Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Dobrý den, mám zahrádku 680 m n.m.,sice lehký sklon k jihu, od severu vysoký tújový živý plot, od západu chráněno před větry nižší budovou, ale i tak je nutno zde silně experimentovat, co pěstovat a co již ne."Host",který v březnu 08 položil základní otázku na téma"jakou broskev do 613 m" možná již nějakou odrůdu pěstuje.Protože v mých experimentech figuruje i broskvoň - t.č. asi 10ti letá Sunhaven, chtěl bych informovat o svých poznatcích hlavně pěstitele v podobných drsných podmínkách.Broskvoň roste u jižní stěny garáže, koruna ve tvaru "placky"prakticky kopíruje stěnu garáže. Udržuji ji řezem v květu velice řídkou, prosvětlenou.Sousední budova bohužel cca od 15-16 hod. již broskvoň zastiňuje.Asi od 4.do 6.roku věku stromku se na jaře krásně nalévaly květní pupeny a pak vždy náhle ještě před rozpukem zaschly.Určitě nezmrzly! To jsem sledoval.Začal jsem se zajímat o jiné choroby broskvoní.Kadeřavost z minulosti mi byla známa, Dithane ji spolehlivě likvidovalo.Už jsem měl v úmyslu broskvoň zlikvidovat pro tento problém, nakonec jsem zkusil Horizon-údajně proti spálové monilioze a broskev mi ten rok konečně kvetla.Na počátku září 6 velkých broskví, šťavnatých,ale chuťově dosti mdlé.Opět hrozila likvidace.Ten rok totiž léto a hlavně srpen moc slunečno nebylo.Navíc ten stín v pozdních odpoledních hodinách. V naději, že díky globálnímu oteplování, bude příští léto lepší, dal jsem broskvoni ještě šanci.Před zahájením vegetace postřik Horizonem, dále Dithane tak, jak má být- bohužel bez rozumných dávek chemie nemáte na zahrádce šanci.Přidal jsem ještě patřičnou dávku drasel.hnojiva - prý podporuje vyzrávání a sladkost plodů.To léto se skutečně vydařilo, hlavně v srpnu.Ten rok byly broskve asi o 3 týdny zralé dříve než minulý rok.Kromě velikosti a šťavnatosti byly i sladké.Plodů asi 50-60 kusů.K doplnění - půdu pod broskvoní udržuji bezplevelnou, jinak běžné-přihojení kompostem, ev.trochu Cereritu, v době sucha vyjímečně jednorázové zalití.To, co bylo před 20 roky nemyslitelné-pěstování broskvoně v této nadm.výšce-se nyní v době, kdy vegetační období- a zvláště v době vyzrávání plodů - se stává teplejší + příznivé mikroklima, lze toho dosáhnout.Jak jsem výše uvedl, mám odrůdu Suhaven, dnes bych zvolil možná jinou odrůdu, která je ranější, aby jistota vyzrání plodů byl větší.Jako dobrou pomůcku považuji knihu od Ing.Miloslava Richtera - Velký atlas odrůd ovoce a révy.Čistě teoreticky jsem vybral odrůdy, které zrají přibližně o 14 dní před odrůdou Sunhaven -Fenix, Harbinger,Teska-všechy žlutomasé, sám je neznám.Odolnost proti kadeřavosti střední, čili bez postřiku to asi nepůjde.Vývoj jde rychle dopředu, možná,že už jsou další novinky.A pro "hosta",který doporučuje broskve raději koupit a pěstovat to, co v našich podmínkách jde - čili brambory a oves, tyhle domácí broskve jsou totiž 100x chutnější!!!
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika