křídlatka



host - 1.251 (?)
23.6.2008 16:57

Křídlatka je rostlina, která dokáže v trsu vegetovat i na minimálním světle, jinak řečeno trs zastíní zem pod sebou tak silně, že tam absolutně nic jiného neporoste, ani mech. Zároveň křídlatka je rostlina, která není sama sobě toxická neboli může na nějakém křídlatkou zapleveleném místě růst pořád po sobě a pořád maximálně intenzívně desítky let.  Na rozdíl třeba od netýkavky žláznaté. Pokud se hmota vzniklá růstem křídlatky, listy a stonky neuklízí, křídlatka vytvoří humusovitou půdu s velkým množstvím živin, kde roste o to intenzívněji. Stejně jako to už někdo tady napsal, i já jsem vypozoroval, že křídlatka v sekané louce, kde se posekaná hmota odváží a půda je proto chudá, nevydrží konkurenci s ostatními rostlinami a časem zmizí. Co se týká šíření, na stanovišti, co jsem sledoval - jedenkrát ročně sekaná osluněná travnatá plocha uprostřed fabriky, se šířila zemí rychlostí asi 15 centimetrů za rok

Křídlatka na živý plot se mi nezdá vhodná, má sice mohutný vzrůst, ale rostlina je poměrně křehká. Kromě toho je zakázáno ji pěstovat a rozšiřovat, takže v krajním případě z toho může být nepříjemné úřední řízení.  A pokud budete mít zvlášť velkou smůlu, bude nějaký přívalový déšť nebo povodeň, která vymele půdu a roznese oddenky křídlatky kdovíkde. Můžete být potom označen za zodpovědného za zamoření křídlatkou a musel byste na vlastní náklady tu křídlatku z nějakého území, kde ta voda ty oddenky rozplaví, nechat ničit. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 138.118 (?), 5.6.2008 14:05

Když jí někde nechcete, tak ji zlikvidujte... to zní jednoduše, když jde o zahrádku, nebo příkop před domem.

Ale když jí nechceme na rozsáhlejším území může jít o velmi nákladnou a ne úplně účinnou akci. Jde o to, že do naší volné přírody nepatří a roste na úkor zde původních druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 5.6.2008 19:38

Bych řekl, že ve volné přírodě křídlatka vytlačuje tak kopřivy.  Často roste kolem potoků nebo řek. Hodně zjednodušeno, buď tam rostou kopřivy nebo křídlatka, takové jsou moje zkušenosti ze splouvání některých našich řek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 5.6.2008 20:47

Vždyť to souhlasí s tím na co reagujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 5.6.2008 21:00

Ano, jen jsem chtěl upřesnit, že vytlačuje kopřivy, ty jsou sice původní druh, ale nevidím v tom, že ubývá kopřiv žádnou škodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 23.6.2008 16:57

Křídlatka je rostlina, která dokáže v trsu vegetovat i na minimálním světle, jinak řečeno trs zastíní zem pod sebou tak silně, že tam absolutně nic jiného neporoste, ani mech. Zároveň křídlatka je rostlina, která není sama sobě toxická neboli může na nějakém křídlatkou zapleveleném místě růst pořád po sobě a pořád maximálně intenzívně desítky let.  Na rozdíl třeba od netýkavky žláznaté. Pokud se hmota vzniklá růstem křídlatky, listy a stonky neuklízí, křídlatka vytvoří humusovitou půdu s velkým množstvím živin, kde roste o to intenzívněji. Stejně jako to už někdo tady napsal, i já jsem vypozoroval, že křídlatka v sekané louce, kde se posekaná hmota odváží a půda je proto chudá, nevydrží konkurenci s ostatními rostlinami a časem zmizí. Co se týká šíření, na stanovišti, co jsem sledoval - jedenkrát ročně sekaná osluněná travnatá plocha uprostřed fabriky, se šířila zemí rychlostí asi 15 centimetrů za rok

Křídlatka na živý plot se mi nezdá vhodná, má sice mohutný vzrůst, ale rostlina je poměrně křehká. Kromě toho je zakázáno ji pěstovat a rozšiřovat, takže v krajním případě z toho může být nepříjemné úřední řízení.  A pokud budete mít zvlášť velkou smůlu, bude nějaký přívalový déšť nebo povodeň, která vymele půdu a roznese oddenky křídlatky kdovíkde. Můžete být potom označen za zodpovědného za zamoření křídlatkou a musel byste na vlastní náklady tu křídlatku z nějakého území, kde ta voda ty oddenky rozplaví, nechat ničit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.177 (?), 7.12.2008 2:35

tak nevím. Ve vesnici, kde máme chalupu, kopřivy takřka vymizely. Nejdřív (1989) jsem si myslela, že proto, že je dávali do krmení kuřatúm a prasatúm. Dnes jakoby s těmito drobnými chovy zmizely i kopřivy. Možná někde, mimo obývané části, na rumištích bývalých kravínú a vepřínú. Kam se podíváte, samá túje, za nimi často kosené trávniky a květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 2.3.2009 13:31

Kopřivy jsou rostliny pro půdu s nadbytkem dusíku. Tam dokáží utlačit všechny ostatní rostliny, snad kromě křídlatky. Když se do půdy přestane dodávat dusík a posekané kopřivy se odstaňují, nadbytek dusíku v půde zmizí a kopřiva bude vytlačena jinými rostlinami. Taky časté sekání kopřiva nesnáší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 249.129 (?), 5.12.2008 14:11

chci se zeptat, zda chemická likvidace křídlatky ohrožuje okolní rostliny. Jelikož mám zahradu těsně u plotu s rozrostlou křídlatkou a ta bude v září chemicky likvidována, zajímalo by mě zda zhyne všechno "hezké" v jejím okolí. Díky za odpověd M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.161 (?), 5.12.2008 14:59

záleží jak blízko je od stávajících porostů, někdy se může "smrtící" účinek roundupu přenést díky dotýkajícím se kořenům pod zemí i na jinou rostlinu, nebo ji výrazně oslabit v růstu. jinak při použití totálního herbicidu je potřeba zajistit, aby kapky nestříkaly až na vaši zahradu, nestříkat ve větru atd. Pokud mám plevel v těsném okolí stromu, tak raději v okruhu cca půl metru raděj používám mechanické metody, vytrhávání atd.

.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 54.27 (?), 2.3.2009 13:41

Křídlatka má určitou nevýhodu, že to je vysoká rostlina. Musí vyrůst do výšky odhadem 30 - 50 centimetrů, aby přestala čerpat zásobní živiny z oddenku a naopak je začala do oddenku ukládat. Proto na zahradě, kde toto dá pohlídat a křídlatku včas posekat, se tá takhle křídlatka po nějaké době, rok, dva, tři,  mechanické likvidace snadno zničit. Nejhorší plevely na zahradě jsou ty malinké, co rostou společně s mechem kdesi dole v trávě...

Jinak jsem četl, že odvar z listů křídlatky má výrazý protiplísňový účinek, mohl by se tedy hodit na biologickou ochranu třeba rajčat nebo brambor proti plísni. Ale je to třeba vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika