řez švestek



host - 12.2 (?)
10.3.2007 12:01
Zdravím všechny,chci se zeptat,koupil jsem si teď slivoň,mám ji po zasazení stříhat,nebo až později?Díky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 178.20 (?), 21.2.2006 12:47, zobrazeno: 124844x

Mám 3 roky švestku, v létě, kdy se doporučuje švestky prořezávat, jsem tak neudělal. Je možno řez provést na jaře, či raději počkat na období po sklizni. Děkuji předem za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.34 (?), 3.4.2006 10:31

Vážený.  Nevím, kdo Vám doporučil řez švestek v létě, ale hlavní čas řezu peckovin je těsně před květem, nebo dokonce v květu. Např. broskvoně.  Je možné dělat letní řez, ale to je něco jiného, než řez na jaře. Dělá se hlavně u meruněk. Navíc, švestky sklízíte převážně na podzim, takže řez v tuto dobu by byl skutečně nesmysl. Prima den!
Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.90 (?), 23.4.2006 9:03
Svatá pravda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 12.2 (?), 10.3.2007 12:01
Zdravím všechny,chci se zeptat,koupil jsem si teď slivoň,mám ji po zasazení stříhat,nebo až později?Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 10.3.2007 15:56
Určitě teď, resp. po zasazení. První řez se dělá vždycky před rašením.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 253.173 (?), 19.3.2007 11:13
Já řežu švestky pouze jednou ročně a to na jaře při rašení. Nutno podotknout, že dělám pouze výchovný řez asi do 5 let od výsadby podle vzrůstu stromku. Potom řežu pouze větve které se polámou pod tíhou úrody...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.3.2007 17:16
Obamáte pravdu, ale každý mluvíte o něčem jiném.Po zasazení se všechny stromky, tedy i švestky, ořežou, aby se korunka stromku  připodobnila  zmenšeným kořenům a stromek po výsadbě rostl. To se samozřejmě dělá před rašením. Pokud již stromy rostou, provádí se další roky řez peckovin kvůli lepšímu hojení a menšímu riziku klejotoku až za vegetace.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.181 (?), 30.4.2012 10:18

Nejsem zdatný sadař, ale mám na zahradě jednu krásnou pološvestku myslím, že se jmenuje Stanley(vysadil ji předchozí majitel). V roce kalamity na podzim 2010 byla doslova obalená a švestky jsem museli rozdávat, tolik jich bylo, že jsme nestačili jíst, dělat povidla a zavařovat.Stačili jsme ji totiž očesat dřív, než přišly ty říjnové sněhy- (jsme z Jizerek).  Snad se holka vyčerpala, neboť loni neměla švestky ani na jeden koláč a po letošní zimě raší jen asi na necelé polovině stromu a na druhé půlce jen tu a tam. Je snad suchá, nevím... co teď? Mám ji nechat dát jí čas? Nebo ji mám na té " suché?" straně ořezat? Neporuším tím něco v " rovnováze" stromu? Díky za odpověď. Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.4.2012 13:13

Pokud odřežete všechno, co je suché, žádnou rovnováhu neporušíte. Je dobré odřezat suché větve ještě ve zdravé části - lépe se zahojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 30.4.2012 14:52

Kdyby bylo foto, diagnózu stanovíme ale monílie laxa umí právě tímto způsobem odrovnat větve v nižších partiích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika