardibelle (zrání v řijnu)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.8.2022 17:25

ELBERTA dozraje určitě, jeden plod už spadll a byl částečně zralý. 

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 30.8.2022 20:13

Elberta píšou RH+35, nebo jinak 5 dní po Cresthavenu. Mám podobnou Dianu, po dlouhých deštích rozpraskala, stejně jako Cresthaven. Škoda, začaly zrát i tady na severovýchodě v 240mnm, o dozrání bych se jinak nebál. Jsem zvědav tu Elbertu jako bude mít chuť.smiley

Tady poslední rozpraskaná Diana zůstala na stromku dodnes, tak jsem ochutnal a už byla mírné sladká načervenalá dužina, poloměkká, s výbornou kyselinkou, pecka už se odlučovala. Určitě bude Diana chuťovka stejně jako Elberta, jalovina u těchto zřejmě nehrozí, u dřívejších Havenů to byla letos převážně jalovina.

Aspoň se potvrdila pravost odrůdy, Diana byla z Uh.Ostrohu. Plody ukázala i,,Spomyšlovská" Sweet lady, tam jsem měl větší obavy o záměnu, no a vypadá to že je taky pravá - plody sice taky rozpraskaly a shnijí, ale stále tvrdé, tedy ještě o něco pozdnější než Diana. V zahradě u domu kde není tolik strupovitosti tak k praskání po deštích nedošlo, na haluzi jsou vzorky Ohenry, ty mám ještě tvrdé, píšou RH+45, a ještě Guglielmina od Toma, ta by měla být ještě pozdnější, taky zatím tvrdé, asi jako ty Tardibelle na fotce.

A kolikže, Petře, má zrát Tardibelle dní po RH? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 31.8.2022 14:04

Minimálně tak 60, ale uvádělo se leckde u Tardibelle mnohem méně, což neodpovídá realitě. Plody Elberty vyzrávají nestejnoměrně, půlka měkne a druhá půlka je tvrdá, což není žádné terno. Vybarvení slabé. U toho vyfoceného plodu byla jedna půlka taky nezralá. O nic by nešlo, jen že moniliová hniloba pracuje velmi rychle a důsledně, pozdnější nektarinky jako je Venus "spolkla" jak malinu. 

Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 10.9.2022 23:19

U mě se prozatím jeví lépe ELBERTA než O´Henry. V dalších letech to může být jinak. Elberta bude zrát také dříve než O´Henry, letos mezi 5.9. - 10.9., O´Henry tak o týden později. Na malém stromku Elberty jsem nechal zbytečně moc plodů, přesto nebyly vůbec malé, a právě kvalita překvapila. Pár dnů jsem tady nebyl, tak jsem před tím "napustil" plody Prolectusem, přesto jich byla polovina už v čudu. Naštěstí na ochutnávku něco zbylo. Počasí stojí už teplotně za prd, přesto si myslím, že Elberta bude dozrávat slušně. Otázka, jestli bude v zářiové "zimě" dost sladká. Nejspolehlivější kvalita u "koncových" odrůd srpna bude u Princess, Suncrest, Elegant Lady a Cresthaven.

Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Elberta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika