Jak množit muškáty - ve vodě, nebo v zemi?



Stránky: 1,  2   
host 
24.4.2002 21:17, zobrazeno: 146229x

Babička množí muškáty ve vodě a ani jeden jí neshnije. Já jsem se pokoušela teď olámat větvičky pnoucího muškátu, ale všechny mi zčernaly. Měla jsem je v dostatečném teplu na radiáltoru a přes ně igelit.Ta, co jsem dala do vody nic nedělá. Prosím o radu, jak je namnožit. Barbora děkuje všem za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
hejduk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52), 24.4.2002 21:57

Pokud chcete namnožit muškáty, doporučuji množení v substrátu. Podrobný popis naleznete na níže uvedené webové adrese v odd.pěstování květin, kde jsou i podrobné návody na rozmnožování a pěstování těchto květin.
Přeji Vám mnoho úspěchů a pokud byste chtěla vidět královnu převislých pelargonií - ohnivě rudou pelargonii Flamengo, jejíž převisy dosahují i 2 metrů, podívejte se na moji stránku v září - Flamengo tam bude.
Josef Hejduk, Praha Krč

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 26.4.2002 9:49
Nedoporučuji mít muškáty v příliš velkém teple, nemají ho rády. Maximálně 15-18 stupňů. Muškáty se mohou množit jek ve vodě, tak v zemi, ale je důležité, jak se připraví řízky. Je nutné zlomit muškát v tzv. kolínku, odkud mu pak nejlépe vyrážejí kořínky. Pokud množíte na podzim, lépe se muškáty chytí v zemi, ale je dobré ještě před zasazením namočit muškátový řízek v místě utržení dopráškového kořenoého stimulátoru. Lépe zakoření. Muškáty se nemusí přikrývat, pouze zalévat. Dávejte pozor na přemokření, protože mohou uhnívat.
Pokud množíte na jaře nebo koncem zimy, docela dobře zakořeňují i ve vodě, ale znovu: je třeba je zlomit v kolínku, jinak nezakoření a uhnijí.
Nejsem odborník, ale mám to vypozorované, pěstuji muškáty už asi 12 let a pokaždé je namnožím na všechna okna v domě.
Stává se, že cca 30% muškátových řízků přez zimu uhyne, ale co uhyne přes zimu, namnožím po novém roce, kdy muškátové řízky vytahují nahoru, takže je zkracuji a množím ve vodě.

Přeji hodně úspěchů s pěstováním a hlavně výdrž. Je to dřina.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hejduk - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52), 27.4.2002 17:28

V předešlé odpovědi autor příspěvku popsal množení muškátů ze své zkušenosti. Musím ale podotknout, že není jedno, zda se množí ve vodě, nebo v zemině. Ve vodě totiž rostliny vytvářejí tkzv. vodní kořeny - na kolínkách se vytvářejí lidově řečeno karfioly a z těch potom rostlina vytváří kořeny. Zemní kořeny naopak jsou vytvářeny přímo z kolínek a mnohem rychleji. Pravdou je, že pelargonie množené ve vodě Vám nikdy neshnijí, což hrozí řízkovancům v zemině, pokud jsou vystaveny příliš vysoké teplotě a navíc se zapaří pod igelitem. Jinak s autorem zcela souhlasím.
S pozdravem Josef Hejduk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.24 (?), 1.9.2009 14:18

já teda množila muškáty ve vodě a uhnily

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 1.5.2002 19:27
Já je už léta množím tak, že na podzim zapíchám nalámané v kolínku muškáty do truhlíku s pískem, který udržuji vlhký. Kořeny jsou pěkné a při sázení jdou nádherně vytahovat bez poškození.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenpel - (49) - 0.234 (?), 1.9.2009 16:29

Mne se daří množit obyčejné muškáty ve vodě prakticky kdykoliv a převislé v truhlíku, kde mám namíchanou zem s pískem. Odlamuju je v kolínku a máčím do sypkého stimulátoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 245.106 (?), 1.9.2009 21:45

substrát na muškáty nebo na množení + růstový stimulátor (lepší je práškový) uříznout pod kolínkem kolínkko rozříznout podélně cca 1cm namočit do stimulátoru a píchnou do substrátu, řízek musí být ten zelený mladý a otrhat z něj listy ponechatr jen horní maximálně 2 listy

lepší je řízkovat v květnu před vyndáním ven

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 3.9.2009 12:44

Namíchejte hrubou čistou rašelinu např. s perlitem, dejte do truhlíku, nebo sadbovačů, napíchejte řízky, zalejte previcourem, přetáhněte přes to folii, zabraňte přímému osvitu., hotovka.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.182 (?), 4.10.2009 14:24

Chtěla bych vyzkoušet pěstování muškátu ze semene. Posbírala jsem si letos vyzráté semínka z převislých muškátů a chci to zkusit vypěstovat, jenže nevím jeslti se to sadí do hloubky 1 cm nebo jen zatlačí do zeminy jako třeba gazánky. Máté s tím už někod zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika