Trávník a Ořešák



host - 222.141 (?)
23.8.2007 16:20

Hezký den všem.

Konečně tady někdo správně popsal skutečnou podstatu problému. Ono to není až zase tak moc o druhu půdy pod ořešákem, nebo o nějakém prořezávání kvůli sluníčku, nebo, a to už mě připadá jako nevykořenitelná fáma - o ořechu jako žroutu vody. Ale vezmu to pěkně popořádku.

Mám téměř 70.-ti letý ořech a pod ním svěží a šťavnatou trávu, kterou nezalévám (ani náhodou), ale spíše občas přihnojuji (ovšem WOLFem a ne těmi s******i typu Trávníkové hnojivo, vyráběné mj. z kalu čistíren odpadních vod a obsahující těžké kovy; mimochodem některý z účastníků doporučoval posyp trávníkovým substrátem, ale ten aplikovat jako šafránu, je to převážně písek a ten zbytek je dost "ostrý", chce to kombinovat se zahradní zeminou asi 1:20), ale to, co především dělám - sbírám z trávníku i ten nejmenší spadlý lísteček ořešáku. Právě listy obsahují na povrchu "něco", co se s ostatní přírodou moc rádo nemá (blíže popsáno v článku výše). Jinak, když dosévám, tak zásadně do vidlemi propíchaných provzdušnění a typ "hřištní směs", má lepší kořenový systém a rychleji obnovuje.

Poslední zůstala voda. Ale není to určitě tak, jak se traduje. Nezpochybňuji, že ořešák, jako každý jiný strom, potřebuje vodu. Připustím, že třeba i o nějaký ten litr navíc, ale že by to bylo tak zásadní, to v žádném případě. To si dokazuji denně už 2 roky, kdy jsem přímo pod korunou (v nejužším místě od kmene jsou to pouhé 2 metry) vysadil celkem 22 kusů thují Smaragd - a že ty jsou na vodu velmi náročné. Každý mě říkal, že to pod stromem zajde,a teď mě napadlo, že bych sem mohl dát fotografii místa. Takže jí jdu hledat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host, 29.4.2004 11:38, zobrazeno: 29637x
Chtěl bych se informovat, zdali lze založit trávník pod ořešáky. Mám velkou zahradu a chystám se zakládat trávník. V jedné straně zahrady jsou 4 vzrostlé ořešáky a mám obavu, aby mi zde trávník rostl. Poraďte jakou travní směs zvolit + případné další rady k ošetřování. Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 12.5.2004 8:40
Asi vás moc nepotěším, ale naše sousedka už bojuje téměř 20let tento marný boj, pod ořechem jsou prostě holá kola, vždy vyseje travní směs do sucha a stínu a po několika měsících je to ve stejném stavu - radila se i se zahradníkem - prý má ořešák takovou spotřebu vody, že nedá šanci ničemu jinému. Vzhledem k tomu, že koruna zasahuje asi 1/3 nad náš pozemek jsme na tom stejně, celý holý prostor jsem před 3roky osadila nízkými kvetoucími tavolníky (mají listy zelenožluté žíhané a přírůstky červenofialové, kvetou dost dlouho růžově), těm to nevadí. Zkoušela jsem i letničky, ale byly hrozně ubohé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.39 (?), 2.3.2006 15:15

Nedávno jsem koupila zahradu se třemi obrovskými ořešáky a pod nimi kopřivy 1 metr vysoké:-) Kdyz jsme je posekli, tak pod nimi něco málo rostlo, ale tráva byla samozřejmě zadušená kopřivama. Ořechy jsme teď  prořezali, a sekat budem nadále, zkusím i nějakou trávu přiset. Nakonec z toho bude stejně výběh pro koně, takže to nikdy žádná sláva nebude, ale aspoň ať mají koníci do čeho zobnout, že.

Je to otázka taky velikosti koruny a výšky  kmene. Angličák s ořechem dohromady nepůjde, leda umělej:-) Půdu pokrývající trvalky jsou taky dobrým řešením, třeba i barvínek, nebo břečťan. Záleží, co se komu líbí a jaké má představy.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.20 (?), 20.11.2006 15:39

neco malo bych dodal: zdedil jsem chatu s travnikem i 3 oresaky a podobny problem jsem resil. jeden z nich jsme velice velmi orezali, ale travniku to nepomohlo, akorat se tam rozsirily nejake byliny, ktere neznam :)
takze to s tou vodou je jen castecny duvod. mel jsem odbornou pri s rodici (zahradkari), kterym jsem rikal, ze ten travnik tam proste NECHCE rust, at ma dostatek vody nebo slunce. toto jsem tedy nasel na webu, kdyz jsem hledal nejakou radu:
... Zajímavostí je, že listy ořešáků produkují chemické látky, které za deště stékají s vodou do půdy a zpomalují růst jiných druhů rostlin. Dále kořeny ořešáků produkují látky, které mohou být toxické pro část rostlinných druhů, které pak mohou i odumřít. ( Říká se tomu alelopatie, vůči které jsou některé keře imunní, např. černý bez, hlošina, rybízy ... chce to experimentovat. Slivoně jsou např. alelopatii ořešáku odolnější než jabloně. ...

timto se omluvam za pouziti cizich materialu, uz nevim, kde jsem to nasel.

podle mne tedy pomuze (krome uz vami zminenych rad) jen pravidelne a caste shrabovani listi, na coz bohuzel nemam moralni silu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.254 (?), 26.1.2007 11:12
Pravda je, že udržet trávník pod vzrostlým ořechem je problém. Vedle sucha pod korunou je to i stín, který nedovoluje trávě růst, takže u ořešáku s mohutnou korunou jež vytváří pod stromem hluboký stín, není snadné oset. Můj známý má na zahradě dva velké ořešáky na zahradě a pod nimi tráva roste (pravda, angličák to není)!!!  Je to zejména proto, že pod korunu může dostatek slunce. A co je navíc zvláštní, tráva je ponechána svému osudu (neseká se, nepřihnojuje a nezavlažuje, spásají ji ovce). Rozhodně to není tak marný boj. Ořešák se musí napřed prořezat, u vzrostlých stromů je vhodné navézt cca 20 cm vrstvu zeminy a teprve pak trávu vyset. Já to takto dělal u příbuzných, který měli stejný problém a funguje to. Pravdou je, že je potřeba o trávník trochu pečovat. Minimálně aspoň ze začátku dostatečně zalívat, aby vzcházející tráva dobře zakořenila a mohla lépe konkurovat  kořenům ořešáku a také čas od času rozhodit hnojivo, protože ořešák mimo vláhy odebírá i značné množství živin....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 222.141 (?), 23.8.2007 16:20

Hezký den všem.

Konečně tady někdo správně popsal skutečnou podstatu problému. Ono to není až zase tak moc o druhu půdy pod ořešákem, nebo o nějakém prořezávání kvůli sluníčku, nebo, a to už mě připadá jako nevykořenitelná fáma - o ořechu jako žroutu vody. Ale vezmu to pěkně popořádku.

Mám téměř 70.-ti letý ořech a pod ním svěží a šťavnatou trávu, kterou nezalévám (ani náhodou), ale spíše občas přihnojuji (ovšem WOLFem a ne těmi s******i typu Trávníkové hnojivo, vyráběné mj. z kalu čistíren odpadních vod a obsahující těžké kovy; mimochodem některý z účastníků doporučoval posyp trávníkovým substrátem, ale ten aplikovat jako šafránu, je to převážně písek a ten zbytek je dost "ostrý", chce to kombinovat se zahradní zeminou asi 1:20), ale to, co především dělám - sbírám z trávníku i ten nejmenší spadlý lísteček ořešáku. Právě listy obsahují na povrchu "něco", co se s ostatní přírodou moc rádo nemá (blíže popsáno v článku výše). Jinak, když dosévám, tak zásadně do vidlemi propíchaných provzdušnění a typ "hřištní směs", má lepší kořenový systém a rychleji obnovuje.

Poslední zůstala voda. Ale není to určitě tak, jak se traduje. Nezpochybňuji, že ořešák, jako každý jiný strom, potřebuje vodu. Připustím, že třeba i o nějaký ten litr navíc, ale že by to bylo tak zásadní, to v žádném případě. To si dokazuji denně už 2 roky, kdy jsem přímo pod korunou (v nejužším místě od kmene jsou to pouhé 2 metry) vysadil celkem 22 kusů thují Smaragd - a že ty jsou na vodu velmi náročné. Každý mě říkal, že to pod stromem zajde,a teď mě napadlo, že bych sem mohl dát fotografii místa. Takže jí jdu hledat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 207.1 (?), 7.6.2007 15:01
Nevím čím to je, ale máme 2 ořešáky cca 25 let staré a tráva "sviňa" pod nima roste jako blázen. Pravda je, že spadané listí z ořešáků na podzim se dává na záhony kde potom až do jara nereste plevel. Pod ořešáky vápníme pravidelně na podzim, jinak se nestaráme. (Nezaléváme). Tak nevím proč.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 8.6.2007 13:03
Jestli chcete trávník pod ořechy, zkuste ořezat spodní patro větví tak, aby pod strom svítilo alespoň část dne slunce a občas dopadal šikmý déšť. . K ořechům bude sice horší přístup, a trávník vyžádá něco páče, ale udržet by se měl. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 69.99 (?), 6.7.2007 21:45
Ja si taky nemuzu stezovat, zalozila jsem pod oresakem travnik - travni smes urcena na hriste, kazdy den jsem pravidelne zalivala acca za 10 dnu jsem mela travu, ted vubec nezalevam, nehnojim a rekla bych, ze tam dokonce trava roste rychleji a je takova hezci a oresak je vetsi nez barak a spodni vetve nechavame... Janina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 90.223 (?), 15.7.2007 15:39
Tráva pod ořešákem mi rovněž roste bez problémů. Ale jak zmiňoval pan Vysloužil, jde tam občas sluníčko a dopadají kapky deště. Míla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika