střih mladé švestky - konkrétně



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?) 
4.4.2009 21:12

Zde jsem něco přefotil amatérsky abych poukázal na chyby v řezu. Na obr. A je vlevo ponechaný stromek bez řezu a jak reaguje je vidět vpravo. Dolní obrost zaostal a nově a výše si zakládá korunu. Na obr. B stejný stromek správně zařezaný a jeho správný obrost později (vpravo). Na obr. C je vidět, že se větvě nejenom řežou ale i odklánějí nebo přiklánějí aby se dosáhlo rovnováhy v přírůstcích a šetřil se stromek. Na obr. D, tzv. výměna terminálu za lépe se perspektívně vyvíjející. Obr. E  - klasika, termiálu pomůžeme narovnat. Na obr. F. Z tohoto by nikdy nebyl dobrý strom a proto se to napraví novým založením koruny. G, H, volba nového terminálu.

Některé způsoby založení a opravy korunky
Některé způsoby založení a opravy korunky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 235.249 (?), 4.4.2009 21:35

Takhle že roste strom bez řezu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 13.4.2009 18:00

Prehľadnú schému na rez kotlovej koruny švestky nájdete aj v tejto maďarskej učebnici:

http://www.tankonyvtar.hu/mezogazdasag/integralt-080904-199

(k popisu obrázku: telepítés=výsadba, év=rok, tavasz=jar, nyár=leto, v 4.alebo 5.roku sa vysekne stred koruny).

fytotechnika švestky - kotlovitá koruna
fytotechnika švestky - kotlovitá koruna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Děda Hary - (21) - 99.41 (?), 23.8.2011 0:26

Po x letech se mi vyplnila moje představa o pěstování korunky švestek Steanlaey.Okolojdoucí mé zahrady říkali že jsem stromkovrah.Teťkom se zastavuji a říkají.Děda Hary je dobrý ale já se cením na chvalitebný až výborný sami posuďte pár snímku tady uvedu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Děda Hary - (21) - 99.41 (?), 13.4.2009 0:12

Toto je čistě moje teorie, praxe a zcela jistě se bude lišit od jiných praktik.Já se držím metody,,Ohýbaj ma Mamko dokud já som Janko až já buděm Jano něohněš ma Mamo,, A tak je to taky s ovocnýma stromkama.Nesnažím se abych už druhým rokem ukazoval sousedům jaké mi narostly dvě veliké a hezké jablíčka a nebo čtyři krásné modré švestky ale snažím se vypěstovat co nejhezčí korunku kterou pak ukazuji.Připravit stromek na bohatou, krásnou a chutnou úrodu trvá i několik let, chce to jen trochu trpělivosti.Pěstuji odrudu Stanley, na jaře hnojím kombinovaným hnojivem a po první seči trávy mulčuji až do výšky 20 cm, během léta doplňuji.Střihám po odplození a na jaře to poopravím.Stříhám dost drasticky.Čím jsou švestky starší, střihu ubírám.Jde o to abychom nedovolili stromu zmetlovatět (tj.větve vypadající jako metly).Připojuji nějaké foto, jistě se to všem nebude líbit ale ať si to každý předěla k obrazu svému.Ahoj hezké Velikonoce a mokrý, ponašemu Šmigrust.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 13.4.2009 7:32

Tak přepychové stromořadí je možné udržovat snad jedině v blízkosti domu, kdy zbývá vždycky víc času na všechno : na mísy, na trávu, na mulch, střih i hnojení.Je vidět, že stromky "jedou" i když neuvádíte na jaké podnoži.Stanley mně na mirabele tak "nedivočí" a tudíž je nemusím ani tolik řezat.Záleží také na odrůdě, některé vytvářejí metlovité, jiné plošnější koruny.Stanley k metlovitým nepatří. Dobré průtí do žily přeje AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 13.4.2009 7:46

Pane "Děda Hary" mám celkem radost, protože to děláte tak, jako já a tudíž nejsem tak osamocen s názory a činy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jamie - (1) - 94.142 (?), 6.11.2011 17:24

Dobrý den, může mi prosím někdo poradit se střihem čerstvě nasazených slivoní a meruňky?

Je dobré řez aplikovat teď, ještě na podzim, nebo počkat do jara.

Přikádám fotografie stromů, pro lepší ukázku. Kdyby chtěl někdo znázornit jak přesně stromy ostříhat, byl bych opravdu vděčný. Můžeme se případně domluvit i na odměně.

Děkuji, Vítek Kamil

Domácí_1
Domácí_1
Domácí_2
Domácí_2
Domácí_3
Domácí_3
HANITA
HANITA
toptaste_1
toptaste_1
toptaste_2
toptaste_2
toptaste_3
toptaste_3
velkopavlovická
velkopavlovická
velkopavlovická
velkopavlovická
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.35 (?), 6.11.2011 20:27

Po podzimní výsadbě se stromky řežou až na jaře. Ale - předělejte si úvazky!! Ke kolíkům se stromky vážou "osmičkovým "úvazkem, aby mezi kmínkem a kolíkem bylo křížení a stromek se nemohl odřít. Jinak si do jara rozmyslete u stromků, co mají větvičky na kmínku dole a pak nahoře znovu, jak chcete mít vysoký kmínek. Dívala jsem se, že některé máte dost vysoké a některé nízké a nevím, jestli to je úmysl nebo ne. Hlavně je teď po výsadbě zalévejte, je dost sucho.           Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.200 (?), 20.4.2013 15:03

Zdravím Ronyho. Jak již říkal můj děda - stromky se řežou nožem a pilečkou s možností naklápění pilového listu. Jedině tak nezůstávají po seříznutí pahýlky, které později zčernají a tato čerň postupně prostoupí i do zbytku nosné větévky. Po řezu lilkou je nutno řez začistit dohladka nožem a zatřít. Na tuto práci musíte mít ale dobrou žabku a ne nějaký šunt za 200,- Kč. Já používám již léta žabku z oceli od jednoho německého výrobce a v posledních několika letech ji nebrousím, jen obtáhnu na ocílce od stejného výrobce. Nesmíte ale litovat ceny, která se u dobré žabky pohybuje na spodním limitu cca 1 500,- Kč. Milan Čechák, Rokytnice u Přerova

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika