Príprava pody na sadbu zemiakov



host - 7.146 (?)
14.2.2009 21:14

Rád bych chtěl poradit proč mi rádi praskají brambory. Vyskoušel jsem více odrůd, ale je to pořád stejné. Přemíšlel jsem jestli to nemá spojitost s půdou. Děkuji za radu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 103.81 (?), 16.10.2008 17:04

Z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že strupovitost skutečně pH půdy značně ovlivňuje, spolu s častokrát zmiňovaným množstvím nerozložených organických zbytků. Tedy, pokud jsou brambory sázeny do alkalické půdy, která obsahuje nerozložené organické zbytky, pak v místě kontaktu těchto zbytků s novými hlízami dochází k poměrně masivnímu rozvoji strupovitosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kozelka - (21) - 249.16 (?), 18.10.2008 18:19

Viděl bych to takhle: jestliže vaše sklizené hlízy budou strupaté, je jisté, že v půdě přežívá aktinomyceta Streptomyces scabies, která je původcem a daří se jí dobře zejména na lehčích půdách s pH nad 5,5. Pak nezbývá, než volit odolné odrůdy (je jich docela dost, ze starších třeba Karin, z těch novějších Marabel, Katka) a v době nasazování hlíz se snažit o závlahu (když zrovna neprší).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.146 (?), 14.2.2009 21:14

Rád bych chtěl poradit proč mi rádi praskají brambory. Vyskoušel jsem více odrůd, ale je to pořád stejné. Přemíšlel jsem jestli to nemá spojitost s půdou. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika