Je vyhodnejsi tleni kompostu 2,5 roku namisto 1,5 roku? (aneb 3 dilny kompost)



kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 20.119 (?) 
14.4.2020 11:00, zobrazeno: 925x

V soucasnem modelu se na jedne prihradce (1x3m) hromadi odpad, na druhe je navrsena zemina ve ktere se pestujou tykve nad lonskym odpadem (zalevani zrychluje tleni vespod) a v zime je zetlely substrat z tohoto dilu zaoravan do zahonu (nezetlele zbytky jsou oddeleny a vraceny do kompostu, ale je jich minimum). Tedy biomasa stravi na kompostu v prumeru cca rok a pul. K dispozici zustava volna treti prihradka.
Pokud bych zpomalil cyklus:
1. prihradka=1.rok=hromadeni,
2. prihradka=2.rok = odpocinek materialu
3 prihradka=3.rok= privrseni zeminou a pestovani dyni+zalevani, byl by vysledny kompost kvalitnejsi?  Predevsim aby bylo mene nahodilych semen, co vyklici. Odhaduju, ze vyhodne by bylo zalevat oba roky, ale nikoliv pestovat (za dva roky tykví by z daneho oddlilu kompostu nezbylo nic). Pokud by bylo vyhodnejsi pestovat spis v druhem nez tretim roce, pripadne kdy kompost prohazovat. z duvodu pohodli (a beztak vizualne je to zetlele dostatecne) zatim neprohazuju, i kdyz proti plevelum je to patrne vyhodne.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.138 (?), 14.4.2020 14:38

Dělám to jako vy. Jedne rok ukládám, na podzim přehážu a zjara osázím (u mne okurky nebo celer), na podzim ho pak dávám na záhony. Slyšela jsem, že kompost o rok starší již má méně živin. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.119 (?), 14.4.2020 20:43

jenze ja prave ani neprehazuju. jen to nabiram druhou zimu stari kompostu do kolecka a zarývám do zahonu. o prehazovani jsem zaslechl, ze to prave zlikviduje nezadouci semena. a tak jsem spekuloval, zda nepomuze i o rok delsi stari hromady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika