Broskvoň O´Henry



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?) 
31.5.2015 11:06

O' Henry by u nas teoreticky nemusel ani dozrat. Mrkni Petre na tuto tabulku (broskvone jsou cervene).

To jsou casy dozravani v Kalifornii (Central Valley, polopoust), casy dozravani jsou o mesic az mesic a pul pred nama. Kdyz se podivas na Cresthaven (zhruba v pulce tabulky), ktera v CA dozrava od poloviny cervence a tady +- zacatek zari, O' Henry je oproti ni o mesic pozadu (u nas min. zacatek rijna?). Jestli ji mas, tak pak poreferuj, docela by me zajimalo, jak si u nas vede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.6.2015 18:06

Moc pěkná tabulka, Pavle. Pokud se ukáže, že O´Henry dozrává skutečně až po Elbertě, jak je to uvedeno v tabulce, tak je jasné, že tady šanci mít nebude. Já mám na stromku první plod, tak i když dozraje nic to prozatím neznamená. Asi i proto vyšlechtili ve Francii z O´Henry Symphonii, která tady dozraje v pohodě. Zajímavé je v tabulce sledovat, které odrůdy se v Kalifornii pěstují. Taky je zajímavé, že třeba Veteran jim dozrává z Halehavenem a Suncrestem. Elegant Lady až s Cresthavenem. Líbí se mi názvy jejich bělomasých nektarinek začínající slovem "arctic". Docela trefné.smiley

bělomasá nektarinka SUPER QUEEN
bělomasá nektarinka SUPER QUEEN
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 1.6.2015 21:14

O O' Henry pisou na Dave Wilson nursery (nejvetsi ovocna skolka v USA):

Popularni zlutomasa odruda s odlucitelnou peckou, vyyborna volba pro domaci pestitele. Velka, pevna, celocervena slupka, vytecna chut. Ve Stredni Kalifornii se zacina sklizet v dobe, kdy konci sklizen Elberty. Dobra k mrazeni. Silny, bujne rostouci strom s vysokou plodnosti.

Jinak kdyz mrknes na tabulku zrani zlutomasych broskvi (taky z Dave Wilson).

zjistis, ze zraje tesne (kolem 5 dni)pred Victoria. Ted proc to pisu...

Nejvetsi skolka na vychode USA je Adams County Nursery V Pennsylvanii. Ti maji taky svou tabulku zrani, ktera se velice podoba casum zrani u nas (rekl bych ze jsme mozna tyden pozadu). V Pennsylvanii dozrava Victoria kolem 14.9. a u nas by dozravala +- 20.9. O' Henry je -5dni takze by vychazela na 15.9. u nas :)

Jinak se schvalne mrkni na tabulku zrani z Pennsylvanie. Odrudy co tam pestujou jsou mnohem povedomejsi, nez ty z Kalifornie. Da se vychazet z toho, ze co jde v Pennsylvanii pujde i tady (narozdil od Kalifornie, kde je to pocasi uplne jine). Jo a ty Arcticy jsou vsechny od Zaigeru. Maji tak pojmenovane serie, stejne jako treba Honey (Honey Royale, Honey Blaze a u nas prodavana Honey Kist atd.)

Odkaz na tabulku z PA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 1.6.2015 21:16

Vypada to na dobrou broskvon, asi na podzim koupil. Snad se tu do te doby objevi jeste par poznatku :)

Jo a jeste par zachytnych bodu pro tabulku z PA (mozna zname, ale kdyby nahodou):

Perrine yellow transparent = prusvitne letni jablko

Early Blush = Aurora merunka

Green Gage = Zelena renkloda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.6.2015 22:19

Pěkné, Pavle, pěkné. Nevím, jaké je září v různých částech USA, ale ve mně vzbuzují odrůdy broskvoní zrající v září v našich podmínkách nedůvěru. Kdybych věděl, že O´Henry zraje až tak pozdě, vůbec bych ji nezkoušel. Ani některé švestky dozrávající v druhé polovině září, tady leckdy nedozrají do dobré kvality. Já si vzpomínám jen na jedno září, kdy panovaly opravdu letní teploty asi tak do desátého. Slunečno být může, ale to teplo už chybí. Taky delší a chladnější noci. Koukám, že z těch zdejších zeigerek se tam pěstuje jen Elegant Lady, jinak je to už všechno zřejmě novější sortiment. Ale koukám, že ona to ani zeigerka není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 1.6.2015 23:38

Zaigerovky jsou v Evrope az na vyjimky jen komercne treba v Italii a Spanelsku, co jsem se dival. Jsem na O' Henry teda vazne zvedavy. Verim, ze v nejteplejsich lokalitach CR dozrat muze, ale v Pardubicich asi vazne ne.

Tady mas srovnani prumernych mesicnich teplot u tebe v Pardubicich a Aspers v Pennsylvanii (misto z ktereho vychazi ta tabulka zrani). Rozdil letnich teplot je celkem znatelny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.6.2015 12:28

No, rozdíl v teplotách tady kapánek je, Pavle, to máš pravdusmiley. Je vidět, že i severovýchodní Pensylvánnie je teplotně úplně někde jinde, než ČR (viz. stejná rovnoběžka italských Benátek a kanadského Montrealu). Holt, "amériku"  nedostihnem ani v teplotách.laugh A proč ses, Pavle, zaměřil právě na tuto odrůdu? Myslíš, že ranější odrůdy, které zde dozrají, ji nedostihnou? Jinak, mně se vždycky líbily fotky z Vermontu. Proč? Protože je to tam stejně zelené, jako tady. Žádná poušť. A O´Henry tam jistě taky dozraje.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.91 (?), 2.6.2015 14:34

Dival jsem se po necem pro sebe, co dozrava po Cresthavenu, O' Henry mne padla do oka a pak jsem nasel tvoje vlakno. Misto jeste nejake je, tak vyzkousim a uvidim. Na podzim si pro ni zajedu do Straznice smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.6.2015 15:52

S O´Henry, nevím, Pavle. Víc bych věřil té Symphonii, kterou se snad podaří v příštích letech dopěstovat (několik marných pokusů o výsadbu). Taky bych víc věřil Veteránu a Fayette. Všechny by mohly uzrát dříve, než v polovině září. I když snahu o prodloužení broskvové sezóny za Cresthaven, chápu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.92 (?), 16.9.2015 11:52

Dneska jsem nahodou narazil na tabulku dozravani v jihozapadnim Michiganu. Leta tam budou +- stejna jako u nas a zlimy urcite drsnejsi.

Zaujalo me, ze tam maji O Henry + jeste par dalsich odrud, ktere dozravaji pozdejc, takze jsem presvedceny, ze u nas O Henry bez problemu dozraje (Cresthaven tam maji tez)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika