Prosba o urceni odrudy tresne



Luc - (21) - 248.7 (?) 
18.6.2011 20:11, zobrazeno: 7158x

Dobry den,
v ovocne aleji za mestem jsem objevila stromek s temito vytecnymi tresnemi, z mnoha odrud co tam byly jsou tyto nejlepsi, rada bych proto vedela co je to za odrudu... tresne jsou takoveho zvlastniho "smacknuteho" tvaru, maji oproti jinym druhum velmi kratke pomerne silne stopky a rostou ve velkych trsech. Pecka je kulata, ne podlouhla. Plody jsou sirsi nez delsi, dosti pevne, chut je velmi vyrazna, lahodna. Prikladam dve fotky, na prvni je pouze tato odruda, na druhe je vedle ni jina odruda pro porovnani tvaru a delky stopek. 
Predem dekuji za rady.
Lucka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?), 19.6.2011 9:00

Kratší stopka je typická pro odrůdu Van. Dozrává v tuto dobu a před 25 lety to bylla asi nejvysazovanější odrůda. Stoprocentně to ale podle fotek určit nelze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.7 (?), 20.6.2011 1:51

Dobry den, diky moc!!!
Ja jsem mezitim trochu hledala na netu a nejpodobnejsi mi prisla prave odruda Van nebo odruda Moreau. Ta druha se ovsem skoro nikde neprodava a tedy ani nevysazuje, co jsem tak cetla, tak se vysazovala spise drive, nekdy v 60. letech atd.. Nema tedy nahodou nekdo odsud tuto odrudu (Moreau)? Ze by treba z fotek tresni poznal zda to jsou ony ci ne. Diky!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.2 (?), 25.6.2011 14:31

Dobrý den, mám také velkou prosbu na určení odrůdy třešně. Minulý týden nám ji vítr při bouřce ze 2/3 zlomil, zůstalo jen torzo a já se s ní nerada loučím. Sice je už postarší a poslední 2 roky toho moc nenaplodila, ALE...

Jedná se o strom asi 30-40 let starý, 7m vysoký. Ve 400m n.m. se do světle červena vybarvovala koncem května a dozrávala do tmavě červené barvy, plné sladké šťávy. Při zavařování vybledla. Výborná na chuť, do koláčů i těch kompotů. Doba konzumace cca 3 - 4týdny.

Chtěli bychom si ji znovu zasadit, ale neznáme bohužel odrůdu. Moc děkuji za veškeré typy. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.138 (?), 25.6.2011 16:11
Lenčo, navrhuji vám udělat si novou, dokud strom žije. V červenci se peckoviny očkují, kontaktujte nějakou školku v okolí. Nebo v roubovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.2 (?), 25.6.2011 20:49

Děkuji za tip, na to jsem vůbec nepomyslela. Soused se pokoušel na jaře o naroubování na plané třešinky a nepodařilo se. Možná by to se školkaři vyšlo.Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.38 (?), 25.6.2011 20:59

Z vlastní zkušenosti vřele doporučuju naroubovat třešeň na jaře v březnu anglickou kopulaci.Tento způsob se mi nejlíp osvědčil.Očkovat jsem nezkoušel, roubování jiným způsobem se mi nikdy neujalo.Zvládne každý šikovný jedinec.Chce to nabrat vědomosti např. z internetu, nebo z jiných zdrojů, a hurá na to.Velmi důležitá rada zní ostrý nůž, nenarašené rouby.Pokud jsou částečně narašené -nevyjde to.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.250 (?), 25.6.2011 23:38
Čerešne sa mi darí vrúbľovať klasickou kopuláciou-spojkovaním, bez "anglických" zárezov a zatlačovania zárezu do zárezu, ktoré vyžaduje skúsenosť správne miesto zárezu a správnu silu tlaku pri spájaní, aby sa nič nevylomilo a sadlo presne na miesto. Čerešne a višne majú dosť krehké drevo. Myslím si, že jednoduchú kopuláciu zvládne aj začiatočník. Najdôležitejšie je ostrým nožom pokiaľ možno rychlým plynulým ťahom noža vytvoriť na obidvoch častiach rovnak dlhý a po celej ploche rovný rez. Zatiaľ sa mi nestalo, že by sa miesto zrastu v dôsledku chýbajúceho "anglického" zárezu časom vylomilo. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 26.6.2011 12:45

Tak to budeme opravdu muset studovat, jelikož,,anglická kopulace" mi vůbec nic neříká. Děkuji za Vaši radu , Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 6.7.2011 18:22

Také budu příští jaro roubovat třešně. Při výletech jsem letos našel dvě staré třešně u polních cest s velice dobrými plody. Jedna má sladkou kořenitou chuť, černou barvu bobulí, barví ruce i ústa na modro podobně jako borůvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika